şükela:  tümü | bugün
 • iki fantazi eserinin birbirine yakın tarihlerde gösterime girmesiyle akıllara takılmış soru.aslında akıllara takılmaması gerekir,zira harry pottera saygımız sonsuzsada ikisinin tamamen ayrı mecraların kitapları olduğunu,"yüzüklerin efendisi" kitabının yetişkinlere çok daha fazla hitap ettiğini,dolayısıyla tüketici kitlesinin aynı olmayacağını biliyoruz.yine de ben gişede lords of the rings'in bariz bir üstünlük sağlayacağını düşünüyorum.

  fantastik sinema konusunda daha ilginç soru "star warsmu,lords of the ringsmi?" şeklinde olacaktır sanırım.hatta bu konu ecnebi dünyasında epeyce tartışılıyormuş,bilemiyorum,kamuoyunun takdirine bırakıyorum...
 • asla karşılaştırılmaması gereken, tamamen farklı kulvarlarda yer alan 2 eserin karşılaştırılması..
  lotr tek başına ekoldür..harry potter ise popüler kültürün etkisiyle patlama yapan ve lotr ekolünün başarılı sayılabilecek uzantılarından biridir..
  lotr için hakaret sayılabilecek bir karşılaştırmadır bu..
 • ikisi de başlangıçta çocuk kitabı olarak yazılmıştır, ikisinin de konusu bilmediğimiz dünyalarda geçer ama aralarındaki 50 yıllık fark dolayısıylakullandıkları dil ve ortam kendi zamanlarının gerçekleri ve teknolojisiyle sınırlıdır.

  lotr daha karanlıktır, hp daha esprilidir.
 • daha önce sinema uyarlamaları "star wars vs the lord of the rings" (hatta "vs matrix") başlıkları altında da karşılaştırılan eserlerdir...

  konu daha çok amerikan film kliseleri başlığı altında incelenmeli gibi duruyor
 • yüzüklerin efendisi, yazarının uzun yıllar süren çalışmaları ve yeniden yarattığı bir dünya üzerine kurulan, mitsel karakterleri yeniden ele alışıyla ve yeniden yarattığı bir mit sonucu oluşmuş, muzzam bir eserdir ki bu mit içerisinde yüzüklerin efendisi çok küçük bir zaman dilimidir aslında. harry potter ise hali hazırda ursula le guin'in yazmış olduğu yerdeniz büyücüsü'nün modernleştirilmiş kopyasıdır. yüzüklerin efendisi fantezi edebiyatının (en kibar söylemiyle) henüz yaygınlaşmadığı bir dönemde cesurca yazılmış ve türe saygınlığını kazandırmıştır. harry potter bunun kaymağını yemiştir.
 • harry potter ayrı bir dünyaysa lord of the rings ancak oradaki sihir tarihi dersinde anlatılabilecek... yok yok dur.

  lord of the rings ayrı bir dünyaysa felsefe taşı mordor... yok lan bu da değil.

  lan bir basın gidin, bir şeyi karşılaştırmayın amk.
 • tolkien'ın yattığı yerden kalkıp yapanları kızılcık sopasıyla döveceği karşılaşma. ayıp lan.
 • her ikisini de keyifle okumuş biri olarak söyleyebilirim ki, yüzüklerin efendisi kesinlikle bambaşkadır. harry potter güzel bir seridir, tadında bitmiştir.

  yüzüklerin efendisi asla yeri doldurulamaz apayrı bir evrendir, orta dünyadaki her kayanın, her ovanın, her ağacın ayrı bir hikayesi ve geçmişi vardır.