• ahmet hamdi tanpınarın bir öyküsü, metin erksan tarafından 1974 yılında televizyon için filme çekilmiştir.
    "... bir bahar bahçesinde görülmüş rüya kadar güzel"
  • (bkz: gece elbisesi)
  • --- spoiler ---

baştan aşağı, üstünde küçük sırmadan koncalar ve yıldızlar serpilmiş mavi kumaştan, ninelerimizin gelin oldukları zaman giydikleri cinsten bir eski zaman elbisesi giymişti. uzun kumral saçları iki örgü ile arkasına atılmıştı, çıplak bileklerinde bir zamanlar trabzon taraflarında yapılan ince, telkari altın bilezikler vardı ve belini yine aynı işten geniş bir kemer sıkıyordu. ayaklarına gülkurusu renginde küçük pabuçlar giymişti ve bu küçük renk değişikliği bütün hüviyetinden akan mavi senfoninin içinde küçük ve mesut bir nota değişikliği gibi göze çarpıyordu. (yk yay., 2003, s.70)

--- spoiler ---

küçük pabuçları, belki bi yere gidemeyecek olması yani, geçmiş zamanı, belki bir gece gibi geride kalanı, güne bağlayan...
  • (bkz: vintage)
  • zaman zaman pirinçhanda bulunabilecek elbiselerdir bunlar.hem de gayet temiz,gayet bakımlılar.
  • ahmet hamdi tanpınar'ın 1939'da yazdığı; gece sevgilisi keti ile buluşacak olan kahramanın, bir arkadaşının çağrısı üzerine onunla birlikte şehir dışında bir eve konuk olarak gitmesi, geç saatte buluşmasına yetişmek için evden dönmeye çalışırken düşüp bayılması, ayıldığında kendini eski zaman elbiseleri giyen bir kız ve babasının yaşadığı bir evde bulmasıyla gelişen olayları konu alan öyküsüdür. tanpınar'ın öykülerinin toplandığı 1983 yılı, dergah yayınları basımı hikayeler adlı kitabından okunabilmesi mümkündür. 1973 yılında metin erksan'ın yönetmenliğinde televizyon dizisi olarak uyarlanmıştır. ayrıca murat gülsoy 2002'de can yayınları'ndan çıkan alemlerin sürekliliği ve diğer hikayeler adlı kitabında bu öykünün devamı niteliğinde, aynı isimli bir öyküye de yer vermiştir.
  • az sonra trt 1'de izlenebilir.

dumani ustunde zeyl: cansiz mankenlerin, buyuk boy portre fotograflarin, denize uzanan tahta iskelelerin ve pek tabii hayallerde yasatilan, kavusulmayan sevmelerin, yani erksan'in sevmek zamaninda uzun uzadiya isledigi temalarin daha kucuk olcekte ama daha fantastik ogelerle suslendigi muazzam bir ismis vesselam ki tanpinar'in oykusunu hayal meyal hatirlarken bir daha hikayenin zihnimden asla cikmamasini saglayacak muthis planlar ve sahne tasarimlariyla gecem senlendi. sagolasin trt demek istedim, ama sonra 1973'te ulkenin nadide bir degerine boylesi bir film cekme olanagi yaratmis, farkli bir izleyici tahayyulu oldugu asikar olan bir kurumdan gunumuzde, filmdeki icki sisesini dahi filtreleyen, muhafazakar sanat duskunlerinin yon verdigi ve daha da verecegi bir kuruma evrilen devletimin memkeketimin televizyonunu hatirlayinca ne icim elvermedi, vazgectim.
  • şu sıralar trt1'de yayımlanan saykodelik film. david lynch görse diz çöker, tövbe ister.
  • zamanının ötesinde gibi geldi bana

(bkz: gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var)
  • tanpınar'ın attığı golü, şahane bir pasa çevirmiş metin erksan. izleyici yeniden gol atarak fantastik bi döngü sağlayabilir. ürpertici güzellikte bir film.
hesabın var mı? giriş yap