• "dar kapıdan girmeye çabalayın. çünkü kişiyi yıkıma götüren kapı büyük ve yol geniştir. bu kapıdan girenler çoktur. yaşama götüren kapı ise dar, yol da çetindir. bu yolu bulanlar çok azdır." matta (luk. 13:24) / incil

geçen pazar günü dedi.
  • uzun yolda pederlere yüklenen default özellik
    plakaya göre küfretme;
    “yürü be amk konyalısı”
    “senin altına o arabayı verenin amk tokatlısı”
  • “et yiyen yönetir, ot yiyen yönetilir”
  • sen doğduğunda tüm hastaneye baklava dağıtmıştım.yazık o paraya lan yazık.
  • "kadınlar böyledir oğlum, önce seni seveler sonra seviyormuş gibi yaparlar ve sonra her şeyini alıp giderler, siktir et yoluna bak"
  • "yat ulan artık, sabah işe gideceksin..."
  • her şeyden önce şu önbilgiyi vereyim: babam gelin konusunda çok takıntılı bir adamdır. annemin yeğenlerinin aldığı kızları beğenmedi, kendi tarafında alınan kızlar yüzünden kavga gürültü gırla gitti. babama göre hep bir sorun vardır alınan kızda. ya çirkindir ya statüsü yetersizdir ya şişmandır ya aptaldır ya ailesi kötüdür ya ya ya işte. bir örnek vermek gerekirse: en küçük amcamı "sen o kızı alırsan düğününe gelmem, silerim seni" diye tehdit etmişti. yalvar yakar babamı götürmüşlerdi düğüne. mesela konu bunda statü farkıydı ve tartışma günlerce sürmüştü.

neyse kendi konumuza dönelim:

lise zamanlarında bir kız arkadaşım var. bizimkiler ilk defa bir kız arkadaşım olduğunu biliyor ve hatta tatil yerinde olduğumuz için görüyor. etrafta bir sürü 0 beden kız olduğu için benim kızın kilosu gözüne batmış adamın. babam kıza tutuldu amk. tutulmak derken aşık olmak değil hayvanlaşmayın*. taktı kıza yani. önce anneme demiş "bizimki niye bununla çıkıyor? bak şu kız daha güzel bunu ayarlasa ya." annem: "rahat bırak çocuğu onu sevmiş işte. gayet de kibar, eli yüzü düzgün kız. ben çok sevdim" falan demiş. ama dedim ya babam tutuldu bir kere kıza. her defasında anneme başka kızı gösterip "ne yani şu daha çok yakışmaz mı bizimkine" deyip duruyormuş. annem artık ben takmıyordum o bu konulara girdiğinde diyor.

neyse bakmış annemden hayır yok ne yaptı ne etti biz arabadayken benim kıza getirdi yine konuyu. o bir şeyler diyor, ben kızı savunuyorum. şakayla karışık da olsa uzadıkça uzuyor konu. "oğlum ben ananı aldığımda anan da o kadardı. baksana şimdiki haline" dedi*. cevap vermedim sustum ben de konu bitsin diye. ama adam pes etmiyor. aradan 5 dk geçmedi ve babam o tarihi söz öbeğini etti:

- neyse vazgeçtim al sen o kızı. anan yüzünden araba sağa çekiyor zaten. ananla çaprazlama oturtur daha güvenli bir yolculuk yaparız sayesinde.

güler misin ağlar mısın. ben bu adama nasıl kız beğendiricem hiç bilmiyorum. evlenecek olursam evlatlıktan reddedilmeyi göze almam gerekecek sanırım swh.
  • "bu ne saçma hayat amina koyayim. mantık yok."
  • ergenlik dönemlerimde yaptığım akıl almaz hal hareketler sonrası tepkisi..

-oğlum.. sen süper misin?
  • sözünü dinlemeyip zatürre olmuştum sonra doktora gidip ilaç tedavisi görmüştüm ancak öksürüğüm bayağı bi devam etmişti. birgün bilmiyorum dikkatlice birşey izliyordu galiba ve biranda beni öksürük nöbeti tuttu ve o efsanevi lafı sarfetti;
    kalk s.ktir git başka yerde öksür.
    bende gidip bir odada nöbet geçene kadar yırtılırcasına özgürce öksürmüştüm.
    evet babam şefkat doluydu.
hesabın var mı? giriş yap