• göreceli olmayan bir gerçekliktir bu ancak freud annesiyle sevişmeyi başarıp da babasını yenebilseydi yine sapıklık diyecek miydi acaba sapıklığa çok merak ediyorum!

kedi yiyemediği ciğere mundar diyor unutmayalım!
  • bilakis freud sayesinde 'bu sapıktır!' diyoruz.
  • bir şeyleri tespit edebilmek, gözleme dayanır.

mesela ben şimdi hiçbir gerçeğe dayanmayan bir teori üreterek onu gerçek kılabilir miyim? desem ki, trollük çocukluktaki ve ilk ergenlikteki komplekslerden, yeterince ilgi görmemekten kaynaklanan bir durumdur…ay yok bu olmadı, bu gerçeklere dayanıyor :p

ama mesela desem ki, üç büyük tek tanrılı dinin de peygamberleri babasız, hatta ikisi hem anasız hem babasız büyümüştür, belki bunun bir şeylerle alakası…ay bu da olmadı, devam edemiycem :p
  • freud olmasa pedofilinin sapıklık olduğunu idrak edemezdin gerçi yine edemiyorsun sana göre pedofili halal çünkü değil mi?
  • maalesef kabul edilmesi gereken bir gerçek hem de. frued'un annesine duyduğu öfke yüzünden tüm erkekleri sapık ilan etmesi ile ortaya çıkan bir kurumdur sapıklık. annesinin partnerlerine duyduğu kıskançlık ve nefreti akademik konumundan aldığı güç ile birçok farklı erkeği sapık şeklinde etiketleyerek söndürmeye çalışmıştır freud. peki sonuç nedir? hüsran. kim sapık kim değil artık anlamıyoruz. herkes olabilir ancak hiçbirimiz olmayabiliriz. bazen galiba en iyi yol dine yönelmekmiş gibi geliyor bana.
  • sapkınlık diyelim anormal cinsel davranışlar diyelim.

froyd'tan önce "içine cin kaçmak" la açıklanan olguların bir kısmının froyd sonrası açıklanmaya başlanması gibi birşey.
  • meseleyi mesele etmezseniz, ortada mesele kalmaz.
hesabın var mı? giriş yap