• evet efendim. gunumuzde zamani ogrenmek icin cok daha kolay, konforlu ve ucuz yollar varken, kol saatinin hala belli bir statu gostergesi oldugunu sandigi icin gun boyu bileginde binlerce liralik kol saatiyle gezip kasinan insandir.

kol saati ilk olarak 17. yyda bulunmustur ve o donemin sartlarinda zamani ogrenmek icin sehir meydanindaki saat kulesinden baska pek bir alternatifi olmayan kisiler icin hem zaman hem de statu gostergesi olabilir. fakat teknolojinin 17.yy'a kiyasla cok ileride oldugu gunumuzde, kol saatinin prensipteki cikis yerin olan zaman gosterimi ozelligi ve daha fazlasi telefonlarla yapilabiliyor. ustelik tum gun bileginizde tasimaya da gerek yok. yani kol saatinin zaman gosterimi acisindan kullanisli olma ozelligi kayboldu fakat bir prestij gosgtergesi olma ozelligi hala devam ettirilmeye calisiyor.

bu ilkel cihazin gunumuzde hala varligini surdurebilmesi bile kapitalizmin yarattigi tuketim toplumunda urunlere dair olusturulan alginin, o urunlerin kullanisliligindan daha onemli oldugunu gosteriyor.

edit: "her işi yapan aletler o işleri asla spesifik olarak tek iş yapan aletler kadar iyi yapamazlar." diyenler olmus. dogrudur fakat boyle olmasi icin de soz konusu isin karmasik olmasi gerekir mesela fotograf cekmek gibi. fakat bazi mallar zamani kontrol etmek ile fotograf cekmek eylemlerinin ve bunlari gerceklestirmek icin gereken cihazlarin ayni karisiklik seviyesinde oldugunu ima ettigimi sanmis galiba asdasf. ben burada ne "telefon varken fotograf makinesi alan insan" kiyaslamasi yapiyorum ne de actigim basligin bununla uzaktan yakindan alakasi var. ama atiyorum 50 yil sonra fotograf makinelerinden daha kaliteli foto cekebilen telefon teknolojisine erisirsek o basligi da acarim asdasf.
  • hele bir de kol saati kolleksiyonu olup takmaya kıyamayanlar var ki komik. o nal gibi saatlere dünya para verip kolunda küp gibi taşıyanlar cabası. hele erkek saati takan kadınlara ifrit oluyorum.
  • statü göstergesi degil , aksesuar panpa
  • düzenli gittiğim her yerde yedek saat bulundurarak bokunu çıkardığım durumdur.
  • aksesuar kelimesinin anlamını bilmeyen insanlar tarafından kol saati takması yadırganır.

kol saatini yadırgayan bu insanlar; kolye, küpe, bileklik, yüzük veya kol düğmesi gibi aksesuarların takılmasına da hiçbir anlam veremezler. çünkü onlara göre kot+tshirt+beyaz converse'den ötesi fonksiyonel değildir, fazlalıktır.

ayrıca saate bakmak için 6 inch'lik cep telefonunu cebinden çıkarıp ekranını açmak ve tekrar cebine sokmak "yersen" daha pratiktir.
  • saat denince aklına casio gelen fakir hezeyanı.
  • birileri benden bahsediyor galiba...
  • vardır ve daha da olacaktır.
    benim kol saatim telefonumun yaptığı işlerin çoğunu yapmaktadır. neden takmayayım ki kol saatimi? konuşma yapabiliyorum, mesaj okuyup mesaj yapabiliyorum, gps özelliği var vb. çoğu şeyi yapabiliyorum. sadece foto çekemiyorum onunla ki onu da yapanı vardır muhakkak. ayrıca görünümü de oldukça şık.
    saçma saçma konuşmayın.
  • yersiz bir başlıkla kendini bitiren yazar tiplemesi.
    aksesuar, şıklık, beğenmek, tercih etmek gibi terimlerden haberin var mı senin arkadaşım?

ayrıca neden saat pahalı olsun ki? ben babamın eski saatini takıyorum mesela. bi de böyle düşün karşim.
  • yıllardır hiç kol saati takmadım. ama nedense bu aralar acayip bir kol saati takma isteyim var. neden bilmiyorum. bir haftadır saat bakıyorum. tavsiyelere de açığım.
hesabın var mı? giriş yap