• 2043'e kadar tek kuruş kâr olmayacakmış.

hey yavrum hey. adamlar 50-60 yaş ortalamasına sahip insanları 'hedef 2071' diye meydanlara toplayıp kendini alkışlattırıyor.

bu adamlara ne 2043 koyar, ne 2143; vizyonları geniş adamların, büyük resmi görüyorlar senin benim gibi 2 aylık hesap kitap yapmıyorlar.
  • 3. havalimanında yolcu garantisi yok mu, niye batsın havalimanı.
    batsa batsa ülke batar.
  • ilk okuduğumda zemin durumu ve yağışlı havalar aklıma gelip, direkt yere battı sanmama neden olan başlık.
  • "bu ülkenin muhalifi çok rererö" ulan haberde tutarsızlık var eyvallah da sizin gibi yandaş değilmiş gibi davranıp yavşak takılanları ne yapacağız bilmiyorum.

bak gerizekalı, sana anlatır gibi anlatayım, o havalimanı zaten şimdiden zarar etti, o zarar da senin götüne girdi. hani yazanlar boş muhalif ya, keşke dolusunu sen yazsaydın da öğrenseydik. bak ben madde madde yazayım, belki beynin alır.

- inşaat+işletme toplamda 25 yıl için 22 milyar 152 milyon €+kdv karşılığında ihale edildi orası. 3 mayıs 2013'te ihale yapıldı, hemen inşaata başlandı, 8 haziran 2014'te sevmiyor gibi yaptığınız reis tarafından açıldı. peki dhmi ve orman bakanlığı tarafından tahsis işlemleri ne zaman bitirildi? 1 mayıs 2015! birbirlerine pas atarak 2 yıl bilinçli olarak tahsisi geciktirdiler. iki yılda devletin alması gereken 2 milyar 90 milyon € yalan oldu. hem de otomatik olarak inşaat süresinden yırtıp onun yerine 2 yıllık ekstra işletme süresi cengiz ve kardeşlerine verildi.

- ilk 12 yıl için dhmi tarafından 6,3 milyar € devlet garantisi verildi projeye, niye biliyor musun? çünkü ilk başta hiçbir yabancı banka bu projeye kredi vermedi (kesin kıskançlıktan). ve yine ilginçtir, bu garantiye rağmen bile kimse kredi vermeyince çiftçiye, kobiye destek olmak gibi yükümlülüklerini muhteşem yerine getiren ziraat, halkbank ve vakıfbank 4,5 milyar € kredi sağladı. kendi kendimize girdi yani.

- yetmedi 150 milyon kapasite için bile 3500 hektar yeterken, başlıkta başka yazarların da dediği gibi 7400 hektar alan konsorsiyuma verildi. daha buralara oteller, kongre merkezleri, avmler vs yapılacak ve onların da geliri komple cengiz'le ihale kardeşlerinin olacak.

- yeter mi? saçmalama, çılgın seni. ihale yapılırken 90 metre dolgu yapılacak dendi. bak bu ne demek biliyor musun? o ihaleye giren tüm firmalar hesap kitaplarını 90 metrelik dolguya göre yaptılar. sonra n'oldu? cengizcim, 90 çok değil mi, 60 yapalım dedi, haşmetli devletimiz de hayhay dedi. bak, iyi anla burayı muhalif görünümlü yavşak. sadece dolgu maliyeti cengiz'in cebine bırakılmadı. 60 metre olacağını bilse belki başka bir firma 24 milyar €+kdv teklif edecek, bu para da devletin cebine girecekti. ama ihale verildikten sonra şartname değiştirmek çok normal ya, boşver giren girsin, cengiz'e bir şey olmasın. (ha bu arada bununla ilgili dhmi sonra mahsuplaşacağız dedi ama katrilyon vergisi silinen cengiz'le devletin, belli olmayan bir ileri tarihte mahsuplaşacağına inanan varsa hiç okumasın zaten bunları)

- bitti mi? elbette hayır, çılgın muhalif yavşakları coşturuyor. arazi tahsisi 1 mayıs 2015, bu tarihten itibaren yıllık 1 milyar 45 milyon €'nun devlete ödenmesi gerekiyor. peki ne oldu, öğrendik ki henüz tek kuruş ödenmemiş devletimize, ilk 2 yıl ödemesi olan 2 milyar 90 milyon €'yu ertelemiş haşmetli devletimiz. dönemin ulaştırma bakanı ahmet arslan "batarlarsa batsınlar diyecek halimiz yok, kamu tarafı olarak bu büyük projenin sağlıklı işlemesinin de sorumlusuyuz" diyerek devlete gelmesi gereken 2 milyar 90 milyon €'nun ımf'ye bile borç veren devletimiz için ne kadar gereksiz olduğunu anlatmıştı. ha bir de ne zamana ötelendiği tam olarak belli değil ama yasal faiziyle alacakmışız ödemeyi (inananlara yukarıda da dediğim gibi yapacak bir şey yok).

bak daha sana yazarım o havalimanının 150'yi bırak 120 milyon yolcu görmesinin bile neden çok zor olduğunu ama mal olduğun için anlamazsın. heatrow, dubai neler yapıyor, ne yatırım yapıyor, transit konusunda neden onlarla yarışman zor, anlayacağını bilsem anlatırım ama değmez. ama hani çok süper olan, bizi dünya lideri yapacak olan ve biz muhaliflerin boş yorum yaptığı havalimanı var ya, bak daha şimdiden devletin cebine girmesi gereken 5 milyar €'dan fazla parayı yuttu. bu daha başlangıç, bakalım neler göreceğiz. değişmeyeceğine emin olduğum tek şey sizin yavşaklığınız. bu ülke için çomar dediğimiz kitleden bile daha tehlikelisiniz...
  • 5 milyar dolar zarar thy kuruluşuna kalacak olarak görülmektedir. 11 milyar dolar da uçak satın alımı yapılmıştı. thy faaliyetlerinden 15 milyar net borç ödemesi yapacağı tahmin ediyorum. varlık fonu borçlanmaya gidecekti. bu borçları mı üstleniyor?
  • makaleyi okudum, ikna oldum. dede bilimsel olarak sikmiş. ihalenin hakkından fazlaya gittiği barizdi, on yıldan evvel kar edemeyeceklerini ben de öngörüyordum. keşke ilk terminalden sonraki genişleme etaplarının inşa edilmediği bir senaryo da hesaplasalarmış, bence en olası senaryo o şu noktada.

edit: önce entriyi yazıp sonra başlıkta yazılanları okudum, hayata küstüm mnk. olm lütfen pelikan olsun bunlar ya, rastgele yazar alımıyla böyle bir mallık katsayısına ulaşılabileceğine inanmak istemiyorum. adam istanbul'da su satsan batmaz demiş. sorbonne'da profesörlük yapmış adamın çalışmasına böyle yaklaşabilmek ölçülebilenin ötesinde bir cahil cesareti gerektiriyor. olm bu hocalar sizin kastamonu üniversitesindeki hocalara benzemez, bu üniversiteler sizin merdiven altı üniversitelerinize benzemezler. adam bilimsel çalışma yapmış, datayı sermiş, projeksiyonu koymuş, bu hala hub olacak istanbul diyor. aferin hub nedir öğrenmişsin.
  • belki esas kar etmesi beklenenler karını ediyordur da bizim haberimiz yoktur.

"kimsenin ihtiyacı olmayan köprüler, kimsenin kullanmayacağı otobanlar inşa ediyorlar. kanser gibiler. büyümeyi bırakamayan bir hücre gibi... hepsi de kamu fonlarından çalınan milyonlarca dolarla ilgili yolsuzluk suçlamaları ortasında olmuş. ama hiç bir dava açılmamış, bir soruşturma bile olmamış. sanki lebendauer şirketinin dokunulmazlığı var gibi."

* jack reacher filminden
  • şaşırtmayan haberdir. takıldığınız şey haberin yalan olup olmaması, yada başlığın adı mıdır? aferin.

içeriden bildireyim biraz. (sadece mekanik tesisat.)
    yurt dışına çıkmadan önce, 29 ekim sahte teslim tarihine kadar türkiye'de en son çalıştığım şantiyedir 3. havalimanı şantiyesi.

mekanik tesisatta; su ve hava basınç testleri, pis su ve temiz su toplamaları, terminal ünitelerin kazan ve chiller bağlantıları, klima santralleri kanal-menfez bağlantıları; asma tavan kapatılmadan sonlandırılması gereken imalatlardan bazılarıdır. sözü geçen imalatlar kontrol edilmeden, tamamlanmadan yaklaşık 40000m² bir yapının tüm asma tavanları kapatılmıştır. sadece görüntü eldesi amaç edinerek..
    29 ekim sonrası elbette tavan için kullanılan bütün o pahalı malzemelerden oluşan yapı tamamen sökülüp, parçalanıp; çöp olmuştur.
    sipariş edilen terminal ünitelerin teslim zamanı uygun olmadığı için, kendilerinin, yeni ve yüksek kapasiteli benzerleri ile değiştirilmesi kararlaştırılmış ve apar topar sipariş verilmiştir. bu zırvalama, 400ü aşkın terminal ünite için, en az 2 kat fazla maliyet demektir.
    (terminal ünite, mahal içerisinde ısıtma-soğutma görevini üstlenen iklimlendirme cihazlarına verilen genel addır. örnek olarak fan-coil yahut vrv-klima- düşünülebilir.)
    sistem devreye alındığında, terminal ünite fanlarının birinci kademesinin bile mahal için öngörülen ses seviyelerinin üzerinde seyredip konfor bozukluğuna yol açacağından bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum.*

benim gözlerimle şahit olduğum, "nasıl daha az saçmalanır" diye gece-gündüz mesai harcadığım, küçük bir alandan bahsediyorum.
    malum arazi içerisindeki hemen her yapı için bu yazdıklarım geçerlidir.
    1 milyon 3 yüz bin m² lik bir arazideki bütün yapıları varın siz hesap edin.

sökeriz-kapatalım, bozarız-yapalım, para çok-sorun yok. en az 3 er defa imalat parasını aldı bütün taşeronlar. alamayıp batanları zaten duymuşsunuzdur. rant ile para kazananlardan bahsetmiyorum bile. yapılan mekanik tesisat imalatları, %80 sistemsel olarak hatalı, beş para etmez.

bir diğer taraftan,
    pilotlarımızın, şantiye imalata geçtiğinden beri; düşük görüş, rüzgarlı hava iniş kalkış simulasyonları ile hazırlandığını unutmayalım. pist uzunlukları 4000-4500m olduğu göz önüne alınırsa yarım yıl boyunca pistlerin yarısının ancak görülebileceğini de sözlerimize ekleyelim.
    başından beri herkes her şeyin farkındaydı demek istiyorum. evet.

şimdi siz söyleyin, "batmaması mümkün mü?", "batmış mı?", "haber yalan mı?"; diye sormuyorum.

hala nereye doğru gittiğimizin farkında değil misiniz? diye soruyorum.

not: acele ile yazdığım için, uzun cümleler kurdum, tırmalanan gözler için özür diliyorum. nokta sayısını daha sonra artıracağım.

edit: önemli detaylar ve birkaç nokta eklenmiştir.
  • o değil de, metrosu bile olmayan, en yakın insani yerleşim birimine 30 kilometre uzaktaki bu çılgın projeden uçmaya zorlanacağız yakında, kara kara mecburen über'e vereceğim paraları düşünüyorum.
  • habere konu olan araştırmanın tam metni
hesabın var mı? giriş yap