• can yücelin babası, eski milli eğitim müdürüdür. cumhuriyet tarihinin en çok çalışıp üreten kişilerindendir. çevirdiği ve katkıda bulunduğu dünya klasiklerinin üzerine daha iyileri hala yapılamamıştır. can yücel'in kendisine yazdığı 'hayatta ben en çok babamı sevdim' şiiri vardır.
  • kendisi hafızdır.

ismet paşa'nın ölen annesi için kuran okumuş da, bakan olmak için yaptı demişler. o da "bir kuran okumakla bakan olunsaydı, hatim indirir başbakan olurdum" demiş.

geçtiğim günlerden adlı anı kitabında bahseder bundan.
  • "siyaset adami bir sonraki secimleri, devlet adami bir sonraki nesilleri dusunur" demis devlet adamidir.
  • kendisi türkiye'nin en uzun süre görevde kalmış milli eğitim bakanıdır. tam 7 yıl 7 ay 7 gün bu görevi sürdürmüştür. böyle denildiğinde göze az görünüyor biliyorum ancak o koltuk 8 saat görevde kalmış milli eğitim bakanı görmüştür. hasan ali yücel aklının, zihninin, gönlünün büyüklüğüne az gelecek bir sürede çok ve büyük işler başarmıştır arkadaşlarıyla birlikte tabii. köy enstitülerinde çok yönlü, elinden her iş gelen, gerekirse çapa yapıp öğrencileriyle çiçek eken ama eğitimini de bu süreçte aksatmayan öğretmenler ve güzel nesiller yetiştirilmesine vesile olmuştur. ta ki çarkların birbirini döndürmesinden rahatsız olan hazırcılar baltalayana kadar.
    üzülürdüm yaşam hakkı kimsenin elinden alınmamalı. ama sen onlarca çocuğun yaşam hakkını elinden aldın hala o kararla alıyorsun... üzülürdüm ama geçti, iyi ki ölmüşsün menderes.
  • çanakkale'de kendi adına bir lise bulunan saygıdeğer zat'tır
  • haşmet babaoğlu nun hasan ali yücel hakkında yazısı için buyrun
  • dil devrimi, inönü iktidarı ve kemalizmle anılmaması gereken, o dönem içerisinde yeri ayrı olan bir kültür insanı.

geçen gün bir müzayedede koleksiyoner bi abimiz murat uncu'ya dert yanıyordu. koleksiyonerlerin ekserisinin yaşadığı "mekan sıkıntısı" derdi.

murat uncu da "abi hasan ali yücel'in dediği gibi; 'bu hayatta bir şey alacaksan kitap alacaksın, bir şey satacaksan kitap satacaksın.' deyiverdi..

kitaba duyulan tutkunun bu kadar minimal ve gerçekçi ve romantik ve şahane ifadesini hasan ali yücel ifade etmiş..

ben pek tanımam kendisini meb yayınları ve bakanlığı haricinde.
    bir de malum, can yücel'in babası.

bu sözünü de kendime motto ilan ediniyorum.
    büyük adamsın!
  • hakkında aklıma gelen birkaç bilgiyi paylaşmak istediğim eğitim gönüllüsü aydın insan. sırası biraz karışık olabilir aklıma geldikçe yazdım, mazur görün.

- unesco 1997 yılını hasan ali yücel yılı ilan ediyor.
    - çeviri bürosunu kuruyor ve 6 yılda 496 eserin çevirisi yapılıyor. 1967'ye kadar 1000 üzerinde eser çevriliyor.
    - bakanlığı döneminde konservatuvar ile tercüme bürosu arasında ilişki sağlanmış, çeviriler yoluyla türk tiyatro yazarları ve oyuncuları için örnekler sunulmuştur.
    - hasan ali yücel'in açılışını yaptığı birinci devlet resim ve heykel sergisi'nin 2015 mayıs'ta 72. düzenlendi.
    - saffet arıkan zamanında köy eğitmeni projesi başlatılıyor, hasan ali yücel bu projeyi devam ettiriyor. günümüzdeki iktidar değişimlerindeki projelerin akıbetine baktığımızda projenin kişilerden bağımsız sürmesi başarılı olarak görülür.
    - köy enstitülerini kuruyor. ülkemiz için ne kadar ufku açan bir proje olduğu herkesin malumu. köy enstitüleri hakkında yök tez sayfasında 43 adet tez var.
    - hacettepe üniversitesinde güzel sanatlar fakültesi hasan ali yücel zamanında kuruluyor ve halen devam ediyor.
    - mustafa kemal atatürk ile olan yurtdışı gezilerinde dilin sadeleştirilmesi konusunu tartışıyor ve öncelikle coğrafya ile ilgili çalışma yapıyor.
    - bakanlıktan ayrıldıktan sonra çalışmaya devam ediyor. eğitimci kişiliği yanında aydın kişiliği ile tanınan hasan ali yücel hakkında katıldığım bir panelde, panelist "kalpsiz bir dünyaya dur demeye çalışan, bilinçli, çok yönlu bir hümanizm eri,türk rönesans aydini insan olduğundan kalp krizinden vefat etti. kendisinin açtığı kurumlar kapatıldığı için çok üzülmüştür." dedi.
    - lise öğrencisinin biri hasan ali yücel'i komünist ilan etmiştir. kendisi (hasan ali yücel) komünizm hakkında yazılar yazmıştır ama komünist olmadığını söylemiştir defalarca.
    - bir müfettiş hasan ali yücel hakkında mesnetsiz bir rapor yazmış ve bu sebeple köy enstitüleri kapatılmıştır (1954).
    - hasan ali yücel 40 yaşında iken behçet kemal çağlar 1940'ta yazdığı kitapta onun şair kişiliğine değiniyor.
    - türk halk müziğinin yasaklattığı yönünde yalan haberler çıkmıştır.
    - milli tarihin gelecek kuşaklara taşınması maksadıyla büyük hocalara bunları yeniden yazdırmıştır. tanzimat 1 eseri 1939'dan itibaren yazılmış ve basılmıştır.
    - yakup kadri hasan ali yücel hakkında kitaplar yazmıştır: "o kalender bir insandı. kalender meşrep olan bir adam geniş yürekli ve muhabbet dolu olur. işte haan ali yücel derviş gibi adamdı. küçükle küçük büyükle büyük olur idi." demiştir.
    - 1945'te anayasanın dilini türkçeleştiriyor. kendisi en büyük dil milliyetçisidir. ondan sonra dili araplaştırmaya çalışmışlardır.
    - "bir başka önemli işlerden biri de bakanlığı zamanında üniversiteler kanununun çıkartılması için gösterdiği destektir. yücel'e göre ilimde hürriyet, fikirde hürriyet demektir. hürriyet olmayınca şahsiyet olmaz. üniversite özerkliğinin getirdiği hürriyet; istediği gibi hareket etme, derslere girmeme, siyasi faaliyette bulunmak demek değildir.": hasan ali yücel'in bu kanunu ile rektörler öğretim elemanları tarafından seçiliyor.
  • eğitim gönüllüsü, eski milli eğitim bakanı, can yücel'in babası ve köy enstitülerinin kurucusu. o dönemki imkanlar dahilinde kurduğu eğitim sistemi, şu anda zırt pırt değişen berbat sistemlerden çok daha iyi olan büyük adam.
hesabın var mı? giriş yap