şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu anda lansmanı yapılan telefon.

  -tabi ki android 8.0 oreo

  -ip68.

  -18:9 qhd oled ekran.

  -hızlı değil çog hızlı şarj. superfast.

  -squeeze özelliği ile gelmiş. yanlardan sıkınca asistan açılıyor. asistanı çok geliştirdik diyorlar. tüm google uygulamalarını barındırıyormuş.

  -fotoğraftaki yazıları okuyup kullanabiliyor (mail, telefon numarası) ve google araması yapıp bilgi veriyor.

  -arttırılmış gerçeklik hedeleri. koca adamlar bunu alkışlıyor yeaa. star wars görselleri falan olacakmış işte. (bkz: ar) (bkz: augmented reality)

  -kamera çok iyi diyor. lensleri google kendi yapmış. "çift kameraya gerek yok, tek kamera iki kameranın yaptığı işi yapıyor" dediler. dxomark*'ta 1. nesilde 89 olan puanını 98 yapmış. iphone 8 ve note 8'in puanı 94.

  -ois ve eis aynı anda varmış. gösterilen demo acayip.

  -ısrarla cloud vurgusu yaptılar. asla hafızası dolmaz dediler.

  sadece 849 dolares... $849... oha!

  ekleme: bi zahmet şuna da bakın; google pixel buds. çeviri yapan kulaklık. müthiş.
 • google çalışanlarından başka kimse 850 $ verip bu güzel (ama berbat bir tasarımı olan) cihazı almaz.

  iphone x çıkana kadar sattı sattı sonrası yine hüzün.
 • (bkz: android one)
 • guugıl piksel iki iksel. şiir gibi.
 • tasarımı her google cihazı gibi olmamış olan telefondur. özellikleri ise iyi ancak fiyatı yüksek bu fiyatlara yurtdışını bilemem ama türkiye'de satılması çok çok zor.
 • isteseniz de istemeseniz de fiyat çıtası yükseliyor. bugün 3000tl’ye amiral gemisi diye aldığımız telefonları yakın zamanda orta seviye diye satacaklar. 6000 küsür tl ile iphone x dönemi başlayacak. telefonlara laptop parası vermeye hazır olun hatta daha fazlasını. 850 dolar verilmez diyenleri göreceğiz.
 • kasasi aluminyummu$, yersen. lg uretimi telefonda lg g5 benzeri bir plastik kaplama var gibi. arkadan yandan gorunu$ beyaz iphone 5c’yi android.
 • ayfoniks'in 1000 dolar olduğu yerde, kağıt üzerinde şu özelliklere 849 çok çok çok iyi fiyattır. ois+eisli kamera ve 98 dxo mark skoru merak uyandırdı.
 • bir iphone kullanıcısı olarak, nexus ve pixel serilerini android isteyenlere hep tavsiye edegeldim, ancak bu telefonla ilgili bir kaç konuya değinmeden geçemeyeceğim.

  birincisi, 18:9 ekran ne demek, biri bana neden 2:1 yerine 18:9 demeyi tercih ettiklerini açıklayabilir mi? benim tahminim, böyle yazarak göze daha büyük görüneceğini düşünmeleri. herhalde seneye de 28:14'e falan terfi ederler.

  ikincisi, kulaklık girişinin kaybolması. sanki geçen sene kulaklık girişini kaldırdığı için apple ile dalga geçen başkalarıymış gibi bu sene kös kös apple'ın izinden yürümüşler. bir de üstüne, özellikleri bakımından air pods'un yakınından bile geçemeyecek (no true wireless, no w1 chip, shorter battery life) kulaklıkları aynı fiyata satıyorlar. daha da uçuğu, apple'ın 9 dolara sattığı kulaklık adaptörünün google modelinin fiyatı 20 dolar.

  bir de, telefonun fotoğraftaki yazıları okuyup kullanabilmesi var. fotoğraftaki yüzleri tanımasını da işin içine katıp, ios'in tersine bütün bu işlemleri cihaz yerine google sunucularında yaptığını, google'ın kullanıcı silme komutunu verdikten, hatta google hesabını kapattıktan sonra bile sunucularında kayıtlı hiç bir bilgiyi silmediğini de düşününce, kişisel bilgilerinizin nasıl ırzına geçildiği hakkında fikir edinebilirsiniz. en kötüsü de bu bilgilere ulaşmak için bir mahkeme kararının yeterli olması.

  evet, asla hafızası dolmayacak. ios için fazlasını para ödeyerek satın aldığınız cloud saklama alanını google bu telefonu alanlara bedava veriyor, ancak apple'ın tersine encryption key sizde değil google'da. adamlar telefon sattırmak için bedava depolama alanı vermiyor, sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenebilmek için o bedava hizmeti veriyor, telefonu da araç olarak kullanıyor.

  unutmadan, bir de google clips diye bir kamera çıkarmışlar. evinize koyuyorsunuz, sizi izleyip, ai ile olup biteni yorumlayıp arada aklına estikçe fotoğraflarınızı çekiyor. fiyatı 249 dolares. tahmin edeceğiniz gibi işin yüz ve yazı tanıma da dahil, ai kısmı google sunucuları üzerinde gerçekleştiriliyor, fotoğraflarınız da tabi ki otomatikman o sunucularda depolanıyor.

  hani hep deniliyor ya, kullanıcı aslında google'ın ürünü, tüm yaptıkları sizi kendi servislerini kullanmaya ikna edip, hakkınızda daha fazla şey öğrenmek ve bu bilgileri size ürün satmak isteyenleri ikna etmek için kullanmak. bence bu eksik bir tanım. google'ın iyi yaptığı şey kendisini cool hipster şirket olarak pazarlayıp kullanıcının ürün olmak için bir de üste para vermesini sağlamak. arada uçuk, kaçık, sansasyonel, ama fizibilitesi olmayan projelerle ortaya çıkıp, sonra o projeler bir yere varmayınca onları çöpe atmaları hep bilinçli, programlı bir politika. nasıl olsa insanlar balık hafızalı. yarın öbür gün yeni bir oyuncak çıkarınca beta tester olmak için binlerce dolar verip çöp olan eski oyuncaklarını unutuverirler.
 • hayal kırıklığının yeni adı. bir de 849 usd değer biçmişler. maalesef ki bu değerin yarısı dahi edecek özelliklere sahip değil. snapdragon 835 dışında başkaca bir marifeti bulunmuyor.