nosferatu

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (526)
  • 3359
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

black metal

bu tür müzik yapıp da klip çekenler için olmazsa olmazlar nordiğin nordik olduğu dönemde belirlenmiştir. bu kurallara uymayan klipler black metal piyasasınca tükaka edilirler, itten beter edilirler.

önemli kriterlerden biri klip mecrasının orman olmasıdır, orman olmayan yerde dungeon ile teyemmüm edilir. taşlara zincirlere yüz sürülerek ambiyansa uydurulur. iki mekanın aynı klipte kullanılması artı puan getirir, charisma arttırır.

bir adet orman görünümlü ağaçlık, bir adet de zindan temalı duvar bulunduğunda klip çekmek için ideal ortam sağlanmış olacaktır. daha sonra sıra kostümlere gelir.

black metal grubu üyeleri ellerine geçirdikleri gotik tabir edilebilecek her türlü zincir, deri malzeme, boyunduruk, bileklik, tasma, gaz lambası vs objeyi üzerlerine iliştirerek kostüm olayını çözerler. finlandiyanın bazı köylerinde klip malzemesi olarak kömürlü ütü kullanıldığı görülmüştür.

black metal kliplerinin olmazsa olmazı silahlar işte bu safhada ortaya çıkar. demodan elde edilen gelir ile alınan ve grup demirbaşına kayıtlı silahlar elemanlar arasında paylaşılır. gürz, balta, kılıç, mamçıka, donatello pıçağı grup elemanlarına kıdem sırasınca dağıtılır.

kostümleri giyip silahları kuşanıp da pembe pembe dolaşmak tabi ki olmaz. artık tiyatral makyaj malzemesi olan şanslı azınlık bu makyaj malzemeleriyle, bulamayanlar ise talk pudrası ve ayakkabı boyası ile görünen yerlerini tribal vb öğelerle bezerler ki ne kadar şeytansı olduklarını anlayabilelim.

grup elemanları süslenmeyi bitirip olay yerine (orman veyahut dancın) intikal ettiklerinde müziğin mahlukatla meşki başlar.

efendim yerlere uzanıp mezarından kalkan zombi taklidi yapmalar, ağaca kuşa saldırmalar, etrafta manasızca koşmalar black metal gruplarında sık görülen atraksiyonlardır. bu esnada surat korkunç addedilen ve daha önce evde ayna karşısında çalışılmış şekillere sokularak klibin daha gerçekçi görünmesine çabalanır.

bir planda kolları çaprazlayan eleman diğer planda havaya isyan eden black metalci duruşu yaparak pozisyon zenginliği yaratır. bu esnada arkadaşları gotik silahlarla lanet olasıca düzene saldırırken grubun diğer elemanları elektro gitarlarına abanırlar. ormana davul getirmek büyük prodüksiyon gerektirdiğinden genelde davulcu kişi en manasız hareketleri yapan eleman olarak ayırdedilebilir.

çekim aşamasından sonra klip kurguya girer, kaydın başına grubun ismi yine okunamaz logosu ile nakşedilir, illa ki grup elemanları teker teker arzı endam edip lakaplarını belirtirler. fade in, fade out bolca kullanılır, uçan kaçan grup elemanlarının görüntülerinin arasına, ağaç, böcek, kurukafa, ateş, kan, balta, boris çalışmaları vb görseller atılır.

klip, grup elemanları dışında hiçkimseye birşey ifade etmeyen mesajlarla bitirilir.
(bkz: sen sağ ben selamet)

devamını okuyayım »
23.01.2007 02:35