şükela:  tümü | bugün
909 entry daha
  • uzun zamandır yapmadığım eylem. üzerine bi de soru işareti bırakayım;

"her seferinde keşfetmek, yeniden aşkı; bu vakitsizlikte akla ziyan değil mi?"

özkan uğur - olduramadım
  • stevie wonder:

fragile (cover, canlı performans)

part time lovers (canlı performans)
  • seninle telefonda konuşmadan önce

ve konuştuktan sonra

melankolinin maniye dönüşümü gibi. bu dengesizliğin adıdır aşk.
  • buraya arada caz müzik de bırakın ya, aşk olsun!

miles davis - solea

miles davis - spanish key

dave brubeck - take five
  • "seni gördüğümde
    bir tren gibi
    yabancı bir ülkeye hareket ediyorum."
    a song for the lovers

orijinal videoklip
  • the cinematic orchestra - time and space
  • efendim öncelikle: (bkz: #79009673)

bu gecenin şarkısı hallelujah. leonard cohen'in sürekli yeni kıtalar ekleyip uzattığı, bestelediği harika şarkı.

baştan sona judeo-hıristiyan geleneğin motiflerine göndermelerle dolu bir şarkı olduğundan bende yeri ayrıdır, mesleki bir aşkla seviyorum.

efendim şimdi başlayalım bu göndermeleri deşifre etmeye:

davud'un çaldığı ve tanrı'yı memnun eden müzik: psalms denen, bizim zebur dediğimiz ilahiler kitabı.

güçlü olsa da delile ihtiyaç duyan inanç: cohen yahudiydi, o yüzden göndermeler genelde eski ahit'e. böyle olmasa, meşhur şüpheci thomas gelirdi aklıma. ama bu yüzden tercihimi gideondan yana kullanıyorum, eski ahit'te, yani tevrat'ta tanrı tarafından görevlendirilen, ancak gelen meleğe bana mucize göster ki sana inanayım diyen gideon.

çatıda onun yıkandığını gördün: davud, bir gün sarayının çatısına çıktığında meşhur batsheba'yı yıkanırken görür, çırılçıplak. onu arzulayıp kocasını öldürür ve karısı yapar.

saçını kesti: samson'un gücünün tılsımı saçlarındadır, insanüstü gücü saçları kesilince yok olacaktır. sevgilisi delilah, samson uyurken saçlarını kestirir ve ona ihanet eder, samson böylece tutsak edilir.

kutsal güvercin: kutsal ruh güvercin formunda iner, meryem'e de öyle inip onu hamile bırakmıştır. bu tevrat'a değil, incil'e yapılan bir gönderme.

mermer kemer üzerindeki bayrak bir yerden tanıdık geliyor ama emin olamadım.
  • her yeni keşfedenin dinleyerek sözlerini kendine göre yazdığı bir deep purple çalışması: heretik gizemler müziğe dönüştüğünde algılanan şiirsel çağrışımlar gibi: son of alerik. "bat dünya bat" diyordu müteveffa bir yazar, ama bu notalardan gecenin alnına bir peleponnes güneşi yükseliyor.
  • efsanevi babil kulesi'ne atıf yapan bir rainbow şarkısı: ayrılıklar ve yeniden birleşmeler arasındaki arafta: bir parça alevde yeniden yaratılan dünyandı senin: 3:21 ile 5:11 arasında: stargazer
  • her şey geçip gider yıllar ve öteki yıllar gibi; şarkılar kalır geride. bazan hatırlamak için vardır onlar, bazan da proustvari madeleine efekti gibi ordan burdan sökün ederler gecenin içine. bu şarkı da öyle: tea for one. belki de aşkın ve yaşamın özetidir 3:53 ile 6:15 dakikalar arasında kalan.
2135 entry daha