• sene 2004 veya 2005 idi sanırım. facebook'un yeni meşhur olduğu yıllar. ilkokul arkadaşlarını filan bulmaca, güzel fikir.
    kayıt ol.. e-mail... ad-soyad.. şehir... okul.. meslek.. hepsini anlarım da din, mezhep ve siyasi görüş merkezi amerika'da olan bir sosyal platformca niye sorulur pek anlam veremedim ve kapattım kayıt ekranını.

aradan geçen sürede ülkecek yaşadığımız açılımlar, saçılımlar, süreçler derken iki önemli toplumsal olay -gezi ve 15 temmuz- sonrası artık iyice emin oldum ki;

yaşadıklarımız türkiye'de olası bir iç savaşın provaları idi!

önce gezi olayı ile potansiyel tarafların yoklaması alınmış oldu. kim hangi safta yer alacak sorusunun cevabı toplum mühendisleri tarafından sahada deneysel olarak da test edilmek istendi.

ardından yaşanan 15 temmuz olayında ise ülkede iktidarı elinde bulunduran siyasi gruba karşı bir tehdit olursa kimler sokağa inecek, hangi toplumsal gruplar nasıl reaksiyon gösterecek görülmüş oldu.

geriye tek bir şey kalmıştı; bu sosyal çalışmaların neticesini sayısal verilere dökmek. bunun için de referandum bulunmaz bir fırsattı. lakin %50/50 gibi bir sonuç pek tatmin edici olmadı belki de.

üstelik bu çok bilinmeyenli denklemde hesapları karıştıran bir grup vardı ki yapılan işlemin sağlıklı netice vermesine engel oluyordu: ülkücüler! daha doğrusu muhalif ülkücüler. gezi'ye katılmadılar. 15 temmuz'da sokağa inip şaibeli fetö darbe teşebbüsüne karşı durdular ancak referandumda akp'ye de karşı olduklarını gösterdiler, 'hayır' oyu verdiler.

benim tahminim, önümüzdeki süreçte özellikle muhalif ülkücülerin direncini kırmak için bazı algı operasyonları düzenlenecektir.
  • anlıyoruz ki silikon vadisi komple muhalif ülkücü çetelesi tutmak için seferber.

ayrıca (bkz: muhittin topalak from kazlıçeşme)
  • (bkz: desteksiz sallamak)

2004 yılında sadece harvard'lı öğrenciler için kurulan internet sitesinin din, mezhep ve siyasi görüş sorması.

edit ek: thefacebook
  • facebook olmasaydı gezi ve 15 temmuz olmayacaktı sonucunu çıkardığım düşünce.
  • facebook'a çökecekler galiba, önden yine yoklama için malları yollamışlar
  • nası atmış belli değil. he he 2004'te hatta mobilden giriyorduk facebook'a
  • gezi'yle 15 temmuz'u aynı kefeye koyacak kadar hadsiz, karaktersiz, haysiyetsiz, şerefsiz, onursuz, vatan haini ve terörist insanların olduğunu bizlere gösteren durumdur.

gezi'yle 15 temmuz'u bir tutmayın, adamın alnını karışlarız, aklını alırız! sigortamızı attırmayın bizim! ulan gezi nereeeee, 15 temmuz nere! gezi'de bize karşı malûm grupla birlikte mücadele ettiniz; 15 temmuz'da malûm gruba karşı kendi güruhunuzla mücadele ettiniz! biri nereeee, öteki nere?!

gezi'ye katılmış olan hiçbir vatan evlâdı (ki böyle "vatan millet" edebiyatlarını sevmem), memleketteki herhangi birinin saçının en ufak teline dahi zarar gelmesini istememiş ve buna niyetlenmemiştir. biz kimseyi iktidar gücü için öldürmedik! hattâ o zamanlar, o malûm gruba karşı da iktidarı uyardık.

herkes akıllı olsun, aklını başına toplasın.
hesabın var mı? giriş yap