şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "gri aseksüel" (bkz: ace/#20736455) şeklinde çevrilebilecek terim. anladığım kadarıyla belli bir tanımı yok. kısaca bazı yönleriyle aseksüel, bazı yönleriyle seksüel olan insanlar için kullanılıyor. farklı tanımları için:

  http://www.asexuality.org/…i/index.php?title=grey-a

  edit: şurdaki soru-cevaplı yazıdan bu tür insanlar (ve demisexuallar) hakkında bilgi edilinebilir: http://www.asexualityarchive.com/…the-ace-umbrella/
 • (bkz: bozcinsel)

  valla öztürkçecilik'ten değil. daha akışkan ve buluşlu geldi.
 • bazen sorunsuz bir cinsel hayata sahip olur. bazen hiçbir şey hissedemez, bazense hissedebildiği halde onu nasıl kullanacağını bilemez; seks yapmak bu istekleri karşılayacak bir olgu olmayabilir onun için. cinsel arzuları onu boşaltacak düzeyde olmayabilir, sadece mastürbasyon yapmaktan zevk alabilir ya da seks yerine sadece karşı tarafla öpüştüğünü, ona sarıldığını, onun çıplak olduğunu düşünerek, onun yüzünü düşleyerek ya da bunları bizzat kendisiyle yaşayarak boşalabilir. ya da seks hayatı herkes gibidir ama sadece cinsel doyum düzeyi düşüktür; ne olursa olsun boşalamaz ya da rahatlıkla boşalır ama az zevk alır. ya da uzun süreden sonra partnerine güvenerek ve güçlü bir bağlılık hissederek sağlıklı bir seks hayatına sahip olabilir. bunların hepsi ayrı ayrı, ayrı kişilerde ya da bir kişide bütün olarak görülebilir. ilişkisini etkileyecek düzeyde olabilir ya da olamayabilir. yani çok karışık bir durumdur. kişi bu şekilde kimse tarafından kabul edilmezse ve bu durumunu düzeltemezse yalnız bir yaşamı kabul etmek zorunda kalır.
 • “aseksüellik ve seksüellik siyah ve beyaz gibi değillerdir; bazı insanlar bu ikisinin arasındaki gri bölge içinde tanımlanır. gray-a içinde tanımlanan insanlar şunları kapsayabilirler ancak bunlarla sınırlandırılamazlar.

  -normalde cinsel çekimi deneyimlemeyen ama bazen deneyimleyen
  -cinsel çekimi deneyimleyen, ama düşük cinsel dürtüsü olan
  -cinsel çekimi ve cinsel dürtüyü deneyimleyen, ama hissettikleri bunlara göre hareket etmeyi isteyecek kadar güçlü olmayan.
  -sadece çok sınırlı ve özel durumlar altında seksi arzulayabilen ve seksten hoşlanabilen insanlar.

  benzer şekilde, teknik olarak gri bölgeye ait olabilecek bazı insanlar açıklamasının daha kolay olması sebebiyle aseksüel olarak tanımlanmayı seçerler. örneğin, eğer birisi bir ya da iki kısa cinsel çekimi tecrübe ettiyse, hayatlarındaki kısacık durum, kendilerini aseksüel olarak anmayı tercih edebilirler. çünkü onlara yönelimleri hakkında sorular soran herkese bu bir ya da iki durumu açıklamaya uğraşma sıkıntısı çekmeye değmez.
  gray-a aynı zamanda bir cinsiyet yönelimi etiketine eklenebilir “ gri-heteroseksüel” de olduğu gibi.”