• amerika birlesmis devletlerinin arizona eyaletinde bulunan, 1.6 km derinliginde, 6.4 ila 29 km genisliginde, 349 km uzunlugunda, pek cok degisik kaya turunden olusan devasa dere yatagi.
  • kanyonun duvarlarini olusturan kayalarin yasi 250 milyon yildan* 2 milyar yila* kadar degisebilmektedir. giri$ ucreti* arac basina 20 dolardir. yok ben yaya yada bisikletle geldim derseniz o zaman size 10 dolar.
  • colorado nehri tarafindan olusturulmustur.
  • her gordugumde herhalde gercek degil bu, resme mi bakiyorum diye beni dumura ugratan cografya. yuruyerek colorado nehrine ulasmak mumkundur ama beni daha hic yemedi dogrusu. ucte bir yola inip de donmek bile kasiyor adami bilginiz dahilinde olsun.
  • ayrıca lawrance kasdan'ın çok iyi bi filmi..
  • daha büyüğü mars'ta bulunmaktadır. (bkz: valles marineris)
  • seksenli yıllarda tears for fears elemanlarının ağızları için yapılmış bir benzetme.
  • 4950 km²'lik alana yayilmi$tir. cevresindeki otellerden ziyade, guzel camping alanlarinda cadir kurup hiking yapmak lazim gelir. north rim ve south rim olarak 2 kisimda yogunla$an aktiviteler, daha cok south'ta gercekle$ir. hike-down icin birkac rim trail bulunur. bunlardan the river'a kadar inenlerini bir gunde yapmak saglikli degildir, dehidrasyon yada yorgunluktan heder olabilirsiniz.

market plaza'da her urun bulunur, zahmet edip de diger eyaletlerden getirmeyin, fakat fiyatlarda %20-50'lik arti$i unutmayin. shuttle'lar ve wc'ler bele$tir, (6 ki$ilik) kamp yeri kiralama ise $15/gun.

kartal buyuklugunde kargalari unludur. acikta birakilan komuru bile yemeyi deneyen bu canlilar hic ku$kusuz hitchcock tarafindan ke$fedilmi$tir.
  • arizona ile utah eyaletleri arasindaki siniri belirleyen devasa kanyon. dunyanin en ihtisamli dogal manzaralarina ship bir bolgedir. yuz milyonlarca yillik yer katmanlari gozlerinizin onune serilir karsinizdaki kanyon duvarlarinda. yukarida isi 20 derece iken asagida kanyonu kazan colorado nehrinde isi 35 dereceye cikabilir cogu zaman. las vegas'a yolu dusenlern mutlaka gitmeleri gormeleri ve anlatmalari gereken bir yerdir.
  • las vegas'a 275 mil (~440 km) mesafede bir doga harikasi. arizona'da hiz siniri interstate'de 75 mph ve state highway'de 65 mph oldugu icin las vegas'tan yaklasik 4 saatte gidilebilir.
hesabın var mı? giriş yap