• hayvancılık endüstrisinin çevreye olan etkisini daha önce sözlüğe yazmıştım, oradan aynen kopyalıyorum.

--- spoiler ---

dünya'da insan nüfusundan çok daha fazla çiftlik hayvanı nüfusu var, sistematik olarak bu hayvanları üretip, tarım ürünleriyle besleyip, içilebilir su kaynaklarını kullanıp sonra da kesip yiyoruz. sadece inek, koyun ve domuz toplam sayısı 10 milyarın üzerinde. buna kültür balıkçılığı ve tavukçuluk da eklenince rakam 20 milyar adetlere varıyor.

bu hayvanlar o kadar kalabalık ki ürettikleri sera gazı şu an herhangi bir endüstri dalından daha az değil. genel sera gazı üretiminin %14'ü livestock dediğimiz çiftlik hayranlarından geliyor. ufak bir bilgi; metan, karbondioksitten çok daha etkili bir sera gazı ve metan emisyonu en yüksek endüstri şu an hayvancılık.
    https://image.slidesharecdn.com/….jpg?cb=1400545491

şimdi bu işin sadece sera gazı salınımı kısmı.

burada 400 gram et için(1lb) ne kadar su gerektiği gösteriliyor. mesela 400 gram dana eti üretmek için 7 ton su gerekiyor.
    https://s3.amazonaws.com/…3aa3e5ae/7040000961_d.jpg

1 kilo dana eti elde etmek için tam 25 kilo tahıl gerekiyor.
    https://cdn.theconversation.com/…-13895-15hj37l.jpg

hayvancılığın sürdürülebilir olması için ormanlık araziler her yıl daha fazla tarım alanına çevriliyor. bu da istatistiklere yansımayan bir başka sera gazı etkisi.

bu hayvanların ürettiği aşırı kirlilik deniz ve okyanuslarda son buluyor. malesef sıçtığımız bok uzaya gönderilmediği için doğal dengeyi bozuyor ve fitoplanktonların ölmesine neden oluyor. dünyada oksijen üretiminin(fotosentez) en büyük kaynağı okyanus bitkisel mikroskobik canlılarıdır(fitoplankton). bu da karbondioksitin atmosferden organik emilimini azaltıp küresel ısınma hanesine bir artı daha katıyor. şu sıcak yaz aylarında neden 20 sene önce klimasız otururken artık klimasız yaşanmadığını sorun kendinize. konformist olmak bile bundan kaçmaya yetmiyor.

--- spoiler ---
  • hayvancılık endüstrisinin içinden görüntüler, ileri sara sara eğer 5 dakika izlerseniz anlarsınız neler döndüğünü.

https://youtu.be/gihwqoglzlq
  • hayatinda adam akilli sut hayvanciligi yapilan bir ciftlik gormemis, omru boyunca isin bilimine kafa yormamis, orada burada okuduklarini insanlara yazan bos gezer birinin sozluk kurallarini hice sayip bir baslik altina art arda yazilar yazdigi; hayatini ciftcilikten kazanan, hayvanlarini evlatlari gibi goren bir cok emekcinin, patronun hepsinin hakkinin yendigi baslik. bir ciftlik sahibi olarak, urettigim suttende, hayvanlarimin rahatindan da ve insanligimdan da eminim. veganlarin ne yazik ki kendileri haric hic bir yasam sekline olmayan saygisizliklarini da bu baslikta goruyorum.
  • protein için et yemeliyiz, protein mükemmel bir şey herkes bol bol protein almalı, demir için et yemeliyiz, kalsiyum için süt ve süt ürünleri tüketmeliyiz gibi bir çok yalanı uzmanlar tarafından finanse eden kuruluşların içinde bulunduğu yozlaşmış sistemdir aynı zamanda.

adam 8-5 masa başı çalışıyor, spor desen yok, göbek olmuş 1 metre ama hala benim protein almam lazım zannediyor.

teyzeler her gün sütün, yumurtanın, peynirin gözüne vuruyor(buna annem de dahil) hala bende kemik erimesi var, kalsiyum eksikliği var diye söyleniyorlar. madem kalsiyum eksikliği sütle giderilen bir şey, neden amerika'da avrupa'da bütün eczane reyonları kalsiyum hapları ile dolup taşıyor? bu insanlar yeterince süt mü içmiyor? yoksa süt ve süt ürünleri tüketip kalsiyum alıp kemikleri güçlendirmek mantığı yalan mı?
  • metan üretiminin başını çeken endüstri koludur.

metan, karbondioksitten 28 kat daha etkilidir sera gazı efektinde. okuma yazması ve simple present tense ingilizcesi olanlara gelsin.

https://en.m.wikipedia.org/…iki/atmospheric_methane

wiki türkiye'de çalışmıyorsa diye

--- wiki den alıntı ---

atmospheric methane is the methane present in earth's atmosphere.[3] atmospheric methane concentrations are of interest because it is one of the most potent greenhouse gases in earth's atmosphere. the 100-year global warming potential of methane is 28.[4] that is, over a 100-year period, it traps 28 times more heat per mass unit than carbon dioxide and 32 times the effect when accounted for aerosol interactions.[5]
    --- wiki'den alıntı ---
  • tukettikleri gidalar, su ve bitkilerle birlikte hesaplaninca, yeryuzundeki tatli su tuketiminin %27'sine bu sektor neden oluyor.

yeryuzundeki suyun yalnizca %2.5'luk bir kismi tatli sudan olusuyor ve bu tatli sularin da %70'i buzullardan olusuyor.
    gunumuz dunya nufusu icin bile yetersiz olan bu tatli sular, artan nufus ile birlikte insanlarin daha fazla tuketmek zorunda olmasi bir yana, artan nufusa paralel olarak artirilacak olan bu hayvanlarin da tuketecekleri suyu goz onunde bulundurursak, dunyamizin sahip oldugu bu sinirli tatli su kaynaklarinin cok yakin bir gelecekte yok olacagi gercegini gormezden gelmek aptallik olur.

tukettigimiz her 1 kilo et, her turlu uretim asamasiyla hesaplandiginda, 15.000 litre suya ihtiyac duyuyor. bir de yillik ortalama 74 milyar hayvan (sigir, koyun, domuz, tavuk) tuketimi icin kullanilan suyu hesaplayin!

bunun yaninda, insan sebebiyle olusan sera gazi emisyonunun %15-25'i sadece hayvancilik endustrisi nedeniyle gerceklesiyor.

kuresel isitmaya etkisi bu kadar buyuk olan bir sektorden tam olarak uzaklasamasak da en azindan bu tuketimi azaltarak da bizler, dunyamiz ve gelecegimiz icin hic de kucumsenmeyecek bir adim atabiliriz.

bizi dogrudan ilgilendiren kismi daha dikkat cekici oldugu icin simdilik bunlara degindim. isin bir de sayfalarca yazilabilecek olan, hayvan vahseti boyutu var.
  • rezil ve korkunç bir endüstridir, hayvanlara yapılan işkenceden tutun, çevreye verdiği zarara kadar günahları bitmeyen endüstridir.

doktorları satın aldıklarını düşünüyorum yoksa aklı başında hiç bir doktor et yiyin demez.

güçlü bir lobileri var yoksa mezbahada olan iğrençliklere insanlar nasıl sessiz kalabilir, nasıl her gün gündem olmaz anlamıyorum.
  • hormonlar mevzusunda avrupa birligi tarafindan * belirli standartlar getirilmis olan endustri.

tabi insan ulkemizde bu kriterlere gore mi hayvancilik yapiliyor, emin olamiyor. sahsen sanmiyorum. yasal duzenleme sart.
  • dünyanın en kirli, en pis, en çevreye zararlı, en fazla insanlık dışı görüntüler barındıran, en kanlı ve en kötü kokan endüstrisi olan pislik bir şeydir.

söylediklerim mesnetsiz değil, ilerleyen entry'lerde bunu görüntülerle ve istatistiklerle kanıtlayacağım.

bu başlığı kimse doldurmamış koskoca sözlükte nitekim ülkemizde bu endüstrinin ne halde olduğundan pek haberdar insan yok.
hesabın var mı? giriş yap