şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • lefkoşa ara bölgede bulunan tel boşluklarından kolumu soktuğum yer.
 • lefkoşa'ya gittiysen, çarşı içinde insanların ellerinde torbalarla sıraya girdiği bir sokak göreceksin. orası kuzey ve güney arasındaki sınır kapısı.

  türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak güney kıbrıs'a seyahat edebilirsin, eğer schengen vizen varsa.

  bu iki veriden, kuzey kıbrıs'a zaten gidebildiğini, schengen vizen de varsa güney kıbrıs'a girip, dolanıp türkiye'ye dönebileceğini düşünebilirsin. ama dev yanılırsın.

  lefkoşa'daki sınır kapısından güney'e geçiş, türkiye cumhuriyeti vatandaşları haricindeki herkese serbest. yani o kapıyı, güney yönünde kullanamazsın. güney kıbrıs'a girmek için yapman gereken, atina, londra vb. üzerinden larnaka'ya uçmak.

  larnaka'dan güney'e girerken ise, oradan nasıl çıkacağını da ispatlaman lazım. teoride güney'den kuzey'e geçebiliyor olsan da, çıkışını güney'den yapacağına dair bir bilet göstermen lazım. azmedebilirsin ve larnaka dönüşlü bir bilet alıp bileti yakabilirsin ya da esnek bir bilet alıp, güney'e girdikten sonra iptal edebilirsin. neden? çünkü kuzey'e geçmen teoride mümkün.

  gel gör ki işte bu sadece teoride mümkün. konuştuğum taksi şirketleri bugüne kadar güney'den kuzey'e geçen hiçbir tc vatandaşıyla karşılaşmamışlar. muhtemelen kapılardaki insanlar da karşılaşmamış olacaklarından güney kıbrıs kapısından çıkmana izin vermeyebilirler.

  çok eğlenceli lan. denesem mi acaba?
 • rus milyarderlerinin karaparalarını aklayan banka ve sisteme sahip totodan bölge.bi bok üretmeden lüks içinde yaşarken bi sıkıntı yoktu de mi lan, hem de adanın kuzeyi yoksulluk içinde yaşarken. bizim yavşak humanistler de hemen savunmaya geçmiş. bir üzüldüm bir üzüldüm anlatamam.
 • iflas edince onların yıllardır türkiye'nin iflas etmesi için elinden geleni yaptığını unutmamız gereken ülke. apo'ya pasaport vermiş, ab yolunu bloke etmiş falan düşünmemeliyiz. bir tek vicdan bizde olmalı. onlar bu ülkenin evlatları daha iyi yaşamasın diye çırpınırken biz onların hayat standartı biraz düşecek diye kahrolmalıyız. (ölecekleri falan yok, en fazla olacak olan bu). niye? çünkü biz faşistiz. onlar önce türkleri sistematik olarak boğazlayıp sonra mağdur rolü yapabiliyorlar. o zaman faşist değiller. mantık iyi.
 • duvarlarinda en iyi türk ölü türktür sloganini gördügüm, resmen tanimadigimiz icin cok mutlu oldugum, hircin, simarik, bencil bir dolu insanin yasadigi ülkecik.

  edit: bunun yaninda elbette sevimli ve müzakere edebilen insanlari da vardir mutlaka ama ben henüz tanismadim. yalniz bbc worldde yayinlanan bir belgeselde, sinirda taskinlik yapan, eoka uzantisi asiri milliyetci rum genclerine yaklasip, sizden utaniyorum deyip, yüzlerine tüküren bir rum teyze vardi ki bulsam elinden öpücem.
 • "teröristlerin güvenli limanı, pkk'nın sığınağı, saddam'la silah ticareti ilişkileri(zamanında), usame bin ladin bağlantıları, pek çok kara para aklama şirketini'nin merkezi" ; (bu başlıklar kıvanç galip över'in;" tassos papadopulos/ kıbrıs'ta rumlar vadisi"kitabından alınmıştır. hepsi belgeli, tanıklara dayanan, bilgiler yer almaktadır...) olan bir yönetimdir...

  üstelik avrupa birliği'ne bırakın üyeliğini, başvurması'nın bile yasal olmaması gereken hukuki durumu (ab kriterlerinden en önemlisi, sınır komşularıyla sorunu olmamaktır) vardır.(dı!)

  tassos papadopulos gibi, 32 yıl önce, " türk filosu kıbrıs'ın 12 millik karasularına girerse, hesabımıza göre askerlerin adaya gelirken katedeceği 75 dakikada, bütün türkleri temizlemeye kararlıyız. bunu gerçekleştirmek için gerekli planımız ve olanağımız mevcut." diyen bir eoka'cı lidere(!) sahiptir.
  ( tassos, bu sözü, 22 haziran 2006 tarihindeki eleftherotipia gazetesi,'ndeki habere göre, abd'ye gönderdiği mesajla söylemiştir. kendisi tarafından bu güne kadar en ufak bir açıklama gelmemiştir bu konuda, yalanlanmamıştır!)

  hoş, şimdi bunları bile dile getirmek suç oldu. yeni nesil, (türk-kıbrıslı)bunları bilmeden, "yes be annem'lere inanarak yaşıyor...okumadan, araştırmadan maalesef...evet bence de, girne, güzelyurt(ki annan planına göre elden gidecek en önemli bölge) kadar güzel olabilecek yerleri yok...
 • yeni faşizm kriteri hayırlı olsun: kıbrıs'ı eleştirmek faşizm sınıfına alınmıştır. eleştirilemeyen şeyler yaratmak daha faşist bi tavır gibi geliyor bana ama neyse, öyle diyorlarsa bir bildikleri vardır. faşist olma itaat et, biz sana eleştirebileceklerinin listesini sonra vericez.

  o değil de bu ab ne kolpa teşkilatmış arkadaş. 10 sene önce tam üyeliğe kabul ettikleri ülkeye bak. politik olarak korkunç sorunlu, ülkenin %35'inde egemenliği yok, ekonomisi off-shore banking, kara para aklama olayına dayalı.
  biz de tam üye yaparken kılı kırk yarıyorlar sanıyoruz.
 • 5 ocak 2011'de dışişleri bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, gkry*'ye gidecek olan vatandaşlarımızın götü kollamaları salık veriliyor.

  "güney kıbrıs rum kesiminde, son dönemde türkleri hedef alan saldırılarda artış olduğu gözlemlenmektedir. bu çerçevede, kıbrıslı türklerin yanısıra müslüman ülkelerden gelen yabancı göçmenlerin de maruz kaldığı bu tür vakalar çeşitli ülkelerin ve sivil toplum kuruluşlarının insan hakları raporlarına yansımaktadır.

  bu bağlamda, son yıllarda gkry’ye geçen kıbrıslı türklerin araçlarına zarar verilebilmekte ve gkry’deki ingiliz okulunda okuyan türk gençleri de rum öğrencilerinin saldırısına maruz kalabilmektedirler. 5 kasım 2010 tarihinde, larnaka’da aralarında bazı kıbrıslı türk stö’lerinin de düzenlenmesine katkıda bulunduğu ırkçılık karşıtı bir festival, aşırı sağcı rum gruplarının saldırısına maruz kalmıştır. 21 aralık 2010 tarihinde ise gkry’de bu kez vatandaşlarımızı hedef alan şiddetli bir saldırı olayı vuku bulmuş, fiba erkekler eurochallenge kupası g grubu’nda kıbrıs rum kesiminin apoel takımı ile eşleşen pınar-karşıyaka basketbol takımı gkry’de yaptığı maçın ardından bir saldırıya maruz kalmış ve bazı kafile üyeleri yaralanmışlardır.

  ayrıca, ülkemizce tanınmayan ve diplomatik ilişki bulunmayan gkry’de vatandaşlarımızın konsolosluk himayesinden yararlanmaları mümkün değildir. gkry’de bulunan vatandaşlarımız bakımından acil durumlarda istisnai olarak lefkoşa büyükelçiliğimizce ada’daki bm barış gücü’nün yardımı istenmektedir. bu nedenle, vatandaşlarımızın gkry’ye seyahat etmelerinin zorunluluk arzettiği durumlarda, bakanlığımızın “e-konsolosluk” sisteminde yer alan, geçici bir süre için yurt dışına seyahat eden vatandaşlarımızın bir tehlike anında yerlerinin daha hızlı bir şekilde tespit edilebilmesini ve ilgili dış temsilciliğimizce yurda salimen dönmelerini temin amacına yönelik “yurtdışı seyahat kaydı” hizmetinden yararlanılmasının büyük önem taşıdığı düşünülmektedir.

  ülkemiz 2003 yılından bu yana gkry vatandaşlarının sınır kapılarında vize alarak türkiye’ye seyahat etmelerine olanak tanımaktadır. buna karşın, gkry ab üyesi ülkeler ve diğer bazı ülke vatandaşlarının kktc’den güneye geçmelerine izin verdiği halde türk vatandaşlarına bu imkanı tanımamaktadır. bu nedenle, gkry’ye gidecek vatandaşlarımızın başka bir ülke üzerinden seyahat etmeleri ve vizelerini gkry temsilciliklerinden almaları gerekmektedir.

  gkry’de genel olarak türkiye’ye ait sembollere (bayrak, para gibi) tepki gösterildiğinin ve türkiye’deki gsm operatörleri ile gkry’deki karşıtları arasında dolaşım (“roaming”) anlaşması olmaması nedeniyle türkiye’deki sim kartlı cep telefonlarının gkry’de çalışmadığının da akılda tutulması yararlı olacaktır.

  bu çerçevede, vatandaşlarımızın zorunluluk arzetmedikçe gkry’ye seyahat etmekten imtina etmeleri; kıbrıs rum kesimine seyahat edecek vatandaşlarımızın ise güvenlik bakımından risk artında oldukları bilinciyle hareket etmeleri ve müteyakkız olmaları tavsiye edilir.

  gkry’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur."
 • bugüne kadar çok kıbrıslı rum arkadaşım oldu garip bir şekilde. zaten bunlardan biriyle tanışırsanız devamı hatırı sayılır miktarda geliyor. ve hepsinin söylediği ortak şey şuydu; kıbrıs'ın birleşmesi bir hayaldir, bu birleşmenin politikacılar tarafından oluşturulması mümkün olsa bile, bu bir halk sorunudur. kıbrıs rum'u kıbrıs türk'ünü kendinden saymaz ve onlarla kesinlikle aynı sınırlar içinde aynı vatan kavramını benimsemek istemez. bunu da en açık şekilde yapılan referandum göstermiştir. bir allahın kulu bile farklısını söylemedi (kendilerinin bu düşüncede olmadığını vurgulayarak). yani bundan sonra hala bizi politikacılar ayırıyor anacım, yoksa biz kardeşiz diyen olursa ciddiye alınmaması gerekir diyorum. ha elbette gaza gelen halkların tepkisi de denilebilir, ancak durum böyledir. hatta diğer dedikleri şeyler, kıbrıslılar türk'ü sevmez, onu sevmez, bunu sevmez, hatta kıbrıslıyı bile sevmez. işleri güçleri kimin daha çok parası var diye 7/24 sidik yarışında olup banka kredileriyle ev, araba almak imiş. söyleyenlerin yalancısıyım.nokta.
 • çiller, ecevit, denktaş ve mümtaz soysal'ın insanüstü çabalarıyla tek başına ab üyesi yapılmış, sik kadar boyuyla bugün ab yolunda türkiye'ye taş koyan ülke. birileri ne kadar kendini kandırsa da kıbrıs cumhuriyeti. (bkz: kına yakmak)