alexis zorba

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (544)
  • 1346
  • 5
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

cas'ın fenerbahçe hakkındaki gerekçeli kararı

bir sonraki sayfasını merak ettiren şahane bir roman gibi akıyor mübarek. gecenin bir yarısı başlayıp elden bırakamıyorsun. hele 64. sayfadan sonra maç maç fenerbahçe'nin şike yaptı mı yapmadı mı meselesini yalnızca o dudak bükülen tapelerle değil tapelerde adı geçenlere, tanıklara, davacılara, (ki cas mahkemesinde fenerbahçe'ydi davacı malum, uefa'yı temyize götürdüğünden) sorulan sorular üzerinden ele alan kısım müthiş.

çok çok basitleştirerek söylersek, tutanak şu şekilde akıyor: fernebahçe uefa'yı adaletsiz bir karar verdiği ve çeşitli hukuki ihlaller yaptığı gerekçesiyle şikayet ediyor. cas önce bu hukuki ihlaller gerçekten yapıldı mı yapılmadı mı diye bakıyor, bir hukuki mevzu dışında tamamında uefa'yı haklı buluyor. sonra can alıcı kısma gelip, dur bakalım fenerbahçe bu cezayı hak edecek fiillerde bulunmuş mu, bir de onu inceleyelim diyor. tapeleri alıp evet kararım budur, demiyor; tapelerde bahsi geçenler, alışverişler, imalar hakkında fenerbahçeli adı geçen yöneticilerden bilgi-belge-açıklama istiyor, sorgulama yapıyor. e sen hiçbir açıklama yapamayacaksın, paraların şike için değil de yok vergi ödemesi, yok klubün inşaat harcaması vs için yapılmış olduğu iddiana dair tek bir döküman sunamayacaksın, ondan sonra "ama tapeler paralel yapı, ama siz sevgilime tecavüz etmeye kalktınız, ama strum graz-galatasaray maçı" diye goygoy yapacaksın.

bu gerekçeli kararı, memlekette işlerin yürütülme biçiminden tiksinenlerin okumasını pek tavsiye etmem. zira daha da büyük bir istifra hissiyle dolacaksınız. federasyon seçimleri, değişen etik kurulları ve maddeler, dünyada eşi benzeri olmayan "şike girişimi var ama sahaya yansımamış" diyerek ve semeri bir iki yöneticinin sırtına yükleyip aziz yıldırım'ı boşa çıkararak alınan kararlar zamanında bizzat siyasi baskılarla ne hesaplar dönmüş olabileceğini daha da iyi görüyorsunuz. evet, bu dava memleket içre belki başında da siyasiydi, şimdi de siyasi. lakin cas'ın (ve milyonlarca vicdanlı insanın) da sorduğu gibi: kardeşim sen şike yaptın mı yapmadın mı? (ki bence gerekçeli karar metnindeki en güçlü vurgu, şike davalarında neticenin, futbolcu performansı vsnin önem arz etmediği; maç öncesinde birtakım faaliyetler ve teşebbüsler içinde olmanın şike için yeterli olduğu vurgusuydu)

devamını okuyayım »
01.07.2014 17:31