• babam bununla ilgili gençliğinden bazen vakalar anlatır.

takım halinde işe yarayan ama parça parça getirilebilen ürünlerde devletin bu uygulamasının istismar edilmesi yoluna gidilirmiş.

babam taksim'deki oto yedek parçacılığı piyasasında çalıştığı için bu işleri o zamanların ithalatçılarının yaptıklarını duyarak öğrenmiş. biz onların ithal ettiği parçaların ne olduklarını anlamadığımız için bize ayakkabı üzerinden örnek vererek anlatırdı.

mesela bir x firması 10,000 çift ayakkabı getirtecek. fakat gümrük vergisi çok fazla tutacak. ayakkabıları alacağı firmaya diyor ki, bir konteynır'a sadece sağ teklerini koy, diğer konteynır'a sadece sol teklerini koy. sonra bir arkadaşının firmasına da falan firmadan bir konteyner dolusu 5,000 çift ayakkabı ithal edeceksin, ben de edeceğim. bunlar ithalatı gerçekleştirip gümrükte malı açıp yalandan şok geçiriyorlar. biri diyor ki ben bunu alırsam tekleri yok, satamam, o sebeple gümrüğe terk ediyorum. öbürü de aynısını söylüyor ve mal gümrüğe terk ediliyor. fiili olarak da ithalatı yapılan ürün aynı olsa bile firmalar farklı olduğu için bekleyen konteyner'lardaki ürünlerin diğer konteynerlardaki ile eşleşip eşleşmediğinin takibi mümkün değil, ancak ihbarla araştırılabilecek şeyler.

bir zaman sonra bu konteyner'ların içindekiler hurda fiyatına açık artırmaya çıkıyor. burada bu işin detayını sadece bu ithalatı yapan iki firma sahibi bildiği için açık arttırmada 5 bin çift diye gelmiş ama 10 bin tek ayakkabı dolu çıkmış konteyner'ları almaya kimse cesaret edemiyor. bir de bu işin çok firma tarafından yapıldığını ve hangi tek ayakkabı konteynırının hangi diğeri ile eşleşeceğinin bilinmediğini hesap edin...

işin sahipleri artık ithalat veya yük veya başka bir numaradan bunları takip edip açık arttırmadan epey ucuza kapattıktan sonra birleştirip piyasaya sürüyorlarmış. bu misalle anlatan babam, oto yedek parçalarında da takım olarak alınıp satılan ve kullanılan çoğu mazlemede senelerce aynı yöntemle ithalat yapıldığını söyler.
  • gercekten devlet mi satacak? nerede satacaksa gidip alayim bari para vererek aldığım ürünü.

aliexpress ten 29 ağustos tarihinde kendime evimde kullanmak üzere şahsi kullanım maksatlı 4800 tllik ürün aldim. bu fiyata aliexpress e ödediğim 50 dolar ithalat gümrük vergisi ve 40 dolar shipping dahildir.

aşağıdaki maillerde de gözüktüğü gibi bu ürünler için pek çok farklı kalemde masraflar çıkartılmış ve toplam 5800 tl istenmektedir. bu ürünlerin toplam ürün bedeli zaten 173 dolardır. kaldı ki zaten elektrik anahtarları icin toplam 11.000tl verecek maddiyata sahip olsaydım aliexpress ten sipariş vermezdim. gidip istanbul'dan kendim alırdım. ben uygun fiyat olduğu için oradan aldım.

öğrendiğim kadarıyla 150 dolar ve üstü işlemlerde böyle bir uygulamaya gerek duyulmaktaymış ticari olmayan kullanım için ise de mi? 150 dolar ve daha alt olan yurt dışı satin alma durumunda sadece 800 tl civarında gümrük vergisi ödeyerek ürünlerimi gümrükten çıkartabilecekken sadece 23 dolar daha fazla olduğu için pek çok farklı kontroller müşavirler belgeler dökümanlar ve bunlar için 5800 tl mi ödemem gerekmektedir?

yolladiklari mail bu:

merhaba

öncelikle ekteki gönderi kimin adına geldiyse vekalet, tareks taahhütnamesini ve imza beyannamenizi noterden yaptırıp aslını bize göndermeniz gereklidir.eşyanızda tareks başvurusu yapılıp onay alındıktan sonra gümrük beyanı yapılacaktır. ürün güvenliği denetimi 2022/12 tebliğ gereğince; ürünlerin serbest dolaşıma giriş rejimi, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması yönünden kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanması hakkında yönetmelik ile bazı tüketici ürünlerinde uygunluk denetimi tebliğine uygunluğu tareks denetimine tabidir .üretici firmadan declaratıon, ve test raporları istenebilir..olumsuz çıkma ihtimalide vardır.

imza sirküleri ( asıl veya noter onaylı örneği )

ticaret sicil gazetesi (şahıs olduğu için e-devletten ekteki örnekteki gibi bir ekran görüntüsü gereklidir.)

adet mükellefiyet yazısı ( aslı yada noter onaylı örneği / e-devlet üzerinden alınabilir. )

kimlik fotokopisi (önlü-arkalı)

tarafımıza ilettiğiniz belge ve bilgilere göre yaklaşık masraf ve vergi ödemeleriniz için oluşan tutar detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

ilgili masrafları onaylıyor ve ithalat işlemlerinin adınıza tamamlanmasını istiyorsanız, ilgili tutarları aşağıda belirtmiş olduğumuz banka hesabımıza avans olarak havale/eft yapmanızı rica ederiz.

ithalat işlemleri tamamlandıktan sonra ürünleriniz fedex tarafından size ücretsiz teslim edilecektir.
    masraf detayları tl
    vergi
    2000
    ardiye ve terminal hizmetleri
    2500
    gümrükleme hizmet bedeli
    1300
    toplam
    5800
    banka hesap bilgileri

bla bla bla gümrük müşavirliği a.ş.
  • bugün öğrenince şok olduğum durum.

6 ay önce gümrükte ce belgesi yok diye ki daha önce aynı malı 2 defa ülkeye sokmama rağmen bu sefer ülkeye almayan devletimiz, bugün gelip ürünümü açık arttırmaya çıkardığını isterse bana uyguna verebileceğini söylüyor.

ulan belgesi olmayan ürünü niye sokuyorsun ülkeye, sokabiliyorsun madem neden benim malımı bana vermedin de şimdi satılığa çıkardın.

bir de üstüne size öncelik tanıyoruz isterseniz alabilirsiniz demezler mi?
    yahu zaten o ay o malı çekmek için canımı baya baya bir sıkmıştınız. şimdi tekrar hatırlatma yapıp bir daha sıktınız.

hala küfrediyorum şuan..

not: üstüme bir psikolog atın lütfen
hesabın var mı? giriş yap