• bu yazı from dizisinin yabancı forumlarda dönen "peri teorisi" için yazılmıştır. bir üstteki kullanıcının verdiği reddit linkinden de alıntılar içermektedir.

ormandaki varlıklar | reddit ve yabancı dizi forumlarında en baskın gelen teori ormandaki yaratıkların "peri" olduğu kanısı. peki peri aslında nedir ? modern toplumlar peri algısını külkedisi, uyuyan güzel, peter pan gibi disney filmlerindeki iyi huylu perilerle aklımıza soktu. peri denince aklımıza kötü bir şey gelmiyor. pek çoğumuzun aklına dileklerimizi yerine getiren, insanların etrafında mutlu bir şekilde kanat çırpan, sevimli, iyi huylu küçük canlılar geliyor. oysa eskilerdeki peri algısı hiç de bugün bize filmlerde yansıtıldığı gibi sevimli ve masum değildi.

eski zamanlarda çoğu periler için korkunç ve büyülü güçlere sahip, insana benzeyen varlıklar tanımı yapılırdı. eylemlerinin sonuçlarını düşünmeden insanlarla etkileşime girdikleri, ölümlü yaşamlar üzerinden kasıtlı olarak kargaşa ve kaos yaratarak zevk aldıkları söylenir. bugün bizim cin dediğimiz varlıklar gibi periler için de insanlara eziyet ettikleri, saldırıp zarar verdikleri, tecavüz ettikleri, insanları yedikleri ve hatta insanların hayatlarıyla dalga geçercesine oyun oynadıkları anlatılırdı. dizide de bu varlıkların koşmak yerine yürüyerek, insanların korkularından zevk alarak, suratlarında kocaman bir zevk gülümsemesiyle insanları kovalamaları bizi bu kapıya çıkarıyor olabilir. kısaca periler için eskiden "sihir kullanan seri katiller" tanımı yapılırdı diyebilirim.

ormandaki varlıkların peri olduğunu güçlendiren gerekçelerden bir diğeri de eski ahitlerde periler için insanların hayatlarındaki önemli anlarda ortaya çıkmaları ve orman gibi iki dünyanın birbirine bağlandığı yerlerde yaşadıklarına inanılması. ne büyük tesadüftür ki bu varlıklar da ormanda yaşayıp dizideki karakterlerimizin hayatlarındaki önemli anlarda onlara görünmektedirler.

periler insanları sevmez. bunun temelinde insanların hayatlarını, geçmişlerini bilmeleri yatar. dizide de bu varlıkların pek çok karakterin geçmişiyle ilgili bilgisi olduğunu görüyoruz. sarah ile konuşuyorlar. boyd ile iletişim halindeler.

perilerin diğer özelliği ise nesneleri hareket ettirip insanlara rüyalarında gözükebilmeleri. şimdilik nesnelerin hareket ettirilmesiyle ilgili (ağaçların yer değiştirmesi dışında) bir örnek gözüme çarpmadı ancak s02e09 itibariyle artık kasabada bulunan insanların rüyalarında da zarar görüp öldürülebildiğini kesin olarak biliyoruz. perilerin bu özelliği kötüye yorulmamalı, iyi niyet ile de rüyalarda görünebilirler. ancak bu kasabadakilerin niyetlerinin iyi olmadığı açık.

eski kitaplar bir perinin etrafınızda olduğunu anlamanın bazı yolları vardır der. uzaktan şarkı söyleyen akıl almaz derecede güzel bir ses tonu, nesnelerinizin kaybolup sonradan garip yerlerde karşınıza çıkması ya da etrafınızdaki hayvanların davranışlarının garipleşmesi gibi örneklerle anlatır. diziye baktığımızda zaten müzik kutusunun yaydığı müzik sesini neredeyse duymayan kalmadı. tabitha'nın bileziği kaybolup yeniden ortaya çıktı. ve devamlı ormana girip çıkan ve zaman zaman karakterlerimizin dile getirdiği bir bir köpek muamması da var. kimin köpeği olduğu sanırım hala belli değil.

bir irlanda efsanesine göre perilerin çığlıklarının ölüm alameti olduğu söylenir. boyd, karısı ve ellis kasabaya geldiğinde khatri arabalarının önüne atlamış ve o sırada varlıklardan birinin çığlığını duymuştuk. boyd bu ses ne diye sorduğunda khatri "that was death and its coming right now" dediğini gördük. yani o ölümdü ve buraya geliyor demiştir. çığlığı ölümle bağdaştırmak yine peri halklarına yapılan bir göndermeye benziyor. ayrıca aynı efsaneye göre slaugh ırkı için kötü yetiştirilmiş bir tür peri halkı tanımı yapılarak insanları avladıkları söylenir. ne kadar benzer ki slaugh halkının yaşayanların ve özellikle ölmekte olanların ruhlarını çalmak için var oldukları söylenerek unutulmuş, karanlık yerlerde toplanıp geceyi bekledikleri anlatılır. güneş yer yüzünü terk ettiğinde yani gün ışığında saklanırlar, geceyi beklerler. fazlasıyla tanıdık değil mi.

kasaba teorisi (peri diyarı) | ormandaki varlıklar hakkındaki teorinin ardından kasabanın ne olduğu ve neden kasabadan çıkışın olmadığı üzerine olan teorilere bakalım. eğer ormanda yaşayanlar peri ise, bulundukları bölgenin de peri diyarı diye adlandırılan fairyland olması mantıklı bir düşünce. peki bir yerin peri diyarı olduğunu nasıl anlarız. öncelikle bu yer dünyadan ayrı başka bir boyuttur. tek bir yol değil, birden fazla yoldan erişilebilen bir yerdir. genelde insanlar görünmeyen ya da gizlenmiş bir kapıdan/portaldan yanlışlıkla bu diyara gelirler. ya da bu kapı/portal yakınlarındayken bir peri tarafından bu bölgeye çekilirler. bu yerde zaman farklı akar. bu bölgeye giren insanların buradan ayrılmamaları için bazı tuzaklar vardır. mesela yediği bir yemekten dolayı bu diyara geçici ya da kalıcı olarak hapsolabilir.

ancak kasabanın dışında zamanın normal akışında olduğunu biliyoruz. burada zaman farklı akmıyor. bunu da kristi'nin nişanlısı ortaya çıktığında ne kadar süredir kayıp olduklarıyla ilgili konuşmalarında bir terslik olmadığından anlıyoruz.

iskoç mitlerine göre peri ağaçlarının ölümlüler ile perilerin dünyalarının arasında bir kaçış noktası olduğu söylenir. peri halkının dünyaya geçmek için peri ağaçlarının diplerini, mezar höyüklerini, su altı yollarını kullandıkları söylenir. ağaçlar zaten pek çok kültürde, masalda ve mitolojide yer alır. burada da ağaçların köklerinin peri dünyasında, gövde kısmının ise ölümlülerin yani bizim dünyamızda olması, bu iki dünya arasında bir geçit oluşturması pek çok sahnede yer aldı. iskadinavların hayat ağacı (tree of life) görseli aklınıza gelsin.

ağaçların dizide önemli bir yer tuttuğuna inanıyorum çünkü mitolojilerde de dişbudak, meşe, elma, diken ve üvez ağaçlarının her birinin farklı bir özelliği vardır. mesela dişbudak ağacı iskandinav mitolojisinde perilerin meskeni olarak adlandırılır. peri diyarına giden geçidi tutar.

üvez ağacı ise büyücülükle, sihirle bağdaştırılır. peri büyüsü ağacı olarak da isimlendirilir. sihirli iksirler yapmak için bu ağaç sıklıkla kullanılır. yine üvez ağacı geleceği görmek için kullanılır. dizideki ağaçların cinslerini bilmiyorum ancak bu bilgiler ışığında bitkilerle ilgili daha çok bilgi sahibi olan kullanıcılar "şu bölümde gördüğümüz ağaç meşeydi, diğer bölümde gördüğümüz dişbudaktı" gibi destekleyici bilgiler verebilirler.
  • 7. bölümde yaratıkla sevişmeye kalkan denyo dünya tarihinin görebileceği en büyük amsalak olabilir.
  • müziği, dekoruyla beni anlam veremediğim bir şekilde etkileyen dizi.
    amerikan taşrası evet, ama nedense beni çok fazla içine çekiyor.

gelelim teorilere;

--- spoiler ---

son bölüm itibariyle, bütün facianın çocuklarla ilgili olduğu neredeyse belli oldu. victor, çocukken çizdiği resimleri gösterirken, resimdeki kuleyi soran tabitha'ya "annem kulede kalan çocuklara yardım için gitmişti" gibi bir şey söyledi.

bir de yabancı forumlardan birinde okumuştum; otobüsten inen, rüya gören siyahi çocuğun, küvet sahnesinde gördüğü ve rüyada onu boğmaya çalışan kişinin fatima olduğunu öne sürmüşler. rüyadaki yaratığın üstündeki o tropik desenli gömleği, daha önce fatima giymiş. hatta bu iki görseli yanyana getirmişler vs, tekrar bulursam eklerim.
    "ellis ile fatima'nın doğacak olan çocuğu bu çocuk olabilir" diyorlar. bu da her karakterin farklı zamanlarda orda yaşayan insanlar olduğu, olayın içinde bir zaman kırılması olduğunu gösteriyor.
    zaten dikkat ederseniz, victor hala çocuk gibi. sanki bazı karakterlerin replikleri de, bir çocuğun ağzından yazılmış gibi. bildiklerini birleştirip, olayı çözmek yerine kenny gibi sürekli trip halinde olan mı dersiniz, kontrolsüz güç randall mı dersiniz, kontrolsüz zeka jade mi dersiniz... çocuk gibiler.

donna'ya gelirsek, fazla soğukkanlı oluşu, beni de şüphelendiriyor ama bu kadar erken çözüleceğine inanmadığım için, altında bambaşka bir şey olduğunu düşünüyorum.
    donna'nın anlattığı hikayeye göre, yolu kız kardeşiyle birlikte oralara düşüyor ve ölen kız kardeşi oluyor.
    acaba tabitha'nın gördüğü sarışın iki kız kardeş, donna ve ablası mı? zaten gördüklerini birbirlerine anlatmama sebepleri de bu mu? anlatsalar "aaa ben çocukluğumda bunun aynısını yaşamıştım" diye çözülecekler belki de. bilemiyorum, bunu ben attım açıkçası.
    bakalım bunun altından ne çıkacak...

--- spoiler ---
  • nihayet 8. bölüm de yayınlandı.

--- spoiler ---

tamam 45 dk bölüm süresini doldurmak lazım ama geçen bölümde yaşanan olaylar;

-agaca girip başka bir portala giren kızları
    -rahibin ölmesi sonrası bodrum'da kalan kız
    -serifin köy dışında çıkış bulma projesi
    -elektrik nereden geliyor, kablonun ucunu bulalım kazısı

peki kazılan bölümde ne oluyor,
    -kız ve annesi ayrılma sürecinde yaşadıkları hakkında dertleşiyor
    -ya da adam ve son gelen zengin kule yapmaya çalışıyor.

bi ağaca kız girip bambaşka bi yere çıkıyor, en küçük bile ... ağacı bu ben biliyorum diyor. belki köy dışına bi geçit çıkacak ama dertlerimiz bunlar.
    --- spoiler ---

böyle bi kasabaya düşsem ilk iş herkesi toplayıp, kim köy hakkında ne biliyor ne kadar biliyor diye sorgulamak olurdu.
    neyse izleyip göreceğiz
  • --- spoiler ---

şerifin tilsimlari bulduğu mağarada kapı yoktu, ama yine de gelenleri dışarda tutmaya yetmişti. yani kapının açık veya kapalı olması ile ilgili bir durum olmaması lazım, bu bir metafordur ama çözemedik henüz. önemli olan kişinin daveti ile girmesi

--- spoiler ---

gece gelenlerin kosamadigini biliyoruz, tuzağa düşürmek adına bir çukur kazip yakalamaya çalışmamalarini da anlayabilmiş değilim.

--- spoiler ---

walter yaşadıkları yer burası demişti, gece buraya döndüklerini biliyoruz. sanki gece gelenler ölüler ve belli şartlar altında ölüler ve yaşayanlar evreni arasındaki sınır kalkıyor. bu kasabaya ait bir özellik olduğu bir şekilde vurgulanacak sanırım.
    --- spoiler ---
    yukarıdakine ek olarak gece geliyorlar ama radyo sinyali yakalandığında gündüz de uyanık ve ev içinde dahi olsa her şeyden haberleri olduğunu öğreniyoruz.

son olarak dizide bir sürü şey oldu, 10 bölüm izledik. ama hiçbirimiz adını "from" koymazdik. hepsinin farklı şehir plakalarından gelmesi işlendi ama dizi adını from yapmaya yetecek bir bilgi mi bu emin değilim.
  • tanım : oyunculuklar dışında fena olmayan epix dizisi.

--- spoiler ---
    .
    .
    .
    .
    .
    tipiyle, abazalığıyla* sivilde sözlükçü olduğuna emin olduğum kamil'in teki yüzünden hayalimdeki parti evinin kapıları kan oldu tayfuuun.
    .
    .
    --- spoiler ---
  • 10. bölüm için pazar gününü iple çekmiştim. hemen hakkında konuşalım.

--- 10. bölüm spoiler ---

öncelikle, bölüm finalinden anladığımız kadarıyla 2. sezon ne mutlu ki gelecek.

aslında daha dolu dolu bir sezon finali yapmasını beklerdim ama neredeyse tüm bölümünün ilk 30 dakikası aşk-meşk mevzularıyla geçti. işte tam da bu yüzden türk dizileri izlemiyoruz ya neyse...

şerif boyd ve sara'nın yollarında karşılarına çıkan örümcek ve ağlarının ne olduğunu, nereden geldiğini asla çözemedim. sadece düz bir mantıkla "örümcek ağları varsa eski ve küflü bir ipucu çıkabilir" diye düşündüm.

jim'in karısı, sanırım canavarların yuvalarını buldu. bunun pek işe yarayacağını sanmıyorum çünkü victor zaten bunu biliyormuş ve 40 yıldır bu bilginin hiç bir faydası görülmemiş. fakat ethan (küçük çocuk) victor'un şu anda kendi görevi üzerinde çalıştığını söyledi. işler değişebilir.

bu iş teknolojiyle çözülmeyecek, bunu anladık zira gelen sinyal bile canavarlara ait. dış dünyayla iletişim gibi bir şansları sözkonusu değil.
    yine elimizde üçüncü boyut ihtimali kaldı. beyaz kıyafetli çocuk sara'ya ne yaptı bilmiyoruz ama şerif'i hapsetti. bunu zarar görmesin diye iyi niyetle yaptığını düşünüyorum çünkü victor'la konuşmaları hala iyi yöndeydi.

bölüm sonunda bir otobüs geldi. bir tur otobüsüne benziyordu. 2. sezonda bir otobüs dolusu insanla, yeni karakterlerle bizi bir şeyler bekliyor olabilir.
    gizemi hala koruyorlar. dizi devam edeceğine göre, yakın gelecekte kurtulmaları da imkansız.

tamam, çözülmeyecek ama biraz daha fazla ipucu verilebilir bizlere...
    ayakları hafif de olsa yere basar tek bir teorim yok.

--- spoiler ---
  • 2. sezon 10. bölümü biraz önce izleyip bitirdim. şu an yeni bölüm yok.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

buradan sonrasını okumayın. spoiler diye belirttim bak 4 kere.

tabitha hastanede uyandığında herkesin ilk fikri ''haaa komadalar demek kiiiiii'' falan oldu ama değil.

tabitha'yı deniz fenerinden ittiğinde beyazlı çocuk bir şekilde dışarı çıkmasını sağladı. bulunduğu yer arabalarının kaza yaptığı yer değil, deniz fenerinden düştüğü yer yani. bir şekilde çıkış kapısı o deniz feneri.

şimdiden sonra tabitha'nın geri dönmeye çalışmasını ya da derdini başkalarına anlatmaya çalışmasını izleyeceğiz muhtemelen.

kasabada kayıp olduğunu düşünecek herkes.

+++

sanıyorum victor'un da annesi çıktı ve geri dönemedi. muhtemelen onu arayacak da ya da onunla karşılaşacak da olabilir tabitha.

düzeltme: alice in tardis sağolsun düzeltti, annesinin cesedini ağacın önünde bulmuş victor, kardeşi o halde muhtemelen çıkan. ki böylesi daha mantıklı zaten yaşlı bir teyzeyi değil kendi yaşlarında birini bulacak dışarıda.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

bundan önceki entrylerimde tabitha'dan yardım isteyen çocukların bir hastanede yangından öldükleri gibi durduklarını yazmıştım.

amerika tarihinin en büyük hastane yangını st. antony hospital'da olmuş ve ölenler 12 yaş altı hastalar. yangın

peki sezon finalinde tabitha hangi hastanede uyandi. st antony….

bence dizi tamamen amerika tarihine odakli. muhtemelen balerin de ilk balerinlerden.

filmin bir yerde croatoan kayboluşu roanoke kabilesi ve seminole soykırımı olaylarına doğru gideceğini düşünüyorum.

şimdi bekle 2024'ü :(
    --- spoiler ---
  • bir çırpıda şu ana kadar yayımlanmış bölümlerini izlediğim ve sıradaki bölümlerini beklediğim dizi.

şimdi elimizde neler var bakalım:

--- ilk bölümden son bölüme kadar spoiler ---

victor da kasabaya dışarıdan gelenlerden biri, kasabanın eski sakinlerinden biri değil. 02x05 ile bu bilgi kesinleşiyor. öncesinde kasabada doğup büyüdüğü ve bir noktada kasabanın şimdiki anormal hali almasıyla içeride sağ kalmayı başaran tek kişi gibi gelmişti bana.

şu ana kadar kasabanın gizemini çözmek için bir şeyler yapıp elle tutulur bazı ipuçları yakalayan karakterler şunlar:

- boyd stevens: tılsımları o buluyor, öncesinde insanlar geceleri saklanıyor ve şimdikine göre çok daha kötü durumdalar. ormanda cevaplar aramak için daha önce gitmediği yerlere yolculuk yaparken deniz fenerini gördü, başka yerlere geçit olan ağaç kovuklarından geçerek duvara zincirli biriyle karşılaştı...
    - tabitha matthews: en mantıklı sorulardan birini sordu daha en başından, yaptığımız kazadan kurtulamadık mı acaba diye. sonrasında da kablolardaki enerjinin kaynağını araştırmak için evin bodrumunu kazmaya başladı ve sonuç olarak gece ortaya çıkan bireylerin inini keşfetmiş oldu.
    - jim matthews: telsizle birisiyle iletişim kurmayı başardı ve kendisini tanıyan birinden tehdit mi uyarı mı olduğu tam belli olmayan bir şeyler duydu.
    - jade: telsiz fikrini ortaya o attı, şimdi de gördüğü sembolün anlamını araştırıyor.

seyirci olarak biz ve kasabanın neredeyse hiçbir sakini fark etmiyor ama victor'un söylediğine göre ağaçlar yer değiştiriyor. boyd ve sara ormanda çadırda kalırken çadırın yer değiştirmesi de bu şekilde olmuş olabilir.

gece ortaya çıkan bireylerin inlerinde görüyoruz ki bazı mobilyalar, eşyalar ve oyuncaklar var. bu eşyaları aynı zamanda koloni evi gibi eski gerçek yerlerinde görüyoruz jade gibi bazı karakterlerin gördüğü hayallerde. bu da acaba bu gece ortaya çıkan bireyler bu kasabanın gerçek sakinleri miydi sorusunu akla getiriyor.

ayrıca yine gece ortaya çıkan bireylerin inlerinde bir adet esirleri olduğunu görüyoruz. bakımsız bir insan da olabilir veya gece ortaya çıkan birey de, tam anlaşılmıyor.

ayrıca hava kararınca yakaladığı insanların böğrünü deşen birilerine göre üstleri başları çok temiz gece ortaya çıkan bireylerin.

gece ortaya çıkan bireylerin işlerini yaparken koşmamaları, sadece yürümeleri, maaşlı çalışanlar olduğu teorilerini güçlendiriyor. ayrıca boyd'un duvara zincirli tutsaktan duyduğu üzere onlar sadece mızrağın ucu. mızrağı kim tutuyor peki?

bazı kasaba sakinlerine görünen beyaz elbiseli çocuk birey kim peki? canlı mı, ölü mü? o da bir şekilde kasabaya sıkışmış ve kendisini kurtarabilmeleri için kahramanlarımıza yardım etmeye çalışıyor olabilir.

bazen de lassie tandanslı bir köpek ortaya çıkıyor ormanda gezen kahramanlarımıza bir şeyler anlatmaya çalışmak için. canlı mı, gerçek mi, hayal ürünü mü belli değil.

teorilerden bazılarında kasabanın bir araf olduğu ya da şimdiki zamandaki veya gelecekteki bir deney veya simülasyon olduğu söyleniyor.

şu ana kadar kasaba sakinlerinin bazı cevaplar elde edebilmek için gece ortaya çıkan bireyleri yakalamaya çalışmaması çok garip. bu ilerleyen bölümlerde değişebilir. ayrıca şu ana kadar hiçbir gece ortaya çıkan bireyin yok edilip edilemediğini de bilmiyoruz kasaba sakinleri tarafından.

gece ortaya çıkan bireyler sadece kandırabilecekleri veya kendilerinden korkan kişilerle ilgileniyorlar haklı olarak.

--- ilk bölümden son bölüme kadar spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap