• gittigidiyor.com üzerinden telefon alırken denk gelip satın aldığım cep telefonu, bilgisayar, beyaz eşya vs onarım hizmeti.

almadan önce araştırıp haklarında kendi siteleri hariç hiçbir bilgi ya da şikayet bulamayınca biraz tereddüt etmiştim açıkçası. ancak telefon tedarikçi garantili olduğundan herhangi bir arızada sorgusuz sualsiz tamir taahhüdü cazip geldi. ayrıca sakar bir adam olduğumdan 6 ay sonra telefonu düşürüp çöp etme ihtimalim de az değildi.

nitekim de tam böyle oldu.

bundan sonraki kısım fixpack ile olan onarım sürecini içeriyor:

telefon düştü ve ekranı iç kısımdan likit akıttı. ekran 3 saat içinde mürekkepli oldu. aradım fixpack'i ertesi gün, dedim ki cihaz ayvayı yedi, ne yapabiliriz? telefonu anlaşmalı kargo firmamızla ( ki adamlar ups kargo dedi yahu, vay arkadaş ) ücretsiz olarak yollayın, biz inceleyip size dönüş yapacağız dediler. adresi alınca farkettim ki bana çok yakınlar, ben de elden götürüp teslim ettim.

tamir süreci beklediğimden uzun sürdü. telefonun durumunu sormak için aradığımda samsung'un yedek parça tedariğinde sıkıntı olduğunu söylediler. önce inanmadım ve üç dört farklı tamir firmasını arayıp note 5 ekranı var mı diye sordum. onlar da aynı şeyleri söyleyip piyasada yedek parça bulunmadığını belirtince emin oldum. malum burası türkiye ve kimsenin sözüne güven olmuyor.

taahhüt ettikleri sürenin dolmasına yakın arayıp telefonumu kargoyla yolladıklarını söylediler. ürün de ertesi gün elime sorunsuz ulaştı.

herkesin kaba ve görgüsüz olduğu bir toplumda şuna da ayrı bir parantez açmak isterim:

gerek telefonda konuştuğum operatör, gerekse yüz yüze görüştüğüm firma yetkilileri, hiç beklenmedik biçimde ilgili, bilgili ve kibar insanlardı. normalde telefon tamircisi firmaların çalışan profili malumdur. sürekli rezalet başlıklarına alışık olduğumuzdan biraz garip geldi. hatta bunu yüzlerine de söyledim. umarım bu çizgiyi bozmazlar.
  • dayima 2 sene once 2017 temmuz ayinda aldigim xiaomi redmi note 4 telefonun yaninda toplam 99 tl odedigim bi hizmet paketi cok ise yaricagini sanmiyarak fiyatinda cazipligiyle almistim.nerden bileyim dayimin bu kadar hor telefon kullanici oldugunu. ılk once ekran kirildi gitti ekran degisti geldi boylelikle ilk hakkimizi bitirdik (kasko gibi degil de toplam 2 kerelik tamir hakki olarak calisiyorlar)geldiginin ilk haftasi gene bir ekran kirilmasi kasanin parcalanmasi ve sonradan guncellemeyle alakali oldugu ortaya cikan bi sarjin su gibi gitmesinden oturu bataryayida hic bi sorgu sual olmadan degistirerek gonderdiler. harcadigimiz en guzel 99 tl imis ya adamlar neler yaptilar derken pat babam ekrani catlatiyor kasa yamuluyor parmak izi sensoru kiriliyor(telefon kullaniliyor) ileride ekranla alakali bizim anakart arizasi sanip garantiye gonderdigimiz telefon icin garantiden araniyorum "telefonunuza daha onceden mudehale edildigi icin garanti disi" diye bir telefon aldim fixpackin soyle bir uygulamasi varmis garanti servisinde bizden dolayi bir problem olursa garanti suresince size biz hizmet veriyoruz.telefonumu gondermemi soylediler cok degil 2 hafta sonra resmen sifirlanmis bir cihaz gonderdiler bu arada skintim ekrandanmis :)) kendilerine burdan tekrar tesekkur ederim.bu can alici noktadan sonra baktim seceneklerde var beyaz esyalarda bile secmeye basladim 300 500 farki neyse ekliyorum mutlaka.
  • telefonumun denize düşmesiyle tanıştığım kasko olmadıklarını söyleyen firmadır.
    müşteri hizmetlerini aradığımda işlemlerin tamamlanması 15 gün ila 20 gündür diyen temsilci ne yazık ki yine bana türkiye'de yaşadığımı hatırlattı.
    neden bu ülkede bu işler hep yavaş ilerler anlamıyorum, günümüz şartlarında telefon insana en yakın, en candan, en samimi elektronik cihaz!
  • ram yükseltmeye tam izin vermeyen oluşum. aldığım bilgisayardaki ram düşük olduğu için kendim ekleyecektim ama eklemeden önce ilgili adreslerine mail attım, zira sözleşmede yetkisiz müdahalenin tespiti durumunda garantinin kalkacağı yazıyordu. aynen de öyle dediler, teknik servis müdahale etsin diye. hp teknik servisle iletişime geçtim fakat oradaki aşırı kibar genç yalnızca onarım maksatlı servis hizmeti verdiklerini, donanım yükseltme işlemini kendim yaparken cihaza zarar vermezsem hp garantisinin de bozulmayacağını söyledi. aynen fixpack'e ilettim. yine aynı şeyi söylediler, fakat bu sefer "sadece yetkisiz müdahale yapıldığı tespit edilirse sözleşme sona erer" yazmışlar. çaktırmadan yap diyorlar galiba.

benzeri bir olayı kaskoyla da yaşamıştım. avmde arabayı park ederken burnu benim gireceğim park yerinde kalmış araca sürttüm dikkatsizlikle. benimkine bir şey olmadı ama adamın tamponunun boyası açıldı avuç içinden küçük bir bölgede. güzel de bir arabaydı, üzüldüm, eheh. sahibini biraz bekledim, gelmeyince avmde anons ettirdim plakayı. yine gelmedi iki defa daha anons ettirdim aralıklarla, bir iki saat de bekledim. boş günümdü ama dört beş saat bekleyince sıkılıyor insan. kendi aramızda hallederiz diye beklemiştim, gelmeyince kaskoyu arayıp durumu anlattım. çünkü kaza yerini terk etmek normalde suçtu diye hatırlıyordum ama bu durumda da öyle mi emin olamadım. kasko çalışanı "kimliğiniz tespit edilmezse bir sorun yaşamazsınız, karşı tarafın masrafını da kendi sigortası zaten öder" tarzı bir açıklama yapmıştı, tam hatırlamıyorum. kaç dedi yaw. sileceğe telefon numaramı bırakıp gittim, adam aradı sorun olmaz bundan dedi, özrümü diledim bitirdik de, memlekette dürüst yaşayamıyoruz abi. kasko kaç diyor, servis çaktırmayın diyor, lanet olsun tamam ya. karşılıklı iyi niyete güvenerek hareket edeceğiz mecbur. sözlükteki yazılara bakınca fixpack güven veriyor, dilerim bir sorun çıkmaz.
  • 1 yıl içerisind ekran kırılması da dahil her türlü arızayı koşulsuz, şartsız tamir edeceğini taahhüt eden onarım paketi.
    bugün bi telefon siparişi vereceğim ve yanında fixpack de alsam mı diye düşünüyorum. fixpack zımbırtısını almadan bi ekşiye bakayım dedim, iki yazar olumlu görüş bildirmiş. eğer ekranı kırılır da yapmazlarsa sizi bulurum karmasik ve kablo escobar.
  • hepsiburada'dan 21 eylül'de almış olduğum xiaomi redmi note 6 pro'nun yanında almış olduğum onarım hizmetidir. yakın zamanda ilginç bir kaza geçiren telefonum için 12 şubatta kargoyla taraflarına gönderdim. şuanda onarım aşamasına geçtiği bilgisini temsilci kanalı ile aldım. ilerleyen süreçte neler olduğunu yine paylaşacağım. tabi telefonun son durumunu da yazayım. kasası büküldü bu eğimli telefonlar gibi oldu ve ekranı kasasından ayrıldı. cebime koyduğumda bozuk paralar o araya rahatlıkla kaçabilecek bir ayrıklık. bakalım neler olacak hem ekran hem kasa pert.

güncelleme: kargom teslim ettikten bir gün sonra ellerine ulaştı. web sitelerinde takip kısmını aktif birşekilde kullanmadıklarını baştan belirteyim. benim telefon elime geçene kadar sadece "cihaz teslim alındı ve cihaz kargoya verildi" ibarelerini gördüm. onun dışında cihazın akıbeti açısından bilgi almak için aradığımda hep cihazınız işlem görmekte bilgisini aldım 4-5 kere aramıştım. bundan sonuç çıkmayacağı kanaatinde mail adreslerine mail attım ve yine bilindik cevapları aldım. ama sonrasında mail yoluyla iletişimde sorularımı net bir şekilde belirtince net cevaplar almaya başladım. bu sorular cihazın son durumu nedir? hangi işlemlerden geçti? tahmini ne zaman bu işlemler biter kargolanır gibiydi. bu maillerimden net cevaplar aldım. son olarak cihazınızın son işlemleri gerçekleşiyor servisten elimize gelip son kontrollerde bir sıkıntı çıkmazsa en geç yarın kargolanır şeklinde cevap aldım ve gün içerisinde kargolandı ibaresi web sitelerinde karşıma çıktı. mesai saatleri içerisinde kargo takip numarasını almak istediğimde bir gün sonra kargo takip numaraları tarafımıza ulaşmakta denildiği için birgün sonra kargo takip numarasını aldım ve gün içerisinde de telefonum elime ulaşmıştı.

genel olarak güzel bir hizmet deneyimi yaşamıştım. ancak bilgilendirme kısımlarında daha çok işlevsellik katılırsa daha iyi olur. son olarak kargolanırken cihaz hasar görmesin diye balonlu naylon ile gönderin diye not düşülmüştü çalıştıkları kargoya bunun için ekstra 6,5 tl ücret verdim. sıkıntı değil ama geri kargolanırken bu hassasiyetin olmaması beni üzdü açıkcası.
  • telefon ile birlikte 1 yıllık güvencesini aldığım hizmet paketidir.
    ithalatcı garantili telefonların peynir-ekmek gibi satıldığı, telefon servis rezaletlerinin ardı arkası kesilmeyen bir ülkede hakkında bu kadar az bilgi olması şaşırtıcıdır.

aldığım telefon için 1 yıllık hizmet süresi dolmak üzere ancak kullanmaya ihtiyacım olmadığı için hizmetini değerlendiremeyeceğim.
    bildiğim kadarı ile hb ve gg siteleri üzerinden satılan telefonlar ile birlikte alınabiliyor. ancak sadece 1 yıl olması bence efektif değil. 2 yıla çıkarmalılar diye düşünüyorum.

n11 ise bir benzeri bir hizmeti (bkz: engaranti) sunmaya başlamış. anladığım kadarı ile n11'in hizmetinde fixpack gibi bir sigorta olayından ziyade aynı şartlarda telefonun garantisinin 1 yıl daha uzatılması söz konusu. yani sadece üretici kaynaklı arızalar için ücretsiz hizmet veriliyor.
    haliyle artık bir klasik olan bahaneyi kullanıp işin içinden çıkabilecekleri için çok mantıklı gelmedi.. (bkz: kullanıcı hatası)
  • ithalatçı firma garantili ürün alırken galiba ek paket olarak alacam. nolur nolmaz.
  • ufak bir yanlış anlaşılma ile, garanti süresi bittikten sonra devreye giren 1 yıllık onarım servisi sanmıştım ki
    yanılışım. bunu bir bilim, bide garanti içinde yazan detaylarda garanti servisi dışında bir başka servisin telefonu açması durumunda garanti dışı kalacağını da unutmayın. ilk bir yıl geçerli bu onarım servisi, devam eden garantiyi devre dışı bırakmakla eş değer sanırım.
  • ürün sayfasında soru işaretinden görüntülenen özet bilgide üretici garantisinden sonraki 2 yıl içinde 3 onarım diyor. ama ayrıntılı bilgi için sayfasına gittiğinde 1 yıl içinde 2 onarım diyor. o 1 yıl da ne zaman geçerli belli değil. burası türkiye olduğundan doğrusunun 1 yıl 2 onarım olduğunu düşünüyorum. 1 sene içinde 2 kere parça değiştirecek kadar bozulacak da cihaz, sigorta parasını çıkaracak. bu haliyle parasını haketmeyen sistem.

https://soz.lk/i/d0egcgdz
    https://soz.lk/i/rwrfhemv
hesabın var mı? giriş yap