• kitaptan bağımsız olarak -ki öyle değerlendirmekte fayda var- gerçekten çok güzel bir filmdir. kitabın içerdiği ilşikili 3 ayrı öyküyü aktaracak bir film büyük ihtimalle ilk hikayenin daha kendi tadını çıkararak sinemaya aktarılmasına engel olacaktı.

içinden kaç film çıkar öyle de engin bir eser.
  • izledikten sonra insanı çocukluğuna, çocukken oyun oynadığı yerlere, oynadığı oyunlara ve eski arkadaşlarıyla daha sık iletişim kurmaya yönlendiren süper film.

sırf o güzel, masum, eğlenceli günleri hatırlatan 1,5 saat için bile izlenir.
  • birinci hikayede ted kitaplardan bahsederken; bazı kitapların konusunun çok iyi olduğunu fakat anlatım tarzının okuyucuyu sıktığını, bazılarının üslubu iyiyken konusunun iç açıcı olmadığını söyler. hem konusu hem üslubu iyi olan kitapların da bulunduğunu ve bunların mutlaka okunması gerektiğini belirtir. örnek olarak da lord of the flies'i gösterir.

bu kitap ise, anlatımı iyi konusu kötü kitaplardan bir tanesi. tanımlar, tasvirler, olay örgüleri güzel ama sonu çarpıcı bir yere varmıyor. king'in hem üslup hem konu bakımından bence zirve eseri için:

(bkz: dreamcatcher)
  • kitapta carol yazdığı mektupta "kalpler sağlamdır, kırılmazlar, yalnızca eğilip bükülürler" gibi bir şey demişti yanılmıyorsam.
    tamam biliyorum. haklısınız, "kırılsa yerinde duramazdın" gibi gülünç durabiliyor ama ne zaman canımın çok yandığını hissetsem aklıma bu söz gelir.
  • çocukluğumun romanı. roman ne kadar hoş olsa da uyarlaması bir o kadar başarısız olmuş.
  • --- spoiler ---

"geçmiş, istediği anda bariyerleri aşarak gelebilir ve sizi nereye götüreceğini asla bilemezsiniz. tek yapabileceğiniz, gitmek isteyebileceğiniz bir yer olmasıdır."

--- spoiler ---

diyen film.

kadrosundaki david morse, kırlaşmış saçları ve bebek yüzünün iticiliğini örten sakalı ile gâyet hoş gelir göze.
  • --- spoiler ---

"hearts are though, she said, most times hearts don't break, and i'm sure that's right, but..
    what about then?
    what about who we were then?
    what about hearts in atlantis?"

--- spoiler ---

stephen king'in en iyi kitaplarından biri kendisi. mümkünse ingilizce okunmalı. kitaba adını veren 2. öykünün ağzında bıraktığı tat ve yüreğinize yerleştirdiği hüzün gerçekten muazzam.
  • kusursuz bir stephen king öyküsü. rezalet bir uyarlama film. hikaye adamı ağlatır, film frank darabont'tan başkasına stephen king uyarlamak yasaklansın diye bağırtır.
  • c.r.a.z.y ile birlikte izlediğim en iyi soundtrack'a sahip olan , bana göre oldukça başarılı bir film.
  • bu film kış ile başlar, izlerken üşütür, sonra aniden ilkbaharı görüp çabucak yazı yaşatır, ısıtır, sevindirir, geçmişi hatırlatır ve yavaş yavaş sonbahara döner, kuruyan renk değiştiren ağaçları gösterir, serinletir, hüzünlendirir ve başladığı gibi kışa döner film, yalnız aynı hüzünle son bulmaz, akşam güneşini gösterir. kitabından ayrı tutmak gerekir. önce filmini izlemiş ardından birkaç yıl sonra kitabını okumuş benim için film apayrı bir yerdedir. soundtrack albümü muhteşemdir lakin (seni allah bildiği gibi yapsın nihat doğan!!!) bulunamamaktadır, gıcık etmektedir.
hesabın var mı? giriş yap