şükela:  tümü | bugün
 • this war of mine'ı da geliştiren 11 bit studios'un yeni sağ kalma temalı oyunu.

  2017 içinde çıkması bekleniyor.
 • çıkış fiyatı 30 dolar/euro olarak duyurulan oyun. eski oyunlarından yola çıkarak türkiye fiyatının 40-45 tl arası olacağını düşünüyorum.

  ek: çıkış tarihi 24 nisan olacağı bugün açıklanıştır.
 • çıkış tarihi 24 nisan olarak duyurulan oyun. merakla beklemekteyiz.

  http://store.steampowered.com/…pp/323190/frostpunk/
 • fazlasıyla klişe içermesine rağmen görsellik açısıyla beni büyüleyen strateji-inşaat temalı oyundur kendisi
 • gerçekten çok iyi bir fikir çok iyi görünüyor. çıktığı gün alınır.
 • steam'de 50 tl olan oyun. saniyesinde malum ortamlarda yerini aldı.
 • bugun cikmis oyundur. oynadigimda editleyecegim.

  edit: zorlayici bir oyun, zaman ilerledikce nufus artiyor. ayni zamanda hava da soguyor ve komur yetistiremiyorsunuz. bunun haricinde senaryo ve mekanikler cok guzel, ince dusunulmus detaylar var. ıstege bagli olarak otokratik yahut dindar bir rejim kurabiliyorsunuz. naçizane tavsiyem cocuk isci calistirmamaniz. verimsiz olmakla birlikte halkta ciddi huzursuzluk yaratiyor.
 • azcık kurcaladım oyun hoş görünüyor. management tarzı bir oyun. karda kıyamette mümkün olduğunca halkınızı yaşatmaya çalışıyorsunuz. tarzının steampunk olması benim çok çok hoşuma gitti. onun dışında tech tree var genişçe upgradelemelik. haritaya scout yollayıp random olduğunu düşündüğüm encounterlardan kaynak, survivor veya eşya toplayabiliyorsunuz. tech treemiz var dedik, bir de yasalarımız var. yasa imzalayarak yeni yasalara da yol açabiliyorsunuz. burda da sağa sola dallanma mevcut. misal baktınız çalışacak adam az, stoklar tükeniyor. çat diye çocuk işçi çalıştırmayı seçiyorsunuz. burda biraz discontent (hoşnutsuzşuk) artışı oluyor biraz da hope (umut) azalışı oluyor (anlatacağım). survivorlardan bazısı "benim çocuğum köle mi" tarzı yorumlar yapıyor ki hoş olmuş bence. mesela çocuk işçiler yasasında sonra "çocuklar her tarz işte çalışsın" gibi bir yasa da açılıyor. veya aksine gidip çocuklara takılmalık bir yer inşa ediyorsunuz orda geçiniyorlar.

  hope ve discontent olarak iki bar mevcut. seçtiğiniz yasalar ve halkınızın yaşam koşullarına göre oynuyor bunlar. henüz sonuna dayamadım hiçbirini ama muhtemelen istediklerinizi yapmama veya firar tarzı şeyler olabilir mutsuz halkta. bu ikisinin yanında ana mekanik olarak soğukla da mücadele ediyorsunuz. ortada bir "soba" var (santral gibi bir şey- furnace diyim) ve onun çevresine yerleşkeler kuruyorsunuz. uzaklaştıkça soğuk oluyor evler, işyerleri ki hastalıklar artıyor. teknolojiyle buna da farklı çözümler (ısı range artırma, ısı binaları vs) mevcut. hava durumu kafasına göre soğuyup azcık ısınabiliyor. böyle küçük randomnesslar güzel bence. misal frostbite (soğuk yanığı) olan birini ampute etmeyi seçebiliyorsunuz. event olarak "bu adam ampute olmak istemiyor" geldi. dedim yine de ampute edelim (ki bu da yasalardan radikal tedaviyi seçerek mümkün oldu. onun yerine bakım evine kaldırıp palyatif tedavi de edebilirdim). bir kaç gün sonra adamın intihar ettiği haberi geldi. bu arada tüm karakterlerin kendi ismi, karısı-kocası var ama o kadar insandan kimsenin adını da ezberlemezsiniz kanımca.

  grafik namına bayağı tepeden baktığımız için ortam güzel. karakter animasyonları felan gerekmiyor zaten karınca gibi insanlar dolanıyor işine gidiyor fakat bu kötü anlaşılmasın oyun elindekileri en iyi şekilde sunuyor. her yer karla kaplıyken karakterlerin yürüdüğü yerlerde patikalar oluşuyor. ısı artırıcı yapılar koydukça o bölgedeki karlar eriyor yavaş yavaş. bacalardan çıkan ateşler ve dumanlar hep çok hoş. ha uzun vadede sıkar mı bilemem. aynı şey eventler için de geçerli. eventlerçok güzel resimlerle geliyor. karakter portreleri menüler çok hoş fakat uzun vadede ne olur göreceğiz.
 • her mekanik o kadar harika düşünülmüş ki, insanın ekran başında alkışlayası geliyor. bir önceki referansı this war of mine olan bir firmadan, yine birçok ahlaki sorgulamalarla dolu bir oyun frostpunk.

  bunun yanında city building / management tarzının klasik mekaniklerine çok güzel geliştirmeler yapılmış, türün bundan sonraki temsilcilerinin kesinlikle örnek alması gerekiyor.

  this war of mine dikkat çekici bir yapım olsa da, frostpunk ile birlikte yerini kesinlikle perçinledi 11 bit studios. bilgisayar oyunlarıyla alakanız counter strike ya da pubg'den öteyse, mutlaka göz atın. oynadığım ilk beş saate göre bir başyapıt.
 • akşam youtube’dan yarım saatlik demo oynanışını izledikten sonra 50 tl ödeyerek steam’den satın aldığım oyun.
  bir topluluğu yönetmenin her türlü gerekliliklerini barındıran oldukça emek verilmiş bir yapım. ufak bir topluluğun lideri olarak -40 derece hava sıcaklığında halkınızı hayatta tutmaya çalışıyorsunuz.
  bazen çok ciddi kararlar almanız gerekiyor. bir ara başımı avucumun arasına koydum ve şimdi ne bok yicem diye düşündüm o derece...
  çocuklar için kreş gibi bir barınak mı yapayım yoksa onları da çalıştırayım mı diye bile düşündürüyor oyun, hatta buna olanak bile veriyor.
  ilk denememde sıçtım sıvadım en sonunda halk isyan etti, en kısa sürede tekrar deneyeceğim.
  not: bu tür oyunları sevenlere şiddetle tavsiye ederim.

hesabın var mı? giriş yap