• açık ara mozilla firefox’tur bana göre.
  • bugünlerde kesinlikle opera.

ssd'li ve 32 gb ram'e sahip bir bilgisayar kullanıyorum fakat 4-5 ay önce chrome'da sayfaların render süreleri uzamaya, sekme geçişleri takılmaya başladı. yaşadığım render sorununun adblock'tan kaynaklandığını fark ettim. adblock'u kaldırınca chrome kısmen düzeldi (sekme geçişleri düzelmedi) ama bu kez her yerden reklam fışkırmaya başlayınca alternatif tarayıcıları denemek istedim. firefox iyi bir alternatif fakat chrome ile kullandığım bazı uzantıların firefox muadilleri beklediğimi vermedi. adblock kurunca render sürelerindeki artış firefox'ta da başladı.

ardından opera'yı denedim. dahili reklam engelleyicisi kusursuz çalışıyor. sanırım eklenti gibi değil daha temelde bir engelleme yöntemi uyguluyor. chrome tabanlı olduğu için install chrome extensions eklentisini kurunca chrome web store'da yayınlanan tüm uzantıları çalıştırabiliyor. sidebar'dan whatsapp ve telegram'a erişebiliyor olmak çok kullanışlı oldu. ayrıca tek tuşla reklamsız ve ücretsiz vpn veriyor. daha ne olsun?
  • önceliğim (bkz: firefox)
    ikinci olarak dahili vpn ile (bkz: opera web browser)
  • firefox değildir çünkü chrome ancak firefox'un alternatifi olabilir.

şaka bir yana pc için çok fazla görünse de temelde iki tip tarayıcı var.

quantum motorunu kullanan firefox ve chronium tabanlı diğerleri. safari bile ios versiyonunda webkit kullanırken diğerlerinde chronium kullanmakta.

şahsen firefox kullanmakta olup alternatif olarak brave kurdum. ama onu bile kurulumdan sonra bir iki kurcalayıp sonra hiç çalıştırmadım.

edit: safari için uyarılar aldım, sadece webkit kullanıyor olabilir. kaynağımı kontrol edip, editleyeceğim.

edit2: ezbere iş yapmanın sonucu yanlış yazmışım. safarinin windows desteği sonra ermiş. kullandığı motor da sadece webkit. uyaran arkadaşlara teşekkür ederim.

edit3: hız vs. diye soranlar var ama benim önceliğim hız değil güvenlik. bu sebeple firefox kullanıyorum zaten. bu arada normal bir kullanıcının günlük işlerinde tarayıcılar arasındaki hız farkına çok da takılmayacağını varsayabiliriz. firefox zaten yavaş bir tarayıcı değil, belki de en hızlısı ama yazdığım gibi benim önceliğim hız değil.

edit 4: chronium değil chromium. geri zekalı telefon bunu bile kendi düzeltmeye kalktı, chronium yazdı yine :)

edit5: ( iş bu edit bilgisayarda yazılmıştır ).

mozilla firefox : kendi motorunu kullanmakta ( eski adı gecko, yenisi quantum, bkz )

chromium : google'ın açık kaynak projesi, kullandığı motor blink. chrome, vivaldi, opera, edge, brave vs. bunu kullanmakta.

safari: kullandığı motor açık kaynak kodlu webkit. windows desteği ise sona erdi.

detaylı bir karşılaştırma için
  • şu aralar "brave" kullanıyorum ve çok memnun olduğumu söyleyebilirim :)
  • (bkz: brave browser)
  • yeni microsoft edge kullanmaya basladigimdan beri kesinlikle edge diyorum
  • mozilla firefox diye bir şey varken başka yerlere bakmak günahtır.
  • android telefonda opera der gecerim.
  • opera falan demeyin arkadaşım. onu sadece bilenler kullansın. böyle şeyler popüler olunca boku çıkıyor.
hesabın var mı? giriş yap