• gürültü ve kirlilik sözcükleri, tek başlarına bile olumsuz anlamlar taşıdığı için, anlatım bozukluğu içeren isim tamlamasıdır. buna mukabil, "ses kirliliği" tamlaması, anlatım bozukluğu içermeyen, dolayısıyla doğru kullanılan bir söylem olarak önümüzde durmaktadır.
  • bu ülkede çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetilmesi yönetmeliği diye bir şey var.

bu ülkede, şikayetçi olduğunuz konuyla ilgili muhatabınızın hangi kurum olduğuna dair bir belirsizlik var. nereyi ararsanız bir sonraki yere yönlendiriliyor ve her aradığınız yerden de bir ton nasihat dinliyorsunuz.

bu ülkede yüksek sesin eğlence belirtisi olduğunu düşünen insanlar ve okul müdürleri var.

bu ülkede var olan yönetmeliğe en başta kendisi uymayan kurumlar var.

bu ülkede çok kısa bir süre sonra sınava girecek ve bu sınavın stresiyle baş etmeye çalışan binlerce çocuk var.

bir de benim kızım var, üçüncü kattaki evimizin tam ortasına kadar olanca bağırtısıyla dolan sözümona eğlenceli şarkılar yüzünden dikkâtini çözeceği deneme sınavına veremeyen kızım var. okuldan en uzak durumda bulunan evin bir köşesine, odasına çekilmiş ve bu sıcakta kapıyı pencereyi kapamış ses gelmesin de soru çözeyim diyen kızım var.

ben ki, gürültü ve diğer çevreyi rahatsız edici tüm konular hakkında bu kadar duyarlı ve özenliyken, neden bana aynı saygı gösterilmez anlamıyorum.

oturduğum mahalledeki, ilköğretim okulunun sene sonu gösterilerine hazırlık var şu an ve gürültü tahammül sınırlarını hayli aştı. ne 155 ne büyükşehir ne de zabıta ilgilenmiyor, aradığım her yerden çocuklara anlayış için nasihat dinledim. en son bağlı bulunduğum ilçenin zabıtası, ilgileneceğiz dedi. beş dakika geçmedi azalttılar sesi.

ve lakin şu an, tahammül sınırları yeniden ve çoktan aşılmış durumda. mikrofonun sesi en tepede ve ben böyle gürültü duymuş değilim uzun süredir.

böyle eğlence olmaz olsun!!!
  • - yoldan geçen mobilet sesi,

- şehrin içinde son gaz giden yarış motoru sesi,

- karşıdaki inşaattan senkronize bir şekilde gelen keserle çivi çakma sesleri

- ışıklarda son derece gereksiz yere kullanılan korna sesi,

- dolmuşların yol kenarında duran kişiye "binecek misin?" anlamında yaptığı korna sesi

- şehrin içinde fıldır fıldır gezen hafriyat kamyonlarının sesleri,

- gösteri uçaklarının sesleri,

- sabahtan başlayıp gece yarısına kadar devam eden, kimi zaman bir kaç gün süren çalgılı çengili sokak düğünleri,

- birilerinin artık rahat rahat sevişebileceğini ya da bir ufaklığın daha çükünün kesildiğini tüm ilçeye duyuran havai fişek sesleri, konvoy sesleri.

- toplumun çok ufak bir kesimine ulaşmaya çalışan fakat sesini herkesin duyduğu gezici overlok servisi ,

- sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlar "ekmeeeeeek, ekmekçi geldiiiiii" diye loop'a alınmış ses kaydı dinleten satıcılar,

- son ses, makam nedir bilmeyen imamlar tarafından, etraftaki en az 4-5 camiden okunan asenkron ezanlar,

- artık ölmüş fren balatası sesi,

- balkonunda yüksek sesle müzik dinleyen umursamazlar,

- sokakta telefonla nedense bağırarak konuşanlar,

- müziğinin sesini dışarı veren kafeler,

- yüksek katlardaki annesine sesini duyurmaya çalışan çocuğun tiz sesi,

- otobüs tıslaması,

- sırf selam vermek için veya misafirlikten uğurlanırken allahaısmarladık anlamında çalınan korna (dıt),

- belediyeye ait sulama yapan veya yol temizleyen araçların çıkardığı sesler,

- maç günü yakındaki stadyumdan maç öncesi, maç sırası ve maç sonrası gelen müzik sesleri,

- maç kazanılmışsa gelen korna sesleri,

- maç kaybedilmişse bütün araçlardan gelen "en çok benim acelem var, bir an önce eve gitmeliyim, yol verin" anlamındaki korno sesleri,

- bütün camları açık arabasında son ses müzik dinleyip yavaş yavaş seyir eden götü yere yakın şahin sesi,

- gece gece sokakları inleten drift sesleri,

- en büyük askerin az sonra bilmem kaçıncı bölüğe yollayacakları ve muhtemelen akşam osuruk kokulu koğuşta uyumaya çalışırken ben nereye geldim diye ağlayacak kişinin olduğunu düşünenlerin oluşturduğu bol kornalı konvoy ve bu sırada ateşlenen silah sesleri,

- çim biçme makinesinin "ben çok önemli bir iş yapıyorum o yüzden en yükses sesi çıkarmalıyım" endişesiyle çalışan motorunun sesi.

yeter artık biraz sessiz olun amk, bıktım.

alıştığımız için belki artık farkında değiliz ama bu sesler her gün var sokakta ve insanı o kadar çok yoruyor ki.

sokağa çıkma yasağı sessizliği veya iftar sessizliği ilaç gibi gelir bünyeye.
  • kronik baş ağrısı ve stres sebebi. aptal toplumların vazgeçilmezi.
  • biraz pencere açayım hava girsin dedim.

-seçim otobüslerinin dandik şarkıları
    -izmir'in alışveriş merkezi x açıldı dırırırıın reklam arabaları
    -babaağaaanneğğğ babaağaanneeğğğğ diye bağıran bir velet
    -kornalar
    -patlak egzoslu motorrrrsikletliler
    -komşu tadilatı

bak hepsi aynı anda oluyor?

gidicem dağ başında yaşayacağım yeminle. ya da hepa filtreli havalandırma yapıp üzerine ses yalıtımlı evle tüm dünya ile bağımı keseceğim.

uyumak, çalışmayı geçtim şöyle bir sessizce oturamıyorum, kafam kaldırmıyor kafam. emekli albay gibi oldum yeminle. huzur istiyorum!
  • ülkeden kaçma isteğinin en büyük sebeplerinden biridir.
  • 2 gecedir ağzımıza sıçmakta. hadi dün darbe(!) vardı* bugün eşek mi sikti de datdatdat diye havalı kornaları öttüre öttüre sokağımdan, caddemden geçip beynimi sikiyorsun bre çomar. gündüz ölüm sessizliği olan maltepe, hava kararınca geleneksel çomar günü kutlamaları tadında ansızın tavır değiştiriyor. allahım bir an önce heveslerini alsınlar nolur, yaz boyunca bunların kornasına, ıslığına, tekbirine kulak dayanmaz.
  • doğrusunun ses kirliliği olması gereken, günlük hayatımıza yerleşmiş yanlış kullanımlardan biri.
  • yaz aylarında çekilmez hale gelen mevzu. havalar sıcak camı kapatsam sıcaktan, camı kapatmasam gürültüden uyuyamıyorum. gece yarısı olmasına rağmen balkonunda, sokakta bağırarak konuşan insanlar mı ararsın, egzozu patlamış araba sesi mi ararsın, motosiklet sesi mi ararsın, yüksek sesle müzik dinleyen mi ararsın( özellikle motorcu arkadaşlarda görüyorum bunu), kornaya basan mı ararsın. gerçek bir rezalet!
    koca bir ahırda yaşıyoruz gerçekten!
  • cadde üzeri bir evde oturduğunuzda varsayılan* olarak gelmektedir.
    yalnız yaşayan biriyseniz, sessizlik ve huzur seviyorsanız bok yemeyin, taşınmayın.
    markete, manava, fırına 50 mt daha yakın olmanıza değmeyecektir.

öyle ki egzozunu deldiren/açtıran orospu çocuğu motorcular yüzünden motosikletden bile soğuyabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap