• 19 nisan 2015 kktc cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili radikal bir tahminde bulunan ve eğer kktc tahminleri tutarsa 7 haziran 2015 türkiye genel seçimleri ile ilgili tahmileri de tutma ihtimali yüksek araştırma şirketi.

http://www.havadiskibris.com/…anket-duzenledi/49676
  • kktc cumhurbaşkanlığı seçimini bilen anket firmasi
  • verdiklari yanilma payini 5'le carpip kullanan arastirma kurumu, hele ki son yerel secimlerde ıstanbul ve ankara tahminlerinde tamamen akp karsiti kesimin gonullerinden geceni yansitmis olmasina karsin gercekler acidir mirim. yazik ızmir'den eskisehir'den alip eklemisler.

nitekim bu secimler icinde diger arastirma sirketlerinden hatiri sayilir farkla oynamaktadirlar. bakalim 4, 8, 15, 16, 23, ve 42 tutacak mi heyecanla bekliyoruz...
  • sonuçlarının doğru çıkıp çıkmamasıyla zerre kadar ilgilenmediğim, etikten bihaber araştırma şirketi.

" hazır okul bitmeden bi seçim anketine katılalım ya hem siyaset okuyoruz insanların tepkilerini ölçeriz hem günlük para kazanırız fena mı olur? " diyen bir arkadaşımla beraber bu sabah giriştik bir işe. bilimsel araştırma teknikleri dersinde falan gördük bir de canlı canlı deneyimleyelim diye hevesli hevesli gittik. ancak daha 'eğitim' (güya) kısmında cinnete gelip çıktık aman kalsın parası diyerek.

1- murat gezici'nin , kadın demeyi öğrenmesi gerek. her 'kız' ve 'bayan' deyişinde irkildik. orada çalışanların birinin, 'kızlar aranızda yeni manikür yaptıran var mı?' falan demesini hiç saymıyorum. toplumsal cinsiyet açısından felaket bir manzaraydı. kapalı birine, sırf tişörtü tuniğinin üzerine giyemiyor diye, istediği görevi vermedi.

hadi bunlar neyse, benim kişisel hassasiyetim deyip geçelim. ancak, anketlerin altındaki adres kısmı (daire numarasına kadar) , kamuoyu araştırmasının ruhuna aykırı. zaten her ankette alınan klasik 'yaş, meslek, cinsiyet' bilgileri ile adresi bildiğiniz takdirde, siz o hanede kimin ne oyu verdiğini anlamış oluyorsunuz. bunun adı fişleme değil de nedir? bunu bu şekilde dile getirdiğimizde, 'sizi kontrol etmek için yapıyoruz fişlemek için değil ' cevabını verdi kendisi, çalıştırdığı insanlara güvenmediğini açık açık belli etmesini falan geçiyorum, senin elinde bu bilgi mevcut olduğu sürece, bunu istediğin gibi kullanabilirsin, eğer dürüst ve ahlaklı bir araştırma yapmak istiyorsan o detaylı adres hanesi orada olamaz. ha ayrıca, biliyor tabi kimsenin böyle bir şeyden haberi olsa o soruları yanıtlamayacağını, 'gizli gizli ' almalarını öğütlüyor anketörlere kapı numaralarını. o görüşülen kişilerin, anonim kalması gerek, oy bu anlamda kutsal bir şey, ancak belli ki 'en yakın sonucu vermek' hırsı, bu demokratik değerlerinin önüne geçmiş. birde bunun üzerine basında "vatandaş fişlenmekten korktuğu için şeffaf sandık dolaştırıyoruz." demesi ironik bence. fişleyecek olup olmaması değil, böyle fişleme potansiyeli olan bir bilgiyi bulundurması önemli.

bu konuda tepki gösterip açıklama yapmasını istediğimizde, 'aramızda gergin arkadaşlar var ben 16 yıldır bu sektördeyim böyle davranış görmedim vb.' tarzında laflar edip,bizi yerdikten sonra kendi 'başarılarını' methetti. parayı sürekli arttırıp ikna etti oradaki genç ve paraya ihtiyacı olan kısmı.

şu an bugün tvde görüyorum, bir tek şaşırmama yol açıyor, ah insanlar kamera önünde nasıl da kibar . yerinizde olsam seçim anketi konusunda bu şirketten gelen kimseye kapımı açmam.
  • ben bunu gezi olayları sonrası ortaya çıkmış, birkaç çapulcunun sokakta millete "kime oy vereceksiniz?" diye diye gezmesinden ibaret bi şey sanıyordum*. öyle olsa daha isabetli sonuçlar yayınlanırdı tabii.
  • az önce son araştırmasının sonucunu açıklamıştır.

açıklamanın tam metni:

k.k.t.c. cumhurbaşkanlığı 1. ve 2. tur seçimlerini tek bilen, türkiye 30 m art yerel seçimlerini , cumhurbaşkanlığı seçimlerini en yakın bilen ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa gitmeme oranını % 24 olarak ifade eden (resmi rakam halkın % 26’sı sandığa gitmedi) tek firma olan objektif gezici araştırma şirketi mayıs sonu 2015 anket sonuçları yayımlandı.

araştırmanın künyesi;

bu araştırma gezici araştırma şirketi tarafından, türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 30 – 31 mayıs 2015 tarihlerinde çalışma yapılmış , tüik örneklem verileri dikkate alınarak türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 189 ilçede bunlara bağlı 192 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden , yaklaşık yarısı kadın olmak üzere toplam 4.860 katılımcıyla, hanede kantitatif araştırma / yüz yüze görüşme metoduyla anket yapılmıştır. bu çalışma aylık kamuoyu yoklaması amacıyla yapmıştır. anket çalışmasında dijital araç gereçler kullanılmıştır.

örneklemin seçilmesinde, tesadüfü örnekleme yönteminden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılıp, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir. araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde % 1,5’dir.

genel değerlendirme

gezici araştırma merkezi başkanı murat gezici;

akp, 7 haziran 2015 seçimlerinde oy kaybetmektedir. akp’den kopan oylar chp, mhp, hdp ve sp gitmektedir.

chp seçmenin küçük bir kısmı hdp’yi istemektedir. bunun nedeni olarak da hdp’nin barajı geçmesini istediklerini vurgulamışlardır. akp de bu oranın daha yüksek olduğu görülmektedir.

hdp, mhp bu seçimlerde en fazla yükselişe geçen partilerdir. akp ise 2011 seçimlerine göre yaklaşık % 24-25 bir düşüş içerisindedir. bu da neredeyse her 4 oyda 1’ine karşılık gelmektedir.

chp’nin ekonomik ve sosyal vaatlerinin bir karşılığının olduğu görülmüştür. chp’ye oy vermek isteyenlerin meslek grupları incelendiğinde işçi ve emeklilerde büyük bir artış olduğu görülmüştür.

hdp’ye oy vermek isteyenlerin çoğunluğunun gençlerden oluştuğu görülmektedir. hdp çoğulcu bir kampanya yürüttüğü düşünülse de bunun söylemlerde olmadığı görülmüştür. örneğin türkiye’deki seçmenin % 18 - % 19’u kürt seçmenlerden oluşuyor. 2011’de kürtlerin % 50-55’i akp'ye oy vermiştir, % 35 – 37’si bdp/hdp'ye vermiştir, % 15’i de diğer partilere oy vermiştir. türkiye’de en dindar halk kürtlerdir. türkiye’deki kürt seçmenin % 75 – 78’i "ben dindarım" diyor, akp’ye oy veren kürtlerin ise % 85’i ben dindarım diyor. hdp’ye gelen yeni oyların % 90’ı kürt vatandaşlardan geliyor. hdp oylarını ciddi anlamda akp’den alıyor. hdp’ye gelen oyların % 75 – 78 ak partiden geliyor. hdp sol, marjinal söylemlerine devam etmesiyle oyların fazla artması engellenmiş oldu. akp’den gelebilecek yeni muhafazakâr seçmenleri ürkütmüştür. hdp seçim kampanyasında islami referanslı konuşmaları yoğun yapsaydı tarihi oy alabilirdi.

halkın % 63’ü cumhurbaşkanı’nın seçim sürecinde meydanlarda olmasını doğru bulmamaktadır. akp seçmeninin yarıdan fazlası cumhurbaşkanı’nın seçim sürecinde meydanlarda yer almasını doğru bulurken azımsanmayacak bir kısmının ise meydanlarda yer almasını eleştirdiği ve doğru bulmadığı görülmektedir.

2011’de akp’ye oy verip de bu seçimde oy vermek istemeyenlerin en büyük nedenlerinin başında başkanlık seçimini istemedikleri, ak saraydaki lüks yaşam, halkın geçim sıkıntısı yaşaması, işsizlik, yoksulluk, suriye ile yaşanan sorunlar, kobani olaylarında sn. erdoğan’nın tutumu, yolsuzluklar ve ülkenin bölünmesini istemedikleri gelmektedir.

seçmen bugüne kadar kendisine yönelik iktidarın baskıcı ve tehditkâr gücüne karşı her zaman iktidar partisini değiştirmiştir. 13 yıllık akp iktidarı tüm seçimlerinde kampanyada hizmetlerini referans alarak anlatmış karşılık bulmuştu, bu seçimlerde yardımlar ve hizmetlerin çok karşılık bulamadığını gören ak parti yönetimi ve bazı medya gruplarında seçmene korkutma stratejisi üzerinden yaklaşmayı tercih etti. akp iktidarı korkutucu söylemler ile sahaya çıkmasına karşılık yine umduğunu bulamamıştır. korkutucu söylemler akp de istenen oy seviyesine yine de çıkartamıyordu.. türkiye’deki dört büyük partinin bu coğrafyada siyasal ve sosyolojik nedenlerle karşılık bulduğunu tekrar bize gözle görülür duruma getirdi.

tablo. 2015 seçimlerinde halkının hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım
    türkiye geneli yüzde
    akp 38 - 39
    chp 28 - 29
    mhp 16 - 17
    hdp 12 - 13
    diğer 3,5 - 4,5
    total 100
    araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde % 1,5’dir.
  • murat gezici'nin az önce yaptığı açıklamaya göre istanbul'da saha araştırması yapan çalışanları polis tarafından gözaltına alınmış.

akp'nin durumu sahiden çok zor anlaşılan.
  • (bkz: #54910309)
  • seçimden 1 gün önce akp oy oranını %43 açıklayan araştırma şirketi.

fark yüzde 6. araştırma,istatistik yapmadan sallasam daha yakın sonuç bulurdum.
  • son sonuçlara göre aziz nesin 'in yıllar önce söylediği o meşhur sözün ne kadar doğru olduğunu kanıtlayan en son araştırmaya imza atan şirkettir...

aziz nesin bunu demiştir :
    https://www.youtube.com/watch?v=ibhfp7ew3hu

gezici anketi en son bunu bulmuştur :

http://www.birgun.net/…-ilginc-sonuclar-109478.html
hesabın var mı? giriş yap