• bir çeşit badana türü.
  • geline evlendikten sonra 1 yıl yetecek kadar malzemeler harcanarak yapılan makyajdır. iyi niyetle, bunun bir nevi hediye olduğunu düşünüyorum.
  • yapilmasi icin gelin sacina verilenden ayri olarak yine cok buyuk paralar verilerek, cok buyuk cirkinlikler yaratilan makyaj turudur.
  • daha once hic dikkat etmemistim ama simdi dusununce geline ucuz bir hayat kadini havasi katar. tabii gerdek gecesi ile iliskilendirilince damat icin ucuz bir fantezi hali bile yaratir. aslinda bayagi da tahrik edici birsey.
  • diğer bütün sebepleri bırak, aha sadece bunun yüzünden evlenmemeye yeminli olmak mantıklıdır.
  • tamamlayıcı olarak (bkz: gelin başı)
  • evliliğin bir ömür boyu süreceği ve düğün gününün bu ölümsüz bağı başlatan en önemli an olması sebebi ve bu anda saflığı temsil eden bembeyaz görkemli gelinliği ile düğünün odak noktası olan gelin kızımızın allanıp pullanması olayıdıdır.
  • bilincsiz ellerde gelin kizi oyuncak bebege ceviren, profesyonel bir makyozun elinden ciktiginda ise cirkin ordek yavrusunu kuguya donusturen makyaj cesidi. kotu yapilaninda, sim adli pariltili toz futursuzca kullanilir, gelin hanim kizimiz assoliste cevrilmeden birakilmaz. gercek bir sosyolojik incelemedir. ama eger isbilir birisi yapiyorsa, arkadasinizin bakimsiz sevgilisi nikah gunu guzellik yarismasi finalisti gibi gozukur gozunuze. o derece hassas bir olaydir. pahalidir ama. kuaforlerde "komple gelin guzellik hizmeti" adi altinda, agdasindan, manikur pedikurune, gelin basindan, makyajina bi dolu para aldiklari bir paket bile mevcuttur.
  • her nedense kırmızı tonlarının hakim olduğu bir makyajdır bu. gözler kırmızı, yanaklar kırmızı, dudaklar kırmızı. kurdeleye falan mı gönderme yapılıyor, bilmiyorum. ama o bembeyaz gelinliğin üstünde o kadar çok sırıtır ki, tiksindirir insanı gelinden de evlilikten de. sanıyorum ''eh artık kadın oldu bu.'' gibi bir düşünce sonucu basıyorlar bu kadar kırmızı boyayı, hani iyice kadınsı gözüksün diye. oluyor mu peki? olmuyor tabi.

sırf bu yüzden, saçlarımı da makyajımı da ben yapacağım evlenirsem eğer ki. düğünlerden de nefret ederim zaten.
  • "malzemeden çalmış demesinler" mottolu üst insan zihniyetindeki makyöz idesi..
hesabın var mı? giriş yap