şükela:  tümü | bugün
 • aralarındaki farkı anlamak için ikisini de farklı duygular içindeyken izlemeniz gerekir.

  firends üzgün,mutsuz veya çaresizken izlerseniz sizi keyiflendirecek tekrar yaşama tutunma ve aşık olma isteği uyandıracaktır.

  seinfeld ise tam tersi durumlarda mutlu, her şey yolunda keyifli iken izlerseniz hayatın gerçeklerini görecek ve hayatta karşımıza çıkan küçük detayların aslında ne kadar komik sonuçları olabileceğini fark edeceksiniz.

  kısaca ikisi de defalarca izlenmesi gereken başyapıtlardır.
 • friends'i tüm sezonları biter bitmez bir daha, seinfeld'i ise atlaya atlaya izlersiniz. sonuç olarak ikisini de her sahnesini ezbere bilmenize rağmen tekrar tekrar izleyebilirsiniz.
 • friends netflixe 118 milyon dolara satilmistir. seinfeld ise 180 milyon dolara.
 • friends'in daha yakin zamanda gectigi icin gunumuzde daha gideri oldugu bir gercektir. yalniz produksiyon kalitesi olarak tartismaya acik bir versus'tur.
 • ıkisi de bas tacim. gercekten ayiramiyorum kalite anlaminda. ıkisinin verdigi duygu farkli cunku.

  ama friends sanki daha genis bi kesime hitap ediyor daha bi klasik. liseli bi cocuk da friends'i severek izleyebilir mesela. ama seinfeld biraz daha buyuk isi gibi geliyor bana. belki oyuncularin yas grubu itibariyle boyle bir yanilsamaya kapilmis olabilirim. onu da bilemedim simdi.

  aman ya kasmayin iste ikisini de izleyin. hatta tekrar tekrar izleyin.
 • friends'i izlemeye karar verip 10 bölüm izledikten sonra bile hâlâ sözlüğe girip friends başlığında insanların friends'te neler bulduğunu anlamaya çalışıyorum, neden bu kadar tapıldığını vs. seinfeld'i ise bir bölüm friends izledikten sonra kendime gelmek için açıyorum.
 • daha önce de dendiği gibi kulvarları farklıdır.

  friends gayet sıcak eğlenceli bir dizidir. herkes çok iyidir, arkadaştır, önemser, elindeki işi bırakır koşar, biraz ütopik bir arkadaşlıktır. bayağı eğlenirsiniz izlerken, olay örgüsü vardır.

  seinfeldse herkese hitap etmez, absürddür, neredeyse kimse iyi değildir, bir ahlak anlayışları vardır ama herkesin kendine göredir, bencillerdir, birbirlerini düşünmezler. günlük hayatta karşılaşıp daha önce fark etmediğiniz tonla şeyi fark ettirirler. ilişkileri yüzeyseldir, birbirlerine bağları yoktur. belki bir kere bile sarılmamışlardır.

  bana göre seinfeld bir adım öndedir sonuçta kaç kere izlediğimi ben bile takip edemiyorum artık, ama friendsin de hakkını yemeye gerek yok. seinfelddeki jerrynin sesi bile yeter benim için bu ağır basışa. fakat şunu fark ediyorum da, hep böyle jerry gibi bi arkadaşım olsun falan diyodum bi ara, şimdi böyle birini istemediğimi fark ettim. zaten günümüzde herkes birbirine o kadar sahte ve yapay ki, o kadar kimseye yaslanamıyorsun ki, ilişkiler o kadar 'haha hihi eğlendik bitti' ki, vallahi istemezdim böyle arkadaşlıkları. duygularını bile diyemez karakterler. elainele jerry hiç olmaz çünkü larry david istememiştir. zaten düşününce yaratılan ruha da aykırıdır friends tarzı 'ay canıııım dostuuum aşkııım' ilişkileri. gerçek hayatımda böyle dostlar istemezdim ama dizi olarak çok seviyorum. her dizide olduğu gibi bunlarda da kendimi yerine koyduğum bir karakter yok çünkü ikisi de ütopik.

  friends çok duygusalken seinfeld çok matematiksel, iki iki dört, somut.
  özetle, ikisi de iyi biri sağ beyin lobuma diğer sol beyin lobuma hitap ediyor.
 • bence friends kesinlikle altin kizlar ve charles in charge'dan daha iyi. ancak bunlarla karsilastiririm.
 • friends'in bütün bölümlerini defalarca izledim. hayatımda izlediğim en iyi ve en komik dizi. seinfeld'i ise hiç izlemedim. bu yüzden yorum yapamayacağımı zannediyorsunuz değil mi?

  hahah, hayır elbette ki yorum yapıp friends'in çok daha iyi olduğunu iddia edeceğim ve "seinfield da ne amk?" diye bir laf sarf edeceğim.

  çünkü ben iflah olmaz tipik bir ekşi sözlük yazarıyım.
 • ikisini de izledim.
  seinfeld'i tekrar açıp izlemem. ama friends'i hala izliyorum. friends izlerken daha bi ailemleymişsin gibi, o hep beraber büyük aile kıvamında film izlediğimiz günler aklıma geliyor.
  bence friends.
hesabın var mı? giriş yap