şükela:  tümü | bugün
 • el yazısını inceleyip bundan sonuçlar çıkaran bilgi dalı. otomatik bir kas-sinir olgusu olan yazmak’ın insanın kişiliğini belirttiğini konusundan yola çıkarak kişilerin düşünce ve duyguları anlaşılmaya çalışılır. bu teknikte yazı; hız, basınç, yön, boyut, süreklilik, biçim, düzen vb. yönlerden incelenerek sınıflandırılır, psikoloji de ve hukukta yoğun olarak baş vurulur. [baş vurulur da ne uyus bi tanımlama aslında] (bkz: bas vurmak/2)
 • el yazisindan kisilik okuma.
 • insanın el yazısından yol çıkarak yazı yazan kişinin karakteristik özelliklerini analiz eden bilim dalı
 • grafoloji, yazıbilim anlamına gelir. türkçe'ye fransızca'dan girmiş bir terimdir. kaynaklar bu sözcüğün ilk kullanılışı hakkında görüş birliğinde değildir. ilk kez geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısında kullanılmıştır. antik yunanca'daki "yazı" ve "bilim" köklerinden türetilmiştir.
  grafoloji biliminin modern anlamdaki kurucusu olarak 1872-1956 yılları arasında yaşamış olan alman psikolog ludwig klages gösterilmektedir. klages grafolojiyi ilk kez psikolojinin bir yöntemi ya da bir dalı olarak görmekten ayrılıp kendi başına bir bilim olarak değerlendirmiş ve uygulamıştır.
 • el yazısı ve imza yoluyla ruhi teshis. aristodan goetheye kadar bircok filozof ve bilim adamı tarafından merakla incelenmis bir konudur. grafoloji, doğruluğu hakkında pek cok itiraza zemin olmasına rağmen bu konu hakkında tarihteki ilk eser 1622'lere dayanır. italyan camillo baldio tarafından latince yazılan bu kitaptan sonra bilinen diğer bir kayıt, 1881'de michon ve desbarolles tarafından yazılan "les mysteres de i'ecriture- yazının esrarı" dır.
  benim elime 1932 basımı "gizli ilimler ansiklopedisi" adlı, icinde grafoloji hakkında oldukca detaylı bilgiler bulunan bir kitap gecti. bulabilirseniz ve bir de dilini çözebilirseniz oldukça faydalı bilgiler edinebileceğiniz bir kaynak. bunun yanısıra kitapta frenoloji ve siroloji hakkındada detaylı bilgi bulunmakta...
 • fikir sahibi olmak açısından grafoloji analizindeki metoda göre :
  -özenilmiş aynı boyda estetik görünüşlü yazı: içgüdüsel davranışları baskı altına alan kontrollü ve kuşkucu kişilik
  -yuvarlak yazılı şekilli yazı:alttan alan ,teslimiyetçi ,evet efendimci kişilik
  -ipliksi biçimde akan yazı: esrarengiz kendini ele vermeyen kapalı ve içe dönük bir kişilik
  -yapmacık abartılı gösterişli yazı: sorunları olan isyankar ve sahtekarlığa eğilim
  -köşeli yazı: inatçı ve iddiacı bir kisilik
  -küçük yazı: konsantrasyon yeteneği
  -geniş ve büyük yazı: özgürlüğüne düşkünlük kararsız fakat güvenilir kişilik
  -sıkışık yazı: cimriliğe varacak kadar tutumlu paraya çok değer veren bir kişilik
  -aşağı yönelen yazı: depresif ve melankolik mizac
  -sola yatmış yazı: ölçülü kontrollü ve kuşkucu bir kişilik
  -sağa yatmış yazı: atılganlık ve ihtiras
  -hem sağa hem sola devrilen yazı: hilekarlik ve düzenbaz kişilik
 • bilimsel geçerliliği ve güvenilirliği olmamasına rağmen, fransız şirketlerinde %70 oranında kullanılan ve de bu şirketlerin işe alımlardaki en büyük kriteri olan teknik. fransa gibi sosyal bilimler alanında önde gelen ve sayısız araştırmanın bir yapıldığı bir ülke; sadece geleneksel bir uygulama olduğu için yıllardır vazgeçemiyor bu teknikten. anlaşılması gerçekten güç bir olay.

  bir işe başvuran kişi açısından bakılırsa; sen yıllarca üniversite oku, sürüyle kitap bitir, kurslara git, sertifikalar al, analitik-bilişsel ve mental zekanı geliştir, daha sonra git bir fransız şirketine başvur. adamlar sadece senin el yazından tahmin ettikleri karakterini beğenmediler diye seni işe almasınlar. trajikomiklikte son nokta sayılabilir.

  fransa için grafoloji ne ise ingiltere için de referanslar o'dur. ingilizler, sadece referansa göre mülakat veya herhangi bir test uygulamadan işe adam alabilirler. bu saydığım ülkelerin, bilime amerika ile beraber en çok yatırım yapan ülkeler olduğunu tekrar tekrar belirtmek istiyorum.
 • kişinin el yazısına bakarak karakter analizini yapmayı amaçlayan bilgi dalı.

  --- spoiler ---

  imzaların önemi grafolojide büyüktür. birincisi resmi olan ikincisi ise bireysel attığımız imzalardır. harflerin yatık olması halinde cömert ve cesur birini sonradan eklenen dönüş çizgileri olması halinde gurur sahibi birini aşırı süslü olması halinde kendini beğenmiş birini yuvarlak dönemeçler olması halinde bağımlı ve ahenk isteyen birini matbaa harfi olması halinde iradesi güçlü birini köşelerin sık olması halinde lider birini harflerin aşırı büyük olması halinde kendini beğenmiş birini harflerin aşırı küçük olması halinde çekimser birini harflerin karmaşık olması halinde araştırmacı birini gösterir.

  --- spoiler ---
 • el yazısından karakter analizi. örnek vermek gerekirse:

  - "m" harfinin ilk bombesini ikincisinden büyük yapıyorsan; kendi fikrine toplumun fikrinden daha çok değer verdiğin,

  - küçük "h" harfinin ucunu içeri doğru kıvırıyorsan; asla uzlaşma yanlısı olmadığın,

  - küçük "g" ve "y" harflerinin kuyruklarını sola doğru kıvırıyorsan; annene çok bağlı olduğun anlaşılıyor.

  ayrıca grafolojiye göre işaret parmağını birinin el yazısının üzerinde gezdirirsen veya tahta bir kaşık/yemek çubuğuyla yazılmış kelimelerin üzerinden yazarsan, yazıyı yazan kişinin o anda hissettiklerini hissedebilirsin. yazıyı yazan kişinin kalemi bastırdığı kadar bastırıp, yazının baskısını ve hızını incelemen gerekir. o kişinin yazdığını tahmin ettiğin hızda yazmalısın. buna da konstantin stanislavski'nin fiziksel davranışlar metodu denir.
hesabın var mı? giriş yap