• coustenouble ve armstrong'a göre dört farklı entonasyona sahip dil.

1. inici-çıkıcı: tamamlanma ve sav içeren cümlelerin entonasyonu inici-çıkıcıdır.

örnek: nous ne les avons pas vus.
    ******** ____
    **** ____ ****____
    ____

2. inici: spesifik sorular ve emir içeren cümlelerin enronasyonu inicidir.

örnek: comment le savez-vous ? , prenez cette place !

____
    ****____
    ********____
    ************____

3. çıkıcı: tıpkı inici-çıkıcı entonasyonda olduğu gibi, çıkıcı entonasyona sahip cümlelerde de bir tamamlanma vardır. bütüncül soruların entonasyonu da çıkıcıdır.

örnek: ıl est content ?

************____
    ********____
    ****____
    ____

4. sabit: parantetik cümlelerin entonasyonu sabittir.

örnek: ..............., dit-il.

____ ____ ____ ____
  • 4 sene eğitimini gördüğüm ve anadile yakın seviyede konuşabildiğim dil . aksanlı konuşulabildiği takdirde kızları etkileme konusunda birebirdir.
  • iş hayatında sıkça karşıma çıkan bir dil.
    arkadaş ben ingiliççe yazıyorum bana fransızca cevap geliyor. onu bırak, iş yerinde ilk zamanlar, video konferansa katıldım arkadan dinliyorum, arada eleman çinko(zinc) filan diyor sanıyorum, hayır iş gereği deme ihtimali de var.. meğerse eleman 'i think' diyormuş. he jö he..
  • hic bilmeyen ve temelini ogrenmek isteyenlere (bkz: duolingo) uygulamasini tavsiye ederim. otobuste, vapurda veya metroda 15 dakika baksaniz biseyler kaparsiniz. tabi tek basina yeterli olmadigi noktalar var, mesela fiil cekimleri. onlari da ayriyetten internetten arayip bulabilirsiniz.

edit: turkce konusanlar icin fransizca henuz yokmus fakat ingilizce konusanlar icin olanindaki ingilizce oldukca basittir.
  • öğrenmeye yeni başladığım ve zorlandığım dil.bazı konular kolay geliyor bazıları zor.hemen unutabiliyorum.direncimin sebebini anlamıyorum.fakat sözlü bir öğretenden öğrenilmesi gerektiğini anladığım dil.
  • 7 yaşında strasbourg'da öğrendiğim dil daha sonra tüm ihtisasımı bu dil ile yaptım. nedense insanlara romantik geliyor..
  • uluslararası antlaşma dili. sebebi her kelimenin bir anlamı olması. eş anlamlı kelimenin olmaması. varsa bilenler bizi bilgilendirir zaten. kamu ve özel sektör için ingilizce dilinden sonra bilinmesi + tercih sebebidir.
  • gereksiz yere latinceden ayrılmak için fransızların oturup saçma sapan kurallar ekleyerek zorlaştırdıkları dil (bkz: langue exceptionelle)

ne kadar zor olsa da başta ingilizce ve türkçe olmak üzere pek çok dil fransızcadan binlerce kelime almıştır

öğreniyorsanız öğrenin ama öğretmeni olmayın, bu ülkede değil.
  • (bkz: #53921842)
hesabın var mı? giriş yap