şükela:  tümü | bugün
 • oksimoron bir türk kanıksaması, kanıksatması.

  vatandaşın haksızlıklıklara uğruyor olmasının başlıca sebebi bu düşüncedir. haksızlıkları, sakınılması gereken bir hayat gerçeği yapan bu düşüncedir.

  bu düşünce yüzünden haksızlıklar engellenmeyecektir. bu düşünceye göre birey, haksızlıklarla yaşamayı öğrenmelidir. bu düşünceye göre birey, haksızlığa uğruyorsa mağdur değil, enayidir.

  ve yine bu düşünceye göre haksızlık yapmak, bir fırsattır. haksızlık yapma imkanın varsa, bu düşünceye göre senin de yapman icab eder. sen haksızlık yapmazsan, sana haksızlık yapılacaktır, bu düşünceye göre.

  tokat yemekten beyni yamulmuş türk insanının akıl almaz sıçmığı.
  (bkz: türk toplumundaki fesatlığın özü)

  bazı örnekleri şuralarda görülebilir
  (bkz: 23 nisan 2020 istanbulbilişim rezaleti)
 • türkiye'de yayaysanız başınıza çok gelir bu.

  araba sahipleri muazzam süper yetkiler kazanır ülkemde. mesela sizi görmeyebilirler! veya görseler de durmayabilirler!?! üstelik de yaya geçidinde! siz çok dikkat etmelisiniz, çünkü onlar etmeyebilirler. onlar üstün ırk, siz ezik sümüksünüz ya, ondan herhalde...

  http://www.trafik.gov.tr/yaya-gecitleri

  araba daha kuvvetli ya, hani keyfi eserse seni yere serip öldürebiliyor, o yüzden dikkat edeceksin arkadaş! yoksa öldükten sonra da arkanızdan "hak etmiş" derler.

  hem insana sorumluluk yükleyecekse arabanın/gücün ne anlamı var, değil mi?
 • eğitim hayatında kopya çekmemek de böyle bir şeydir.

  ortam elveriyor, herkes çekiyor, dürüstlük kasacağına sen de çek, derler. enayi gibi kopya çekmediğin, haksızlık etmediğin için, haksızlığı hak ediyorsundur.

  aslında tabii ki ölçülmek istenen "kopya çekme beceriniz" değildir. alacağınız diploma bu beceriyi değil, ilgili konuları belgeleyecektir. ama bu kimin umurunda ki?

  (bkz: binlerce üniversitelinin haksız yüksek puan alması)
 • türkiye'de hırsızlığa uğrayınca da olur bu. hırsız haklıdır, soyulana da müstahak.

  (bkz: dolandırıcıya 800 bin liralık altın kaptıran teyze)

  kanaatimce bu lafı ima etmek dahi dangalaklıktır. çarpık bir ahlak anlayışının eseridir. kimse haksızlığı hak edemez.