• muazzam buluş olduğu gibi çok güvenirseniz bir de bozulursa "muazzam sıçış"a davet eden cihazdır.

nereden mi biliyorum?
  • hem taşınabilir hem de sabit olmasıyla kendi içinde tutarsızdır.
    zaten döner durur.
  • günümüzde bazı aklı evvel ve tembeller tarafından arşiv amaçlı kullanılmaya başlandı; bu çok yanlış... hele hele içinde "yedeksiz" ve geri getirilemeyecek datalarınız varsa (örneğin kendi kişisel fotoğraflarınız veya videolarınız gibi) ve buna rağmen taşınabilir sabit diskinizi sağa sola taşıyorsanız üzgünüm ama çok cahilsiniz ve biraz da safsınız.

harddiskiniz bozulunca -ki kendisi aslında gayet hassas bir cihazdır- "gitti o kadar fotoğraf nerelerde çekmiştim, bi daha nası olucak" diye hiç boşuna ağlamayın, çünkü müstahak sizin gibi insanlara...

şimdi gidin kaliteli marka dvd'ler alın (verbatim mesela), adam gibi bir dvd-writer'la datalarınızı bu disklere yazın, yazıldıktan sonra bütün dosyaları kontrol edin, hatta becerebiliyorsanız dvd'lere okuma ve kalite testi yapın, sonra da düzgün bir dvd ya da cd kutusu veya cd çantası içinde evinizin en güneş girmeyen, en nemsiz yerine saklayın. bu arada çok önemli dosyaları 2 defa farklı dvd'lere de yazdırabilirsiniz.

arşiv böyle yapılır, aksi takdirde çok güvendiğiniz taşınabilir sabit disk'iniz günün birinde bi açılmaz mal gibi kalırsınız.
  • "hem taşınabilip hem de nasıl sabit ola.. **küüüt**, ahh abi dur **çotaaa** duv yapm... **küteee**, avi duv göfünü sev... **zotaaaa**, avavv efff hervff hönn **gübeeee**"
  • tüm hard diskler kabloları çıkarılarak taşınabilir hatta yere düşürülebilir hale getirilebilir.
    (bkz: flash disk)
  • bir saniye içerisinde nasıl olduğu anlaşılmadan yere düşüp yok olup gidendir, bozuluverendir... 120gb doküman gitti yau, ben düşseydim senin yerine... ağlamak istiyorum...
  • tasinmadigi surece sabittir. tasinabilir diyor, illa tasi demiyor ki.

edit: işbu entry başlık 'taşınabilir sabit disk' şeklindeyken yazılmıştır.
  • (bkz: oksimoron)
  • belki şu an çok sinirliyim diye alet hakkında iyi şeyler söyleyemeyeceğim. depolama ve yedekleme amaçlı alınmış olan external hdd'in de yedeğini almamışsanız, yarın sizi diplomaya ulaştıracak olan son çiziminizin teslimi varsa, sabah 6:30'da yatıp 12:30'da bilgisayar başındaki yerinizi alıp tık bile gelmediğini, tanınmadığını ve dahası, başka 3 bilgisayara taktığınız halde tanınmadığını gördüyseniz size bir kadeh yarra yering ikram eden güzide alet.
    her ne kadar büyük nimetleri olsa da şu an can düşmanım piyasadaki tüm external hdd'ler.
  • bunların kabloları eskiden beş-altı karışa* kadar çıkabilirken günümüzde iki karışlığını bulan kendini şanslı saymalıdır. bazılarının yanında dört parmak kadar kablo veriyorlar, sonra masaüstü bilgisayarın usb girişine yetişmesi için diskin altına kitaplardan sehpa yapmak durumunda kalıyoruz. şaka gibi.
hesabın var mı? giriş yap