• olgunlaştığında ekşi, tatlı ve buruk bir tadı olan bir cins yaban eriğidir. soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara iyi gelir.
  • trakyada yaban mersinine verilen ad.
  • balıkesir'in savaştepe ilçesine bağlı köy.
  • aynı zamanda ankara'nın kızılcahamam ilçesine bağlı bir köy.
  • zamanında babaeski dere boylarında çokça bulunan fakat şu zamanlar git gide seyrek görülen veya eskisi kadar meyve vermeyen, reçeli çok güzel olup, bursa'da kendi adıyla anılan köyü olan çakal eriği de denen, yaban mersinimsi bitki. abartıp gelişi güzel yenmemesi tavsiye edilir. ishal önleyici, kan temizleyici ve yağları yakıcıdır.
  • yüz bin yıldır yiyemediğim meyve, bulamıyorum çünkü. ben çocukken köy yolları kenarlarında biterdi bu meyveler ama artık yok.
    durup durup canım istiyor, bu sonbaharda bir şekilde bulmam lazım artık.

edit: meğer varmış hep her yerde.
    yol kenarı çalılıklarına dikkatli bakın!
  • yabanmersinine verilen ad değil, çakal eriğine verilen addır.
  • antioksidan kaynağı berrygillerden mor renkli harika bir meyve. en güzel hallerinden biri suyunun sıkılıp icilmesidir benim için.
  • tipitip

daldaki o dumanlı, mor, masalsı haline kanıp ağzınıza atmanız halinde acımsı ve oldukça buruk tadından dolayı 'zehirlendim galiba' korkusu yaşatanilen, yabani karaçalı meyvesi.

günümüz eriklerinin atası olarak kabul edilen ve genelde likör, şurup veya marmelat yapılarak tüketilen bu minicik doğal mucizeleri dalından toplayıp yiyebilmek için bir don yemesini beklemek gerekir. içerdiği yüksek oranda tanen, buzlanma yoluyla parçalanan meyve yumuşayarak unlu, yine acımsı, ekşimsi bir tada ulaşır ve nispeten çiğ tüketilebilir hale dönüşür.
    şayet don yemeden toplanmışsa birkaç gün dondurucuda bekletmek de iş görür.

eylül ayından itibaren aralığın sonuna kadar meyveler toplanabilir. dalları dikenlidir lakin eriğini seven dikenine katlanır elbet.
  • ülkemizde bazı yörelerde doğal olarak yetişen bir tür erik. içi tek çekirdeklidir ve genelde koyu mor mavimsi renkli meyvesi bulunur. latince adı prunus spinosa olan güvemin (çakal eriği), yaban mersini (blueberry) meyvesi ile bir akrabalığı yoktur.
hesabın var mı? giriş yap