şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: buddha)
 • "three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth", demiş.
 • "humans are like rider (intellect/brain) on elephant (emotion/mind)"
 • gotama budha (m.ö. 563 - 483), hindistan’ın kuzeyindeki kosala kenti yakınlarında yaşayan şakya kabilesinde, “güneş soyundan” bir ailede, kşatriya (savaşçılar) kastının mensubu olarak doğdu. babası, kral şuddhodana idi. bir bilge, onun yaşlı bir adam, hasta bir adam, ölü bir adam ve dünyadan elini eteğini çekmiş bir adamla karşılaşırsa budha olacağı kehanetinde bulundu. 16 yaşında evlenen ve rahula isminde bir oğlu olan gotama, küçük yaşlardan beri derin düşüncelere dalmaya eğilimiydi. bilgenin haber verdiği adamları görüp kendi zevk ve sefa içindeki hayatı ona anlamsız ve boş gelince, dünyadan el çekmeye karar verdi. bir samana bezine sarınarak sarayından ayrılıp keşişlik hayatına başladığında 29 yaşındaydı. gotama budha, kutsal incir ağacının altında aydınlanmaya ulaşınca dünyanın acıdan ibaret olduğunu ve insanı bu acıdan kurtaracak bir yol bulunduğunu fark etti. yarım asır süren keşişlik hayatında, tüm dünya nimetlerini reddedip nefsi üzerinde tam kontrol kurmak suretiyle özgürleşip hakikate varmayı içeren bu yolu öğretti. bu büyük bilge öylesine çok sevildi, öylesine benimsendi ki ölümünden sonra öğretileri din, kendisi de bir tür tanrı haline getirildi. doğum yeri lumbini bahçesi, aydınlanmaya ulaştığı yer olan bodhgaya, ilk vaazını verdiği varanasi’deki geyik parkı ve ölüm yeri kisunagari, budistlerin en kutsal dört hac mekânı oldu.
 • basit ama beni etkilemiş şu sözün sahibi. "eğer bir çiçekten hoşlanırsan, onu koparır ve koklarsın. eğer onu seversen, sularsın."
 • asıl adı prens siddharta olan, dünyanın en büyük dinlerinden biri olan budizmin kurucusudur.

  hindistan'ın kuzeydoğusunda, nepal sınırının yakınlarında bulunan kapilavastu şehrinde hüküm süren bir kralın oğluydu.

  guatama klanı ve sakya kabilesinden olan siddharta'nın m.ö 563 yılında, nepal'in şimdiki sınırları içinde bulunan lumbini'de doğduğu rivayet edilmektedir.

  16 yaşında yine aynı yaşta olan kuzeni ile evlendirilmiştir.
 • "ateşin kızgın korları birer birer söndüğünde alevlerin nereye gittiğini kim bilebilir? aydınlanmaya, özgürlüğe erişen kimse de böyledir. istek ve tutkular selini geçen kimse dingin, sakin denizin sularına varınca ondan hiçbir iz kalmaz."