• holy avenger (paladinlerin rüyalarını süsleyen +5 tabir edilen kılıç)
  • işin bokunu çıkarmış bir takım "turkish based" frp oyuncusunun, adı lazım olmayan ve frp güruhuna hitap eden bir cafe'de yaptıkları konuşmaya detect noise yapmak suretiyle duyup, yarım yarım yarıldığım artifact ismini de eklemeden edemeyeceğim:

kelebek of at yarraa (+5 dagger)
  • kitaplarda war olan item (eşya)ların dışında
    dmlerin yarattığı bi ton item mevcuttur

ama benim en favori artifactım
    worm ring tir
    özelliklerini açıklayarak player'ları uyandırmak istemem
    dmlerinde tepkisini almak istemem*
  • bu artifact'ler nedense genelde "xxx of yyy" formatında isimlere sahiptirler
    helm of infravision
    ring of perception
    gibi.
    bazen "xxx" ve "yyy" kısmı da önüne sıfat alabilir:
    "greater sword of undying fire"
    "left testicle of choking fart" gibi
  • yukarıdakilerin hepsi magical item sadece, artifact değil.
    artifactlar unique, hipergüçlü, akıllı, egolu, kullananı hakimiyeti altına alan, kurallar bakımından dengesiz gereçlerdir.

örnekler:
    hand & eye of vecna, sword of kas, machine of lum the mad, blackjammer's cutlass

yukarıda görüldüğü gibi bunlar çoğunlukla bir kişi ya da varlıkla özdeşleştirilmiş nanelerdir aynı zamanda...

ek:
    bi de regelia of good/neutrality/evil, ya da rod of seven parts gibi "high fantasy" (türkçesi cıvıklık) oyunların konuğu olan, tanrıların falan yaptığı gereçler vardır...

tabi bunları yazdım diye beni adndci sanmayın, bilakis tiksinirim adndden.
  • (bkz: holy grail)
  • kimi zaman da legendary kahramanlarin hayatlari boyunca kullanmi$ olduklari buyulu itemlar vardir. bunlar o efsanevi ulu insanin adiyla anilir:
    staff of magius
    sword of huma

vs.
  • daggerfalldaki daedraların verdikleri itemlerin hepsi.
  • tarrasque's skin(armor),the one ring of sauron,pipe of elminister gibi genelde şahsa özel,oynanılan dünyada 1 tane olan itemlardır.genelde çok güçlü olurlar ve kullanan bu artifacti sonradan elde ettiyse kullanmakta güçlük çeker.hatta birçok artifact,yeni sahibini benimsemeyerek zihnini çökertme yoluna gidebilir
hesabın var mı? giriş yap