• okuyup okuyabileceğiniz en büyük yazardır.
    tam adı: nikolay vasilyeviç gogoldur.
    ukrayna asıllı rustur kendileri.
    okuyup okuyabileceğiniz en büyük yazardır.
    dostoyevski, (bkz: hepimiz gogol'un palto'sundan çıktık) demiştir.
    demiş miydim, okuyup okuyabileceğiniz en büyük yazardır.
  • rus edebiyatının özelliklerine sadık kalarak yazan kendisinden sonra gelen dostoyevski, çehov, gorki gibi yazarların üstünde çok büyük bir etkiye sahip; rus romancılarının puşkin'den sonra en büyüğü; hatta gerçek anlamıyla rus hikaye sanatının kurucusu kişi.

başlıca eserleri:

(bkz: dikanka akşamları)

(bkz: mirgorod hikayeleri)

(bkz: ölü canlar)

(bkz: müfettiş) ( tiyatro eseri/ komedi ).
  • dostoyevski’nin “hepimiz gogol’un paltosundan çıktık” dediği rus yazar. sadece dostoyevski’ye değil gorki ve çehov’a da öncülük etmiştir. betimlemeleri dostoyevski kadar ayrıntılı olmasa da mizahi yönü daha ön plandadır. diğer rus yazarlara göre kitaplarının dili daha sadedir. bizim ömer seyfettin'e benzetirim biraz. palto, bir delinin hatıra defteri ve ölü canlar okunması gereken eserleri.
  • potansiyel kurbaga ismi..
  • gerçeği fantastiğe yaklaştırarak, dünyayı çekilmez, yazgıyı çileci kılan gündelik düzenin saldırganlığını anlatır gogol hikâyelerinde. metinlerinin derinliği, dünya sofrasında minderini kapamayan sıradan insanların “yoksunluk”larını, anlatılabilir hâle getiren fantastik dilde gizlidir. öyle ki sokakta yürürken pencereden çöp atılsa, o pencerenin altından geçeceği tutan, o sebeple şapkasının tepesinde her zaman kavun karpuz kabukları gibi abuk sabuk şeyler olan, kaybettiği burnu kent merkezinde memur olarak dolanan, gazetelerde iki ineğin bir dükkâna girip yarım kilo çay istediğini okuyan, oturduğu yerde durmadan kalem ucu sivrilten ve aklını bir devlet dairesinde memurluk hakkıyla kaçıracak olan “talih fukarası” kahramanların yankısı gibidir. gogol öykülerinde, dünyanın uğultusunda kendi sesine hapsedilmiş olanın, terk edilmiş ve kendine gömülmüş olanın kederli isyanını sahneler. isyan edenin kıymetli bir şeyi çalınmıştır kendisinden. herkesin payına düşen dünya nimetlerinden mahrum bırakılmış, dillendirebileceği bir esirgenmişlikle kala kalmıştır orta yerde. ne bekleyeni, ne seveni ne de merak edeni vardır berisinde. bu yetmezmiş gibi tüm yoksulluğuyla seyirlik eğlencesidir dışında kaldığı dünyanın...
  • ilk gençlik yıllarında oldukça utangaç bir çocuktur, babasının da yazar olması sebebiyle erken yaşta yazmaya ilgi duyar. çok kalabalık bir ailenin çocuğudur ve örgü örmek, dikiş dikmek gibi kabiliyetleri vardır. kardeşlerine elbiseler dikebilecek kadar iyidir dikiş konusunda.
    bunun dışında hayatı boyunca doğru dürüst bir ilişkisi olmamış, tutkulu aşk yaşayabileceği kadın kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiştir. yani tüm zamanların en iyi yazarlarından biri olan gogol'un hayatında doğru dürüst bir ilişki olmamıştır. zaten kırklı yaşlarının başında vefat etmiştir.
  • (bkz: google)
  • gogol on altı yaşındayken babası hastalanmış ve iki yıl sonra kırk üç yaşında ölmüştü. gogol haberi alır almaz annesine şunu yazmıştı: "doğru, önce bu haberle korkunç bir biçimde sarsıldım fakat yine de kimsenin üzüldüğümü bilmesine izin vermedim, kendimi delicesine bir ümitsizliğin kollarına bıraktım. hatta canıma kıymak istedim." bu tam olarak gogol'un yirmi yıl sonra yapacağı şeydi, kırk üç ya şındayken aç kalarak intihar etti. ölümünden az önce ise babasının aynı yaşta ve "aynı hastalıktan" öldüğünü söylemişti.

darian leader- depresyon yas ve melankoli
hesabın var mı? giriş yap