• hapisane jargonunda
    devlet buyukleri veya devlet kurumlari hakkinda konusmak, veya bir diger tabirle dusunce sucu islemek anlamindadir.
  • çok eğlenceli, ölçülemez keyiflidir bence... insanoğlu "ışık saçan" her nesneyi, istemeden de olsa, kutsallaştırır ki, heybetinden ötürü, gunes tüm insanların bilinçaltında "erişilmez"dir. güneşe karşı işemek, beyindeki bu "aksi fark"ı harekete geçirir ve hemen bi kılıf uydururlar, "saygısızlık"mış, önce "otübüs"lerde, dedelere [veya dierleri] yer werelim, bi "insanewladı"na saygı duyalım, güneşe sıra geldiğinde ben haber weririm...
  • saygı gösterilmesi gereken şeylere saygısızlık etmek
  • odaklanılabilirse gökkuşağının görülebileceği eylemdir.
  • “ayakta su dökme güneşe karşı,
    hele gün battıktan sonra sabaha kadar
    ne yola işe ne yol dışına.”
    der hesiodes ta fi tarihinde.

ismet zeki eyuboğlu yukarıdaki dizeleri yorumlarken şunları söyler;
    “anadolu'da güneşe karşı tükürmek, işemek, birine sövmek, yola işemek, tükürmek, saygısızca bir davranışta bulunmak geleneklere göre suç sayılır. bunları yapan kimsenin çarpılacağına, başına bir yıkım geleceğine inanılır.” ismet bey bu yorumu yaparken hesiodes'un işler ve günler yapıtının içeriği ile anadolu kültürü arasındaki bağlantıyı ortaya koymaya çalışır. anadolu'daki bu inanç ise kanımca daha eskilere zerdüştlük vb doğa üzerine kurulu dinler veya pagan inançlara kadar uzanır.

turgut uyar ın bu konuda çok güzel bir şiiri ((bkz: su yorumcularına)) vardır. şiir;

“ben ne güzel işerim güneşe karşı

arkamda medrese duvarı önümde çarşı

bir sürekli kaşınmadır yaşadığım

törelere ve alışkanlığa karşı

geldim gittim geldim bir şey bulamadım

üzüldüğüme ve yorulduğuma karşı

ah aklıma her şey gelir, her şey gelir

doğan güne karşı batan güne karşı

sözde kirlettiğimiz bütün her şey duruyor

bak ne diyorum sana, ele güne karşı

biz duralım bir sürekliyiz duralım

durukluğa, tüberkiloza ve uranyuma karşı

durduk, ateş besledi, kuşları sürekledi

arkamız medrese duvarı önümüz çarşı

güneşe güneşe karşı”
  • gunese tapanlarin asla affetmeyecekleri bi durum, intihar, bunalım, sapıtma...
hesabın var mı? giriş yap