• üniversite yıllarında hoşlandığım beyin goethe hayranı olduğunu öğrendiğimde okumuştum bu kitabı. daha sonra italya seyahatini önermişti. baygınlık gecirdiğim için bitirememiştim. kasvetli, ağır dili olan kitaplar. hiç hoşlanmamıştım.
  • sevdiğim bir kitaptır. ah canım werther... denilenin aksine bir çırpıda sıkılmadan bitirdiğim bir kitap
  • "mutluluğunun eksikliğini dünyevi bir nedene bağlayabilen aziz mahluk! hissetmiyorsun, felaketin paramparça kalbinde, bozulmuş aklında yattığını hissetmiyorsun, dünyanın bütün kralları bir araya gelse bile sana yardım edemez."

30kasım
  • her mektubunu okurken insanı iç dünyasıyla buluşturan şaheser
  • 15 farklı cümleyi bağlaçlarla birbirine tutturarak soluksuz paragraf bitirmenize ve canınızın sıkılmasına neden olan güzel kitap.
  • napoleon bonaparte'ın 9 kez okuyup bitirdiği söylenen goethe kitabı.
  • bu kitabı okuduktan sonra her sabah, doğan güneş güzel yeni bir günü vaat ettiğinde, " işte yine insanların birbirlerine zehir edebileceği bir nimeti bağışlıyor gökyüzü!" diye haykırmaktan kendimi alamamıştım.
  • genç werter'lere tavsiyem,ayrılık sonrası veya karamsar bir zamanınızda okumamanızdır.psikolojimi bozan,ayrılık depresyonu yaşarken beni intiharın eşiğine getiren kitaptır.bazı cümleler gözümden girip beynime iğne gibi batmıştır.güzel kitap ama dikkatli olun derim.yayınlandığı zaman almanyada bir çok genç intihar etmiştir bu kitabı okuyup da.
  • kitabı ilk döneminde yarattığı intihar mevzusu için merak ederek okudum yani kitabın çıktığı dönem herkes werther gibi giyinip intihar etmiş. dedim bu kadar ses getiren bir kitap çok iyi olmalı fakat insanoğlu böyle olmamalı, bile bile lades gibi bir durum. karşısındaki kadının hayatında zaten biri var, imkansız olduğu belli. insanların bazı yerlerde kendine dur demesi gerek. yarattığı etkiyi baz alarak konuşursam o kadar da değil diye düşünüyorum.
  • beni beklediğim kadar etkileyememiş kitap.

bu kötü bir kitap olduğu anlamına gelmiyor kesinlikle, kusuru yok. sorun tamamen bende. belki başka şartlarda, başka duygularla okumuş olsaydım beni de yeterince tesiri altına alabilirdi.
hesabın var mı? giriş yap