şükela:  tümü | bugün soru sor
 • this war of mine'ı da geliştiren 11 bit studios'un yeni sağ kalma temalı oyunu.

  2017 içinde çıkması bekleniyor.
 • this war of mine kadar zorlu olacağa benziyor. zorluk derken işin içine oyuncuyu hem maddi hem manevi zorlu kararlar almaya itmesini de katıyorum tabi.

  oyun içi 10 günlük bir süreyi kapsayan demosuna dair şöyle türkçe bir oynanış videosu da var: https://www.youtube.com/watch?v=z7gmdhxexuo
 • çıkış fiyatı 30 dolar/euro olarak duyurulan oyun. eski oyunlarından yola çıkarak türkiye fiyatının 40-45 tl arası olacağını düşünüyorum.

  ek: çıkış tarihi 24 nisan olacağı bugün açıklanıştır.
 • çıkış tarihi 24 nisan olarak duyurulan oyun. merakla beklemekteyiz.

  http://store.steampowered.com/…pp/323190/frostpunk/
 • bit studios un bu ay çıkacak survival oyunu. iyi mi çıkınca göreceğiz ama gameplay videolarından iyi görünüyor.
 • gerçekten çok iyi bir fikir çok iyi görünüyor. çıktığı gün alınır.
 • steam'de 50 tl olan oyun. saniyesinde malum ortamlarda yerini aldı.
 • drm-free olup, yapımcısı 11 bit studios'dur. mutlaka desteklenmesi gereken bir yapımcı daha önce this war of mine'ı yapmışlardı ve harika bir eserdi.
 • azcık kurcaladım oyun hoş görünüyor. management tarzı bir oyun. karda kıyamette mümkün olduğunca halkınızı yaşatmaya çalışıyorsunuz. tarzının steampunk olması benim çok çok hoşuma gitti. onun dışında tech tree var genişçe upgradelemelik. haritaya scout yollayıp random olduğunu düşündüğüm encounterlardan kaynak, survivor veya eşya toplayabiliyorsunuz. tech treemiz var dedik, bir de yasalarımız var. yasa imzalayarak yeni yasalara da yol açabiliyorsunuz. burda da sağa sola dallanma mevcut. misal baktınız çalışacak adam az, stoklar tükeniyor. çat diye çocuk işçi çalıştırmayı seçiyorsunuz. burda biraz discontent (hoşnutsuzşuk) artışı oluyor biraz da hope (umut) azalışı oluyor (anlatacağım). survivorlardan bazısı "benim çocuğum köle mi" tarzı yorumlar yapıyor ki hoş olmuş bence. mesela çocuk işçiler yasasında sonra "çocuklar her tarz işte çalışsın" gibi bir yasa da açılıyor. veya aksine gidip çocuklara takılmalık bir yer inşa ediyorsunuz orda geçiniyorlar.

  hope ve discontent olarak iki bar mevcut. seçtiğiniz yasalar ve halkınızın yaşam koşullarına göre oynuyor bunlar. henüz sonuna dayamadım hiçbirini ama muhtemelen istediklerinizi yapmama veya firar tarzı şeyler olabilir mutsuz halkta. bu ikisinin yanında ana mekanik olarak soğukla da mücadele ediyorsunuz. ortada bir "soba" var (santral gibi bir şey- furnace diyim) ve onun çevresine yerleşkeler kuruyorsunuz. uzaklaştıkça soğuk oluyor evler, işyerleri ki hastalıklar artıyor. teknolojiyle buna da farklı çözümler (ısı range artırma, ısı binaları vs) mevcut. hava durumu kafasına göre soğuyup azcık ısınabiliyor. böyle küçük randomnesslar güzel bence. misal frostbite (soğuk yanığı) olan birini ampute etmeyi seçebiliyorsunuz. event olarak "bu adam ampute olmak istemiyor" geldi. dedim yine de ampute edelim (ki bu da yasalardan radikal tedaviyi seçerek mümkün oldu. onun yerine bakım evine kaldırıp palyatif tedavi de edebilirdim). bir kaç gün sonra adamın intihar ettiği haberi geldi. bu arada tüm karakterlerin kendi ismi, karısı-kocası var ama o kadar insandan kimsenin adını da ezberlemezsiniz kanımca.

  grafik namına bayağı tepeden baktığımız için ortam güzel. karakter animasyonları felan gerekmiyor zaten karınca gibi insanlar dolanıyor işine gidiyor fakat bu kötü anlaşılmasın oyun elindekileri en iyi şekilde sunuyor. her yer karla kaplıyken karakterlerin yürüdüğü yerlerde patikalar oluşuyor. ısı artırıcı yapılar koydukça o bölgedeki karlar eriyor yavaş yavaş. bacalardan çıkan ateşler ve dumanlar hep çok hoş. ha uzun vadede sıkar mı bilemem. aynı şey eventler için de geçerli. eventlerçok güzel resimlerle geliyor. karakter portreleri menüler çok hoş fakat uzun vadede ne olur göreceğiz.
 • her mekanik o kadar harika düşünülmüş ki, insanın ekran başında alkışlayası geliyor. bir önceki referansı this war of mine olan bir firmadan, yine birçok ahlaki sorgulamalarla dolu bir oyun frostpunk.

  bunun yanında city building / management tarzının klasik mekaniklerine çok güzel geliştirmeler yapılmış, türün bundan sonraki temsilcilerinin kesinlikle örnek alması gerekiyor.

  this war of mine dikkat çekici bir yapım olsa da, frostpunk ile birlikte yerini kesinlikle perçinledi 11 bit studios. bilgisayar oyunlarıyla alakanız counter strike ya da pubg'den öteyse, mutlaka göz atın. oynadığım ilk beş saate göre bir başyapıt.