• takım içi hiyerarşi ve gruplaşma denince canım sıkılıyor. bundan böyle fm hayranları oyunda da "adam"larla uğraşacak muhtemelen. aman diyeyim.
  • şimdi baktım, geçen yıl, steam'den aldığım versiyon 18.10.2016 da beta olarak indirilebilir hale gelmiş.

bu ehemmiyetli noktadan hareketle 10 gün içinde betasının steam'den salınacağını ve bizleri dünyevi yaşamadan alıkoyacağını düşünüyorum. saygılar.

(bkz: #63565893)

ek:
    ayrıca geçen yılki telif hakkı saçmalığını bu sene görmek istemiyorum kesinlikle. hatırlatalım: football manager 2017'de fm tarihinde ilk kez bazı takımların isimleri satın alınamamıştı ve bu oyun adına kepazelikti.
  • bu scouting package muhabbetini fifamanager 2010da yapmıştı geç de olsa buraya da eklenmiş. scouting için kasadan ne kadar çıkacağının ayarını oyuncuya bırakmaları da çok iyi olmuş, geçen sene öylesine ekledikleri analistleri de bu sene kullanabiliyoruz. bunlar oyunda ilerleyen sezonlarda inanılmaz işe yarayacak yenilikler, mesela 2025 sezonuna geldiğinizde bildiğiniz tüm oyuncular futbolu bırakmış oluyor ve ezberden transfer yapmak imkansızlaşıyor, gözlemcilik paketleri bu sezonlarda oyunun oynanabilirliğini baya arttıracak.
  • daha önceki fm serilerinden birine sahip olanlara yapılan indirim 9 ekim de bitmiş olan oyun.almayı unuttuğum için kendi kendime kızdığım oyun.

bu sene almayacağım diye düşünüyordum fakat baktığımda fm 13 ten itibaren satın almışım ve en az oynadığım 250 saat en çok oynadığım ise 850 saat civarındadır. 100 tl veripte karşılığını bu kadar çok aldığım bir şey olmamıştır muhtemelen. o yüzden uygun bir siteden bulup yine alacağım oyun.
  • acaba 2017 den sonra 16dan 17ye geçiş etkisinin aynısını mı oluşturacak diye almak için beklemeye başladığım oyun. şayet 17 gibi saçma sapan hatalar varsa oyunda ben kurulu düzenimi değiştirmek istemiyorum.
  • hala bir sozluk formati kaldigini sanan naif arkadaslarin bildiklerini anlatmaktan kaygilandiklari oyun.

o guzel formatlar o guzel atlara binip gideli cok oldu. onun icin yaz burada herkes ogrensin kardesim.
  • ön sipariş verenler için ne zaman oynanabilir olacak acaba ?
    10 kasım'a 3 hafta var, hala net bi bilgi yok.

takım elbisemi giydim bekliyorum.
  • cm 2001'den beri oynadığım oyunun son serisi olacak olan oyun. sadece yazılara dayalı bir simülasyondan, görselliğin ve detayın arttığı günümüze kadar tüm serileri eksiksiz oynamışımdır. son dönem detayların artmasını ben birçok arkadaşın aksine beğeniyorum. sadece takımları sahaya sür, 3 oyuncu değiştir, transfer dönemi oyuncu al olmamalı bu oyun. çok daha fazlası olmalı bence. senin taktiğin 10 hafta sonra çözülebilmeli. senelerce aynı taktikle devam edip her sene şampiyon olunmamalı. bunun yanında antrenmanlar konusunda daha detaya inilmeli. onun harici seçenekler artırılmalı, basın toplantıları çok daha gerçekçi hale getirilmeli. saçma sapan sorular sorulmamalı. "çamışgezek spor" teknik direktörü bir oyuncuyu kiraya vermedim diye bana düşman olmamalı. ve basın toplantısında bu olay dünyanın gündemindeymiş havası yaratılmamalı. "o kim la?" tepkisi verdirtmemeli oynayana. mesela 4v0 yendiğim maç sonrası, "bu akşamki maçta çok zorlandığınız görüldü." gibisinden sorular sorulmamalı. şampiyonluğa doğru emin adımlarla ilerlerken, "küme düşmemeyi matematiksel olarak garantilediniz, nasıl hissediyorsunuz kendinizi?" diye gerizekalıca sorular sorulmamalı. sene içerisinde 3 maç iyi oynayan adamın götü başı ayrı oynamamalı. sözleşme yenilemek için kapıma gelmemeli. büyük bir takım oyuncumu istediğinde, yahut henüz ortada teklif bile yokken angut oyuncum "hoca bırak beni gideyim. bak beni yollamazsan isyan çıkartırım ha." diye dakika başı beni tehdit etmemeli. mesela 73636272 maçtır gol atamayan elin kazması, sırf bende daha önce oynamış, takımımın eski bir oyuncusu diye bende niyeti bozmamalı. anladık eski takımına karşı gol atması çok güzel ve duygulandırıcı bir olay tamam ama, bir değil iki değil, orta açma yeteneği sabri'den hallice olan adam bende 3 asist yapıyor. ulan allahsız sezon boyunca yapamadığın asisti bana mı sakladın? sadece günlük hayattaki sisteme yaklaştırsınlar kafi şu oyunu. macera aramak yerine olması gerektiği gibi bi oyun çıkarsınlar yeterli.
  • yapay zekanın sadece transfer politikasını düzeltse bile büyük bir adım atmış olacak oyun. örneğin türkiye liginde ben takımım ile avrupa'yı sallayacak kadro kurarken, ezeli rakiplerin maldonado, josico ayarında topçulara milyonlar bayılması uzun vadede çok can sıkıcı olabiliyor. büyük liglerde bu durum daha az dikkat çekiyor ama bizim ligimiz gibi liglerde oldukça fark yaratıyor. bir noktadan sonra oyunu sadece avrupa maçlarının gelmesini beklemek için oynuyorum, ligde rekabet kalmıyor. bu arada maldonado ve josico örneklerini verdiğime bakmayın, fenerbahçeliyim.
  • yıllardır yaptıklarının biraz dışına çıkmalarını beklediğim oyun.

taktik seçenekleri çok sınırlı. antrenmanları yeterince kontrol edemiyoruz. bu bir menajerlik oyunuysa eğer, bunları daha fazla yapabilmemiz lazım. yani atıyorum, ufak bütçeli bir takımı aldığım zaman, savunmama iyice çeki düzen verip, iyi kapanıp, iyi bir taktikle sürprizler yaratabilmem lazım. benzer şekilde, çok iyi oyuncular almış olsam bile eğer belli bir oyun şablonum yoksa ve oyuncularım uyumsuzsa taktik açıdan, o zaman da hayal kırıklığı yaşamam lazım ki oyuna ciddi bir saygı duyabileyim.

bu haliyle gittiği müddetçe ha fm 16 oynamışsın, ha 17, ha 18. şahsen ben çok fazla bir fark göremiyorum.
hesabın var mı? giriş yap