şükela:  tümü | bugün
 • babalari sedat simavi'nin ölümü sonrasinda basina geçtigi hürriyet gazetesini kardesi erol simavi 'nin özel hayati ve is iliskileri yüzünden terk eden, yaptiklari anlasmayla hürriyet 'e rakip gazete çikarmayacak maddesini yillar sonra kardesini ikna ederek yikan ve günaydin gazetesini kuran. asil nadir sermayesiyle rantiyeye dönüsmüstür. ilk evliligini rahmi koç la yapan çigdem simavi ile ilk evliligini yapti.
 • bir keresinde "süleyman demirel'in e$i nazmiye hanım, süleyman bey'i ayakkabıcıyla aldatıyor" $eklinde yalan haber yapan ankara'lı bir muhabiri yüzünden demirel ile arası bozulmu$tur. günaydın gazetesinde defalarca yayımlanan tekziplere, yollanan mektuplara rağmen kapısını kapatan demirel'e kar$ı haldun simavi canının tak ettiğinden olsa gerek bu kez 180 derece dönerek gazetesinden saldırmaya ba$lamı$tır. fakat aradan geçen zaman ve ortak dostlardan olsa gerek hasbelkader ikili tekrar barı$mı$, sulh zeminine kavu$turmu$lardır dostluklarını.
 • türk basınının gelmiş geçmiş en büyük basın patronu olduğu kabul edilir.
  gazeteciliğin her safhasını çok iyi bilir, baskı makinasının altından girip üstünden çıkabilirmiş.
  aynı zamanda ukala, ve herkese karşı çok mesafeliymiş.
  hürriyeti türkiye'nin bir numaras haline gitirdikten sonra kendi isteğiyle kardeşi erol simavi'ye terk edip, günaydın gazetesini çıkarmış ve onu da bir numara yapmıştır.
  rivayete göre günaydın gazetesini çıkarmadan önce, o günlerde popüler olan orhan gencebay'ın bütün plaklarını alıp odaya kapanmış, ve gazetenin çizgisini böyle belirlemiş.
  patronluğu boyunca gazeteclikten başka işle uğraşmamıştır.
  seksenlerin sonunda büyük holdinglerin basına girmesi ve büyük promosyonlara girişmeleriyle "biz tüccarlarla rekabet edemeyiz" deyip gazetesini asil nadir'e satıp medyadan çekilmiştir.
 • yetiştirmelerinden zafer mutlu'nun hakkında şu sözleri ettiği kişidir.

  "habercilikti, gazetecilikti inanmazdı! gazete onun tabiriyle "boyanır"... gazetenin "ucuza mal edilip, pahalıya satılması" gerektiğine inanan değişik bir adamdı. o, türk basınının içine eden adamdır, ama efsane bir patrondur. ondan daha iyi bir gazete patronu olduğuna inanmıyorum! gazete yapma tekniğini çok iyi bilir. ancak, kim türk basının bu hale getirdi derseniz haldun simavi'dir. haldun bey saygısızdı. haldun bey'in sevgisi yoktu! okurunu sevmez, inanmaz... sevmek zorunda değildir... ama tüketicisi olarak, saygı göstermek zorundadır. haldun bey aşağılar..."

  kaynak: barutçu, i. (2012) babıali tanrıları - simavi ailesi, s. 403, destek yayınevi, istanbul.
 • neredeyse günaydın gazetesinin yaşayan bütün as kadrosunu barındırması hasebiyle sözcü ile olan ilişkisini merak ettiğim. yaş 90, iş?
 • merdan yanardağ'ın söylediğine göre, 1985'te kenan evren günaydın gazetesine ziyarete geldiğinde binayı terkedip katili karşılamamış kişi. bunu hazmedemeyen malum kişi gazete yönetiminin tümünü köşke davet etmiş ve bunun üzerine haldun simavi adını gazete künyesinden çıkarttırmış.

  bugün bazı insancıkların esefle ders alması gereken kişi.
 • türk basın tarihinin en ilginç simalarından biridir.
  (bkz: boyalı basın)
  (bkz: gazete boyamak)
 • kızına asıldığı gerekçesiyle ibrahim tatlıses'in malum bölgesine soda şişesi sokturduğu rivayet edilir.

  (bkz: şehir efsaneleri)