• harika bir beat service parçası.
  • tezer özlü'nün ilk yayımlanan hikâyesi...

1963 martı... yeni insan dergisi.
  • roma tanricasi. eski roma paralarinin arka yuzunde gorulebilir. bir elinde boynuz, bir elinde dumen tutar. genellikle ince bir elbise giyer ve suratinda gulumsemeyle tasfir edilir. yazilanlara gore cok da guzeldir. jupiterin ilk cocugu imis. onceleri bereket tanricasi diye bilinirdi, insanlar akla gelebilecek her sey icin tapinaklarda ona yalvarirdi.

boynuz fortunanin dilekleri yerine getirme gucunu temsil ederken, dumense insanlarin kaderini bir anda degistirme gucune sahip oldugunu gosteriyor.

fortuna once istediklerinizi size verir, sonra bir anda her seyi tersine cevirir, siz bogazinizdaki bir kilcik yuzunden bogulurken veya herhangi bir nedenden can cekisirken hain hain gulumserdi.
  • kendisi, en dönek tanrıça olarak bilinir. dilediğine güzel talih, dilediğine kötü talih verir ama bunların hepsi geçici ve aldatıcıdır. tasvirlerde gözü bağlı olarak betimlenmesinin sebebi de budur. kısacası antik yunan inanışına göre hayatı iyi giden biri, bu güzelliğe aldanmamalıdır çünkü tanrıça fortuna ona her an belasını verebilir.

kahpe felek deyişinin kendisiyle alakası vardır.

fortuna bona - iyi talih,
    fortuna mala - kötü talih,
    fortuna brevis - dönek talih
    fortuna dubia - müphem gelecek/talih anlamlarını taşımaktadır.

kaderin gözü kör olsun, kader utansın diyerek sözlerimi noktalıyorum.
  • niccolo machiavelli 'nin prens'te sürekli kontrol altında tutulması, gerektiğinde "tokatlanması ve hırpalanması"* gereken bir kadına benzettiği, türkçe karşılığı "talih" olan kavram.
    machiavelli'ye göre atılgan, ateşli bir liderin talih'i onun önünü açar. talih, genç ve cesur erkeklerden etkilenir, pasif davrananların ise önünü kapatır.
  • warframe'in oyundaki bir ek paketidir. kendisine şu trailer ve müziği ile aşık ettirmiştir.
  • fıtına kelimesi fortuna dan gelmektedir.
  • en sevdiğim geminin ismi. takıntılı bünyem nereden aldı sakladı bunu bilmiyorum (kesin bir anısı vardir, çöplükten hallice hafızam sebepsiz saklamaz bilgileri) ama kendisine derinden yanığım. eskimişmiş port call yemiş, hiç umrum değil..

https://www.marinetraffic.com/…51210/vessel:fortuna

ahanda buldum. daha önce de yazmışım. sevdim mi tam severim işte ben =p

• yunan mitolojisinde kör talihi simgeleyen tanrıça.
  • ... latince kader demektir ama aslında, denizcilerin denizde başına gelen kötü şeyler, demektir. şöyle düşün, latinler fırtınaya denizde insanın başına gelen kötü şey diyorlar ve bunu fıtrattan biliyorlar. sonra biz o kelimeyi dilimize alıyoruz ve fırtına diyoruz. yani fırtınanın içinde kader saklı fantom. kader ! denizde ya da karada fark etmiyor. fırtına, bir eser, hepimizin hayatını yerle bir eder.

gergedan -mine söğüt
hesabın var mı? giriş yap