şükela:  tümü | bugün
 • merkezi foça adlı alevi mahallesidir.
 • civcili ahmet ağa'nın satın alıp aşiretini yerleştirdiği ve ilk iş olarak çadırdan bir okul ve hastane kurdurduğu okul. köyün planı fransız mühendislere çizdirilmiş olup oldukça geniş caddeleri ve meydandan her yerine ulaşılabilinmesi sebebiyle ileri görüşlülüğün timsalidir.

  arsalarının oldukça değerlenmiş olması sebebiyle oldukça zengin bir köydür ve her alevi yerleşim yerinde olduğu gibi eğitim seviyesi oldukça yukarıdadır.
 • fethiye'ye bağlı bir ilçe.fethiye merkeze giderken sağ taraf alevi mahallesi sol taraf ise çingene mahallesidir insan başta hiç mi kavga çıkmıyo burada diyo ama polis karakolu öyle bir yerdeki olay çıkar çıkmaz ekip aracı 2 dakikada olayın olduğu yerde oluyor.hafiften yabancı turistlerde kalıcı olarak yerleşmeye başlamış ve seviye dolayısıyla artıyor.
 • çingeneler alevilerden sonra gelmiş olup, kendilerine gösterilen yerde yerleşmişlerdir. alevilerle gayet güzel geçinebilmektedirler. yalnız 90'larda yaşanan büyük kürt - alevi kavgasının sonuçları fethiye'de hala hissedilmektedir.
 • günlükbaşı şimdi bile belki çingene-kürt-alevi azınlık orada yaşıyor diye ayrıma, zihinlerde soyutlamaya tabi olabilir. ama düğünler için davul zurna ve delbek ekibini bulmaya oraya gidilmek zorunda. çatır çatır pazarlığı edilecek. gene bir ikircik: günlükbaşı'nda bu azınlıkların, ailelerin dayanışma içinde yaşadıkları da imrenme yollu anlatılır.

  düğünlerde köy erkekleri delbekçi çingenlere asılırmış. içkiye de sığınarak. anladığım, çingeneler toplumsal işbölümünde, fethiye kırsalının fuhuş gereksinimini denetliyormuş. zaten fethiye'de yerleştikleri günlükbaşı fuhuş özelliğine de sahipmiş; ecem ben bilmem. aile içinde "bir çingenle sevişirsen, arınmak için kiremit üstüne çıkıcan, kiremit eriyene dek suya katınacaksın*." denirdi.

  (bkz: fethiye/@ibisile)
  (bkz: çingene/@ibisile)
  (bkz: günnük/@ibisile)
 • 1980 öncesinde kendine ait belde belediyesi bile olan, 1980'den sonraysa fethiye belediyesi ile birleştirilmiş, zaten de şu an fethiye'nin girişi sayılan yerde bulunan, eskinin kasabası, yeninin semti. akarca, foça, karagedik ve yeni olmak üzere 4 mahallesi bulunur.

  kasabanın kurulduğu yer olan foça mahallesi, aynı aydın'daki atça gibi champs-elysees meydanı gibi düzenlenmiştir ve meydanın adı da civcili ahmet ağa meydanı'dır.