8 entry daha
  • "hörgücünü kütürdettiğimin devesi" cümlesinin mirasçısı.
    bu yaşta bunu mü okuyorsun, sorusuyla üniversitede karsilastigi da olmuştur.
    (bkz: avanak avni)
  • tc'de 1 milyon tiraj sınırını aşmış, ki sanırım halen de öyle, tek haftalık dergi veya süreli yayını takip etmiş nesildir; dıgıl dıgıl, muf ve vanki de vanki gibi ne kadar önemli şey'lerin karşılığı oldukları bugün pek bilin/e/meyen organik sözcükleri günlük konuşma dilinde olmasa bile mayışma dilinde kullanmış olanları da vardır.
  • atilla atalay'ın sebastian'nını, hidayete ermeden önce hasan kaçan ve ergun gündüz'ün en toy hallerini, galip tekin'in o zamanlar için fantastik hikayelerini bilip fazla taramalardan kaçınan nesildir.
  • gırgır'a yetişememiş nesilden önce doğmak ve mizah dergisi takip eden ebeveynlerin çocuğu olmak dışında efsanevi bir tarafları olduğu söylenemez..

ama türkiye'de mizahın ve siyasi eleştirinin dozu hakkında az buçuk fikir sahibi olarak; bu gün karikatür dergilerine yapılan baskıların yarısının bile o ihtilalden çıkmış ve bu güne oranla çok daha ciddi algı sınırları bulunan seksenli yıllarda yapılmadığını, o günlerin gündemde olan siyasi figürlerinin, başbakanların, bakanların, vekillerin..vs kıyasıya eleştirilebildiğinin ayırdına varabilir belki bu neslin fertleri..

"efsanevi" falan değillerse de bu fark onlara bir bakış açısı kazandırıyor olmalıdır..
  • oğuz abinin kapısında mutluluktan dört köşe sıra bekleyen, çiziktirdiklerini oğuz abiye gösterme şansına erişmiş, hatta bir kaç çizimi ve esprisi için muhasebeden telif bile almış olanları da içeren nesil, benim familyam (not: hiç karikatürist olamadım, ama denedim...)
  • leman, lemanyak v.s. okuyarak ucundan ancak kendimi yetişmiş sayabileceğim "nerede o eski zamanlar" dedirten nesildir.
hesabın var mı? giriş yap