• kızım dizinin şarkılarına ve danslarına hasta olduğundan* haftalardır zaman buldukça hepsini uç uca eklediğim özel bir toplama video yapıyorum. dizinin oyuncuları tarafından icra edilen şarkıların bölümler içindeki sırasına göre listesi de bu çabanın yan ürünü olarak aşağıda. eksikler olabilir ama sıralamada hata olduğunu sanmam (prova sahnelerinde çok iyi yorumlansa da sadece bir kısmı çalınıp söylenmiş şarkılar var, onları listeye almadım).

on my own (s01e01.1)
    can't fight this feeling (s01e01.2)
    rehab (s01e01.3)
    leaving on a jet plane (s01e01.4)
    don't stop believin' (s01e01.5)

gold digger (s01e02.1)
    push it (s01e02.2)
    i say a little prayer (s01e02.3)
    take a bow (s01e02.4)

poison (s01e03.1)
    mercy (s01e03.2)
    bust your windows (s01e03.3)
    i wanna sex you up (s01e03.4)

taking chances (s01e04.1)
    tonight (s01e04.2)

maybe this time (s01e05.1)
    alone (s01e05.2)
    last name (s01e05.3)
    somebody to love (s01e05.4)

it's my life / confessions, pt. ii (s01e06.1)
    halo / walking on sunshine (s01e06.2)

hate on me (s01e07.1)
    must be the money (s01e07.2) - tek canlı kayıt olduğunu sanıyorum
    no air (s01e07.3)
    you keep me hangin' on (s01e07.4)
    keep holding on (s01e07.5)

bust a move (s01e08.1)
    thong song (s01e08.2)
    sweet caroline (s01e08.3)
    i could have danced all night (s01e08.4)

dancing with myself (s01e09.1)
    defying gravity (s01e09.2)
    proud mary (s01e09.3)

endless love (s01e10.1)
    i'll stand by you (s01e10.2)
    don't stand so close to me / young girl (s01e10.3)
    crush (s01e10.4)
    you're having my baby (s01e10.5)
    lean on me (s01e10.6)

bootylicious (s01e11.1)
    papa don't preach (s01e11.2)
    hair / crazy in love (s01e11.3)
    imagine (s01e11.4)
    true colors (s01e11.5)

smile (lily allen) (s01e12.1)
    jump (s01e12.2)
    smile (charlie chaplin) (s01e12.3)

and i am telling you i'm not going (s01e13.1)
    don't rain on my parade (s01e13.2)
    you can't always get what you want (s01e13.3)
    my life would suck without you (s01e13.4)
  • dizi içindeki en yakın arkadaşların birbiriyle yattığı, abuk-subuk gençlik dizilerinden bıkanlar için ilaç gibi bir dizidir. bu dizide de gençler birbiriyle sevgili olur-ayrılır ama genellikle çok masumane sevgililikler vardır.(santana, puck ve quinn tabii ki bunun dışında)

dizi resmen sosyal mesaj üzerine kurulu. türkiye'de çeksen 4. bölümü oynamaz herhalde ama adamlar 3 sezondur devam ediyor ve devam da edeceklerine inandıkları için glee club project diye bir şey başlatmışlar.

özellikle gay-straight, siyah-beyaz, engelli-engelsiz gibi konulara çok değiniyorlar ve ikinci sezonda, sadece alkolün doğru kullanımı hatta mümkünse hiç kullanılmamasına ilişkin bir bölümü var. sonraki bölümde de seks konusu işleniyor.

edit: bu entry zamanın ötesinde 3. sıraya çıkmış, demiştim bu dizi türkiye'de 4. bölümü oynamaz diye. dizide abuk subuk şeyler olmadığını anlayanlar basmış eksiyi.
  • bitti. glee bitti.

--- spoiler ---

2009'dan beri severek izlediğim, takip ettiğim bir diziydi glee. ilk üç sezonu efsaneydi. 4.sezonda new york sahneleri şahaneydi. rachel,kurt,nyada ve new york konsepti cidden çok iyiydi ve keşke bütün sezon o konsept üzerine kurulsayd dedim hep. 4.sezon'da let's have a kiki ve to love you more gibi iki epic cover izledik mesela. 5.sezon ise tüm new directions new york'a taşınıp birlikte yaşamaya başladığı sahneler izlemeye değerdi. özellikle opening night bölümü izlemeye değer bölümler arasına girdi glee tarihinde. 6.sezon ise artık kabak tadı vermişti açıkçası. rachel'dan güzel bir solo dinleyemedik son bölüme kadar. 11.bölümde jesse ile yaptıkları "listen to your heart" düeti büyük süprizdi. ve nihayet bu sabah kalkıp büyük bir hüzünle peş peşe yayınlanan iki final bölümünü indirdim. 12.bölüm 2009'u konu alan bir nevi tribute bölümüydü ve çok güzeldi.

ve iş nihayet 13.bölüm yani final bölümünü izlemeye geldi. 40 dakika boyunca durmadı şu kahrolasıca yaşlar. meğer ben ne çok sevmişim glee'yi. karakterlerden ve mckinley'den ayrılmak, karakterlerin 5 yıl sonraki hallerini görmek çok dokundu. özellikle rachel'ın tony ödülünü kazandığı sahnede alkışladım. öh bana.

ve tabii rachel'ın son solosu.! this time glee soloları arasına altın harflerle yazılacaktır. en az "get it right" kadar anlamlı ve bir nevi 6 yılı özetleyen mükemmel bir şarkıydı.
    --- spoiler ---

özetle; teşekkürler glee. 6 yıldır hayatımda olduğun için, inanmaktan asla vazgeçmemeyi öğrettiğin için, kendimi tanımamda ve yine kendimle barışmamda yardımcı olduğun için teşekkürler. büyüdüm sizinle.
  • --- spoiler ---

sue'nun becky'e diğer bütün öğrencilere davrandığı gibi davranması, ne kardeşinden dolayı üstte, ne de becky'nin durumundan dolayı diğerlerinden aşağıda tutmaması aslında sue hakkında çok şey söylüyor.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

rachel berry liseden mezun olur olmaz new york'a gelir, 1964'ten bu yana broadway'de hiç sahnelenmemiş funny girl'ün yeni prodüksiyonu yapılır, sıfır broadway geçmişi olan rachel bu müzikalin başrolüne seçilir, 5 sezondur hayatımın rolü dediği funny girl'den bir bölümde sıkılır rachel berry, hemen ülkenin en büyük tv kanallarından biri kendisini keşfeder, kötü bir audition deneyimi sonrasında ona özel proje geliştirmeye karar verirler. bu projeye atanan yazar başta über rezalet bir şey yazar, rachel'ın ufak bir müdahalesi sonrasında da mükemmel bir şey yazar. kanal da havada kapar.

--- spoiler ---

dizinin ismi glee değil "yürü ya kulum" olmalıymış. senaryosu her zaman katlanılmazdı ama new york'un güzelliğine rağmen 5. sezonda göçen reytingler artık ne hale geldiğini anlatıyor biraz. hani "loser"dı hani "underdog"du bunlar ya? böyle talih mi olur?
  • don't stop believin' ve poker face performansından sonra bir kere daha rachel'a taptığım 2. sezon 1. bölümüyle ekranlara gelmiş özlediğim bitanecik dizim!

--- spoiler ---

rachel'ın asianlı ablayla yaptıkları telephone * * düeti tapılası olmuş. böyle eğlendiğim böyle keyiflendiğim bir an olmamıştı dizide. hele sue içeri girip ikisini "shut up!" diye susturmuyor mu? her izlediğimde gülmekten yerlere yatıyorum. muhteşem geldiler 2. sezonla. başarılarının devamını diliyorum!

--- spoiler ---
  • biraz espri spoiler i var seyretmemis olanlar icin dikkat

"do you know that dolphins are gay sharks"

edit: soyleyen tabiiki brittany karakteri
  • o değil de, bazen öyle komik detaylar oluyor ki dizide, "doğru mu gördüm lan" diye geri alıp tekrar izliyorum.

i kissed a girl (307) isimli bölümde sue sylvester, kamera karşısına çıkarmak için bir erkek arıyor kendisine. önce kara kaplı bir defter çıkıyor "sue's booty calls" başlıklı. defterin ilk sayfasında:

vladimir putin
    *contact through soviet embassy
    home +7 001 555 0079

yazıyor. daha ne olsun!
  • dizinin durumu şurdan bellidir ki; ilk 3 sezonda her bölüm yayınlandıktan sonra buralar entry dolardı. insanların bir kısmı artık izlemiyor, izleyenler de yazmaya değecek birşey bulamıyor bence.
  • 80 küsur kiloluk dana halimle, evin içinde tuhaf bale hareketleriyle zıplamalarımın; abartılı nağmelerle şarkılar söyleyerek yatak kapatmalarımın; yemek yaparken sanki bir salon dolusu insan beni izliyormuş gibi soğan soymalarımın sorumlusu bu dizi..

bir haftada 25 bölüm seyredersen böyle oluyormuş demek. aşırı doz müzikale maruz kaldım sözlük, çok mutluyum.
hesabın var mı? giriş yap