• beyaz masa mi yardım eder yoksa sözlük halki mi yardim toplar bilmiyorum ama bu yaşta dedeye mendil sattirmayalim artık.
    yukarda tutulmasi lazim olan başlık.
  • twitter'dan şevket talha apuhan isimli bir yazarın paylaştığı dede.

https://twitter.com/…/web/status/837570492693381120

twit sonrası büyük bir hastanede çalışan arkadaşım da yardımcı olmak için yanına gitmiş ama dede yardımı kabul etmemiş.

yolu düşenler incitmeden bir mendil alabilirse sanırım dedeyi sevindirmiş oluruz.

edit: ibb beyaz masa sosyal medyadaki paylaşımlardan sonra celal dede ile iletişime geçmiş

link
  • bu başlıktan haberdar olup, incirli üst geçidini kullanıp ve hatta cemal dede'yi görüp yardım etmeyen "insan" değildir. yardım için daha nasıl tahrik edebilirim?
  • 81 yaşında olduğunuzu hayal edin ve maddi gelirinizin de iyi olmadığını, size yıllarca dostluk, arkadaşlık yapmış eşiniz de hasta, para kazanmak için ne yapabilirdiniz?

biraz kendimizi yerine koyup düşünmek lazım.

(bkz: çok yaşa celal dede)
  • edit: sozluk yonetiminin, sozluge icerik saglayan kullanicilarina hicbir saygisinin olmamasi ve bizleri ebleh yerine koymasi sonucu bu ust bilgi editi eklenmistir. sozlugun, devletin milletini ebleh yerine koymasinin yasaklandigi bir mecra oldugunu hatirlamasi dilegi ile. #ekşirezalet

valilikten yardım izni alınıp, yardım toplanarak yardımcı olunması gereken dede. sözlük zaten böyle şeylere destek olmak dışında bir sike yaramıyor.

arkadaşlar, civcivlerin üzerinden kamyon geçirmeyi, çivili ayakkabılarla kuzuları tekmelemeyi filan düşünüp bu başlığı da silip kaldırmazsanız birkaç lafım var.
    öncelikle 1. mesai saatlerinden vakit bulup herhangi bir şekilde valilikle vs. ile iletişime ben geçemiyorum kendi adıma. bunu yapabilecek arkadaşlar var bu sözlükte; öğrenciler var. sizin okulunuzun sosyal hizmetlerle uğraşan bir klübu var (çoğu okulun var) bu klüplere gidin, fiziksel olarak bu işleri yürütebilecek, bürokrasiyi bu dedeyle birlikte aşabilecek insanlardan yardım alın. ve valilikten yardım toplanabilmesi için gerekli olan izni alın. hesabı açın.

sonra yardım toplanması işini buraya bırakın. zaten başka bir sike yaradığı yok. boş zamanlarda civciv boyuyorlar biz de iğneyle kuyu kazıyoruz. ama her seferinde kazıyoruz.

ha şunu da söyleyeyim: bunu yapmak bizim görevimiz değil. bu insanlar yaşlılıklarında hakettikleri, rahata kavuşmak zorunda. devlet bunun için gençliklerine sömüresiye kadar çalıştırıyor. savaşlara gönderiyor. benim dedem de kore gazisiydi. kore gazilerinin derneği var ankara'da. dediğim gibi, bu aslında derneğin de görevi değil. devletin. devlet vatandaşı 81 yaşına gelince evinde insanca, sosyal haklarıyla her şeyiyle rahat ettirecek. ya bak öfke nöbetine kapılıyorum.

buraya da boş entry girmeyin, iş aktivite görelim. işten 1 gün izin alınarak yapılacak şey olsa inanın yazmam bunu. ama değil biliyorum. işsizlik ve öğrencilik işe yarayacak. yarayın arkadaşlar. üzünçlü entry girmek, konuyu çözmüyor arkadaşlar. valilikten yardım iznini çıkarın, yardımı toplayalım. sonra bol bol üzülürüz.

öfkeli olun biraz ya. sanki memlekette 3 gram daha dramaya ihtiyacımız varmış gibi. anca üzülüyoruz. anlamadım ne mana?
  • bakırköy incirli metrobüs köprüsündeymiş dede. para kabul etmiyormuş. bu yüzden hesap numarası yokmuş. başka bir çare bulacağız.

adam gazi, dilenci değilim ben diyorsa hakkıdır. devlet gazisine nasıl bakamıyor anlamıyorum.

istanbul'daki tanıdıklar görüşüp bir çare bulmaya çalışacak. inşallah bir faydamız olur. gündemde kalması lazım bu başlığın.
  • sokakta, metroda bir şeyler satarak geçimini sağlayan insanlar görüyorum. perişanlar. her birinin apayrı hikayesi vardır, biliyorum. bu dedenin hikayesi de buymuş. can acıtıyor.

toplumda heterojenlik söz konusu. gelir düzeylerinde inanılmaz bir uçurum var. aileden zengin olup emek vermeden rahat yaşam sürdürenler bir tarafta, hayatta kalabilmek için her koşulu zorlayanlar diğer tarafta.

mendil her yerde satılıyor, marketlerde de ama destek olmak için bu tarz insanlardan alınsa fena olmaz mı? yolu dedenin mendil sattığı yerden geçenler en azından bir mendil alabilir.
  • muhtarların kıçını koltuktan kaldırması gerektiğinin, arkalı önlü çektikleri fotokopi ve çıktılardan kazanacakları parayı düşünmeyi bırakıp etraflarına bakmalarını gerektiren durumdur. evvelden birşne yardım etmek isteyen, zekat verecek olan muhtarlara danışır, çoğunlukla kimliğini gizleyerek yardımlarda bulunurdu. günümüzde neredeeee. alacağı avantaları düşünüp seçim günü kapıda broşür dağıtmakla olmuyor bu iş. azıcık özveri.

bu amca yardıma muhtaç olup da dile getiremeyen, kimseye el açmamak için kendince çözüm üreten yüzlerce insandan sadece biri. yardım kampanyalarının hepsine birden yetişememesi mümkün değil. rica ediyorum sokaklarda el açan dilenci müsfettelerine vermeyin paralarınızı. gerçekten yardım yapmak istiyorsanız bu insanların peşine düşün. devletin kapısını arşınlayın, gözlerine sokmadan mümkünse kimliğinizi gizleyerek yapın yardımınızı. vicdanınızı rahatlatmak için değil sadece bir iyilik yapmak, hiç olmadı kelebek etkisi başlatmak için.
  • onurlu bir hareket olduğu için pek ilgi görmemiş dedemizdir.
hesabın var mı? giriş yap