• bir kere o arka ayağını bastığın sandalye sabit değil. o bakımdan kendini ileri atamazsın sandalye geri gider sen de löpçük gibi dikine inersin onu hesap edememiş. gerçi ileri açılsa da o kıyafet ile çok bi şey olacağını sanmıyorum ama. demek ki insan böyle bir varlık.

ah bıyıklarına kurban olduğum amcam ah.

kendisi ile ilgili şöyle de bir kaynağa rastladım.
  • tarihin tescilli gerizekalılarından biri. soyadından da tahmin edilebileceği gibi avusturyalıdır. kimse mi uyarmaz arkadaş ya aşağı yumuşatıcı bir şey koysak mı diye. patates gibi düşmüştür kendisi. cahiller her yerde, cahilleri nerde dinlersiniz dinleyin sonunuz bu şekilde oluyor.

https://youtu.be/fbn3xfgrx_u
  • yaklaşık 110 sene evvel tasarladığı paraşütümsü kıyafet ile eiffel kulesinden atlayarak yere çakılan fransız terzi.

abimiz paris belediyesini esir alıp ille de atlayacağım diye diretmiş de diretmiş sanırım. cansız mankeni paraşütle eyfel kulesinden atma iznini, son dakika kendisi olarak değiştirerek tarihe geçmek istemiş ve negatif de olsa bir şekilde bunu başarmıştır. daha kendi kültürümüzdeki insanların bile 20 sene önceki mental yapılarını anlayamazken bu adama neden öyle yapmış, neden böyle etmiş demenin pek doğru olduğunu düşünmüyorum. deli de olsa mucit de olsa inandığı bir şey için kalbinin sesini dinlemiş ve bedelini canıyla ödemiştir.

o atlayış

ayrıca yere çakıldıktan sonra öyle bir omuzlarda taşınışı vardır ki, hani bana karga tulumba deyimini açıklayın derseniz, göstereceğim ilk sahne o olur.
  • namuslu bir 'uçan sabri'dir. koltuktan koltuğa uçamamayı denememiş, paşalar gibi eyfel kulesi'nden atlayıp uçmayı denemiştir. denemenin sonunda tatsız olaylar yaşasa da saygıyı sonuna kadar hak ediyor.
  • atlamadan önce son sözü "yakında görüşmek üzere" olmuş ve onca ısrara rağmen ya herro ya merro diyerek herhangi bir güvenlik önlemi istememiştir.

adam resmen eceli gelmek deyiminin canlı kanıtı. atlamadan önce o kadar tereddüt ediyorsun demek ki içinden bir ses yapma yapma diye bağırıyor sana.
  • filmi yapilasi biri olduguna eminim.. deli degil kesin atlamasam mi gel giti var son anlari belli hareketlerle gel git yasamis ama eminim en son aninda insanin tum hayatinin film seridi gibi gozlerimizin onunden gecmesi gerektigi gereken bir hayat miydi o son anlara gelmesini saglayan acaba..
  • doğal seleksiyona kurban gitmiş, kendi tasarladığı paraşütü eyfel kulesinde denerken yere çakılarak ölmüş fransız terzi.
    bu paraşüt tasarımı terzilik bilgisinden ziyade fizik bilgisiyle alakalı bir şey, abimiz iyi bir terzi olabilir ama fizikten pek anlamıyormuş galiba.
  • kendi kendini yazan kara komik film senaryosudur. suspense var, misdirection imkani gani; hic oyle durmasa da muazam kalpten bir is cikabilir. hayal kuranlarin ve pesinden olume gidebilecek kadar tutkulu olanlarin hikayesi bu. bazen yuksek ihtimalle olecegini bilsen de atlarsin. medeniyet bu sekilde atlayip cakilan hayalperestlerin omuzlarinda ayakta duruyor. ucan ogrenir, dusen ogretir.
hesabın var mı? giriş yap