• the walking dead altyazıları eksik olan kanal. her 3-4 replikten biri çevrilmemiş. korsanda dahi görmediğim bir şey bu. bunu ilettiğim halde sorun devam etti. birkaç dizide daha böyle bir şey vardı.

platform: tivibu.
  • dramaları hbo'ya kıyasla ağır ilerleyen kurgusal yapıda olmasa da sanat yönetimleri ve resmen ateş eden diyaloglarıyla(justified başta olmak üzere) ekranların en iyi yapımlarına imza atmış kanaldır. atlanta, better things gibi dramedyleri ve bazı komedileri hafif overrated olsa da amerika'nın hbo'dan sonra en kaliteli kablolu kanalıdır, net.
  • the simpsons'ın 31. sezon 17. bölümünü muhtemelen ot** mot konusu içerdiğinden yayınlamayan sansürcü kanal.
  • eskiden teledünya platformundan şifresiz yayın yapan kanaldı.

ingilizcemin gelişmesini sağlayan ve yabancı dizi kültürümü oluşturan kanaldır. seneler önce kardeşimle beraber müdavimiydik.

(bkz: bones) başta olmak üzere (bkz: the simpsons), (bkz: american horror story) ve (bkz: house m.d.) gibi dizileri senelerce izledim.

benim için 2012-2015 yıllarını hatırlatan kanaldır.
  • açıldığı ilk yıllar daha iyi programlar vardı. jenerikleri, programları, tanıtım yayınları daha iyiydi şimdi ki yayınladığı programları hiç beğenmiyorum. amerikan versiyonu gibi değil.
  • simpsons'ta penis kelimesini (bkz: çük) diye çeviren rtük bakıyor mu bakmıyor mu umrunda olmayan kanal
  • yıl sonunda kapanacak gibi görünen fox life kanalındaki birkaç sitcom diziyi ve james corden'ı devralacak kanal.
  • alien, shogun ve y the last man'le big budget dizi işine girip klasik louie kopyası dramedy ve tipik the shield, soavari suç dizileriyle oluşan formüle yapısından kurtuluyor. ama yeni yapımların kalitesi ne olur göreceğiz, çünkü hbo gibi tarz değiştirip çöpleşebilir.

tabii ki çöplük diyoruz ama çoğunluk izleyici her kanaldan bir-iki popüler diziyi izliyor yani bunlar anlamayabilir. örneğin netflix'ten sadece the crown(bu nasıl bu kadar popüler oldu ya, gerçekten ilginç) ve stranger things seyredenle 20+ dizisini seyreden bir değil, aynı şekilde hbo'dan sadece succession'ı seyreden biri kanalın zirvesinde olduğunu düşünebilir vs. çöplükle kastedilen şey netflix tipi seri üretime geçişin sonucu olan yapımların %99'unun vakit kaybı olması. fx'te aşırı formüle yapısıyla sıksa da seri üretimde bu dönemleri bile aratabilir.

ama tabii ki üstat matthew weiner yeni bir dramedy de yapıyor bu kanala. the romanoffs ve mad men benzeri ohannes senaryolu bir iş çıkabilir, onu merakla bekliyoruz.
  • türkiye’de içeriklerini izlememeniz için elinden geleni yapan kanaldı yıllardır tüm içeriklerini heryerden kaldırıp kendi sitesinde bile asla yayınlamıyordu. yani tek şansınız var tv’de fx’in belirlediği saatte denk gelirseniz izleyebilirsiniz diyor kanal…

kısacası içeriklerini çok izlemek istememe rağmen kaçırıyorum ama alıştım ve kabullendim.

bugün üstüste “american horror stories” bölümlerini sabaha kadar yayınlayacaklarını duyurdular ben yine onların yolundan gittim bu sefer teslim oldum. onların dediği saatte ekranın basına geçeceğim 23’te sabaha kadar peşpeşe bölümleri izleyeceğim diye güzel bir menü hazırladım kendime bu maraton için…

ama ne göreyim blu tv ve vodafone tv’den yasal canlı yayın yapan fx kanalı oralardan da ayrılmışlar.

disney grubuna sesleniyorum sizin yıllarca türkiye yöneticiliğinizi yapanları sorgulayın bence halkın içeriklerinize ulaşmasını engellemeye çalışıyor olabilirler.
  • disney+ türkiye'nin faaliyete geçişi sonrası etkisini yitirecek kanal.
    fox crime ile birlikte en geç 2022 sonuna kadar ömür biçilecekmiş gibime geliyor. tabii yanılabilirim de.

e: ekim 2022'de fox crime kapandı, fx ise 2023'ü görecek gibi.
hesabın var mı? giriş yap