şükela:  tümü | bugün
149 entry daha
 • feneri kurtaracağım diye atatürk'ün masum bir adamı astırdığını iddia edecek kadar gözü dönmüş taraftarların oynanmasından hala utanmadığı kupadır.

  galatasaray da, altınordu da, başkaları da ingilizlerle maçlar yapmışlar, utanılacak iş olduğu için kimse gururla anmıyor. bir de fener gibi 50 maç yapmamışlar tabi.

  bu arada harington ankara, istanbul, ismet inönü, vahdettin vs.bilumum yazışmalarını anılarında yayınlamış ve bilin bakalım kime/kimden telgraf yok? telgrafı gören de yok zaten.

  keza anılarında vakit geçirmek için, halkla kaynaşmak için düzenlediği partilerden spor turnuvalarından uzun uzun söz ediyor, ama ne hikmetse fenerbahçe'nin ya da futbolun f'si yok. hazmedememiş diyeceğim ama adam kendi mesleğinde türklere nasıl direnemediğini açık açık yazmış. kaybettiği kriket maçlarını yazmış. (gerçekten de türk dostu bu arada)

  bir başka palavracı da kurbağalıdere'den fenerbahçelilerin silah kaçırdığını yazmış. fenerbahçe kaptanı zeki rıza'nın (zaten ingilizle evleniyor, kayınbirader konsoloslukta çalışıyor) kuvayı milliye ile çatışan kuvvayı inzibatiyye üyesi olduğunu bilmesek inanacağız.

  zaten istanbul kurtulunca zeki rıza mecburen gidip askeri mahkemede hesap veriyor ve savaştan kaçıp top oynadığı için şerefli türk ordusundan kovuluyor. (1946'da celal bayar'ın sayesinde vekil seçiliyor ama aynı nedenle meclisten de kovuluyor, gerçekten gurur verici)

  o tarihteki fenerbahçe başkanı da halifenin oğlu ve atatürk tarafından ömürboyu sürgün ediliyor.

  aynı fener futbol takımının 2010'larda fetöcü savcılarla top oynayıp adamları eğlendirmesi gibi, kazanan değişince tarafları değişiyor.

  edit: bir de bilmece, ankara hükümeti adına istanbul'u devralan refet paşa, nereyi ziyaret edip teşekkür etmiş?
  harington kupası galibini mi acaba?

  ipucu: paşayı ali sami yen karşılamış.
 • şer yuvası, sucuk ekmekçi, adı ultras olan ama ultras tribün kültürüyle uzaktan yakından alakası olmayan, 12-13 yaşındaki ergenlerin toplanma alanı ultraslanın, sırf fenerbahçe düşmanlığı için laf attığı, birçok fenerbahçeli' nin övünç kaynağı olan tarihi kupa.

  yazık ki ne yazık. umarım metin oktay' ın yolundan giden gerçek galatasaray' lı arkadaşlar bu ergenlerin değirmenine su taşımaz.
 • amerika ırak'a girdiğinde de dostluk için maç yapmışlardı da ırak kazanmıştı.. izah edeyim mi yoksa anlayan anladı mı ?
 • bugün fanatik fenerbahçeli bir mod tarafından ağır küfürler içeren bir entry debe'ye sokulmuş. kendisini kınıyorum. bu kişi moderasyona yakışmamaktadır. debe müdahale sonucu oluşuyor. bu nedenle buraya seçilen entry'lerden siz de sorumlusunuz.

  bu kupanın final maçında iki gol atan zeki rıza sporel 1922 yılında milli orduya katılması için resmen gerçekleştirilen davete sağlık nedenlerini ileri sürerek icabet etmemiş. ama her nasılsa sağlık sorunları top oynamasına engel olmamış.

  hatta bu sebeple zeki rıza sporel milletvekili olamamıştır.

  bu nedenle bu anlamsız kupayı vatanseverlik kavramının bir örneği olarak sunmaya kalkmayın. vatanseverler cephedeydi. bu kupa işgalci devletin pr çalışmasıdır.

  utanmasalar milli mücadeleyi bu kupanın başlattığını söyleyecekler.
 • utanç verici, aklı başında insanların tarihlerinden silmek isteyeceği olay. vatan hainliği ve asker kaçakçılığı ile eşdeğer olay. bununla övünen ali koç'a bakışım tamamen değişti.
 • dostluk maçı değil challenge'dır, bu bir.

  millet cephedeyken değil; muharebelerin bitiminden sonra, ingilizler'in götüne baka baka siktirip gitmesiyle sonuçlanacak müzakere döneminde oynanmıştır, bu iki.

  halk tarafından tepkiyle değil coşkuyla karşılanmıştır, ismet inönü de lozan'dan telgraf çekerek fenerbahçe'yi kutlamıştır, bu üç.

  aynı dönemde galatasaray ve beşiktaş da işgal kuvvetlerinin karma takımlarıyla bir sürü challenge'a katılmışlardır fakat pek muvaffak olamadıkları için o defterleri pek açmazlar, bu dört.

  "ben ezbere bokumu atayım, ağzımın payını verirlerse görmemiş gibi yaparım" düsturunu ilke edinmiş o malum götoğlanı kitle aynı yavşaklığı hakkında bi bok bilmediği doktor nazım konusunda da yapıyor, bu da beş.

  şimdi siktirin gidin mehmet "the mustafa armağan" şenol abinizin "aslında belge melge yok ama bence böyle olmuştur çünkü içim öyle istiyor, şöyle iki tane de alakasız fotoğraf serpiştireyim daha inandırıcı olsun"cu gerçek tarihiyle otuzbir çekin. rahmetli cem atabeyoğlu mezarından kalkıp 2 tokat aşkedemiyor nasılsa...

  tanım : sportif başarı değil ama tarihten gurur okşayıcı bir yapraktır.
 • şu fanatikliğin gözü kör olsun, fanatikliğe binlerce kez lanet olsun!

  adamlar kurtuluş savaşı'nın en kritik safhasında, halka ve askerimize en büyük moral olacak bir konuyu bile, ingiliz generalinin botunu yalama noktasına getirebilmişler.

  benim nazarımda şampiyonlar ligi kupasından daha değerlidir bu kupa. olmasaydın olmazdık diyip kafa ütüleyen adamların anlamadığı şey, bu kupayı almasak, o moral motivasyon halka sirayet etmese, belki bambaşka bir geleceğe uyanmış olacağımızdır.

  önce bir bak general harrington kimdir, bi 2 dk ayır da herifin gücünü bi gör.

  ama yapmazsın, yapamazsın. çünkü kör fanatiksin. fanatiklikten harrington'unun botunu bile yalayabilirsin!

  yazıklar olsun!

  yazıklar olsun!
 • şayet bu şam şeytanları "biz milli mücadelede şöyle kahramandık, böyle mücadele verdik, bağımsızlık meşalesini yaktık, destan yazdık" filan diyorlarsa emin olun gerçek bunun tam tersidir. aynı şekilde yine "biz fetö'ye darbe vurduk, dağıttık, en büyük mücadeleyi biz verdik" diyorlar ya, gerçekte o da tam tersi. bu şam şeytanlarının bütün esprisi algı yönetimi. siyahı beyaz gibi göstermek, kendi sanal gerçekliğini yaratıp kamuoyunu buna ikna etmek için pr yapmak bunların usta olduğu alanlardır. en korkak ama en cesur geçinen, en kaypak ama en mert geçinen de yine bunların temsil ettiği zihniyettir. kısace ülke futbolunun zübüğüdürler.
 • hala savaşın en kritik safhası falan yazan var. savaş bitmiş, neredeyse 1 sene olacak, lozan toplanmış. başkasına fanatik diyor ama tek satır okumamış bile. oysa ben merak edip tim harington 'un anılarını yazdığı kitabı okudum, futbolla ilgisi yok ama istanbul işgali, 1.dünya savaşı ve politika üzerine çok iyi bir okuma tavsiye ederim.

  okumuyorlar, dinlemiyorlar, kulaklarını elleriyle kapatıp banane banane banane diye bağırıyorlar. belgeleri ile tarihi gerçekleri yazıyorsun bir tanesine cevap veremiyorlar.

  burada kapsamlı bir flood var, utanması haysiyeti olan gider bizi niye bu yalanlarla gazlayıp rezil ettiniz diye hesap sorar ama nerede, daha dün gözlerinin önünde fetöcü savcıları eğlendirdikleri maçların hesabını soramadılar.
 • --- spoiler ---
  bu kupayı almasak, o moral motivasyon halka sirayet etmese, belki bambaşka bir geleceğe uyanmış olacağımızdır.
  --- spoiler ---

  :) takım ayırt etmeksizin fanatiklerin kafayı yeme seviyesini görmemizi sağlayan kupa.
17 entry daha