• yaklaşık 13 yıldır alışveriş yaptığım bu plarform ile olan işim artık tamamen bitmiştir. efsane cuma diye duyurdukları kampanya ile boylarından büyük işlere kalkışmışlar ve 20 gün önce verdiğim siparişi hâlen kargoya verememişlerdir. gerek bu mecrada, gerekse sikayetvar.com gibi sitelerde, benim gibi pekçok kişinin aynı problemleri yaşadığını da gördüm.

ayrıca tüm bu problemlere rağmen müşteri hizmetlerine attığım mesajlara da yanıt verme gereği duymayan, sadece "yaşanan yoğunluk sebebiyle biraz gecikiyoruz üzgünüz" den ibaret bir açıklamayla insanları oyalayabileceğini düşünen bir bakış açısına sahip olmaları da olaya tuz biber ekmektedir.

haftalardır gelmeyen ürün için, "faturası oluşmuş ürünlerde iptal yapılamamaktadır" diyerek, tabir-i caizse müşteriyi tamamen kendilerine mahkum etmeyi de sorun görmemektedirler.

tüm bu yazdıklarım aslında bardağı taşıran damladır. bunların dışında aşağıdaki sebepler de, bu platformun müşteriyi aptal yerine koydugunun açık göstergesidir.

- ürünlerle ilgili olumsuz yorumları yayınlamamak. (doğuştan önce asla böyle değildi.)

- ne hikmetse ürünlerin sürekli indirimde olması. mesela miband 4'e bakın. sürekli 299 tl yerine 190 tl bandında indirimde. ben bu ürünün ilk çıktığı ay dışında en son ne zaman bu fiyattan satıldığını hatırlamıyorum.

yine black and decker pv1420l şarjlı süpürge'nin fiyatı, sürekli 500 tl bandında. ama sitenin iddiasına göre bu ürün 760 tl'den indirime girmiş.

- ürünün hangi kargoyla yollanacağının belli olmaması. (ptt kargo'yu görsem bedava altın almam mesela)

- daha çok kâr etmek adına kurdukları hepsiexpress sisteminin daha çok mağduriyet yaratması. v.s. v.s.

eminim aklıma gelmeyen pekçok şeyi diğer yazar arkadaşlar eklerler. müşteriyi enayi yerine koyan, zerre umursamayan ve dönüş yapmayan bu platformu kullanmayarak, kendilerine en güzel cevabı vereceğimizi düşünüyorum.

.........................................................

eklemedir koca konak: arkadaşlar dünden beri destek veren herkese teşekkürler. bu platform türkiye’de gündem maddesi olmuş pek çok konuyu belirlemiş bir yer. dolayısıyla “istediğiniz kadar kampanya yapın bir şey olmaz” diyenlere bakmayın. dünden beri bazı arkadaşlar, haftalardır bekleyen kargolarının birden kargoya verildiğini belirttiler. ne gariptir ki sabah benim 21 gündür kargoya verilmeyen ürünüm de kargoya verilmiş. ama kusura hb, artık iş işten geçti.

bir başka konuyu da eklemeden geçemeyeceğim. “sizin boykotunuz bir sonraki indirime kadardır” diyen arkadaşlar olmuş. kendi adıma konuşmam gerekirse, 2008’de 1200 kişiyi işten çıkarmıştı akbank, belki hatırlarsınız. o dönem hem şahsımda, hem de arkadaşlarımda bu bankanın kartını kullanan ne kadar kişi varsa örgütledim ve kartlarını iptal ettirdim. müşteri hizmetlerini her aradığımızda “akbank’ın eleman çıkarma politikasını protesto ediyoruz, kartlarınızı kullanmayacağız” dedik. evet belki çapı küçüktü, ama benim bir daha bu kurumla işim olmadı (o zamanlar yazar değildik maalesef ) yine yakın zamanda bana arızalı ürün gönderen bir satıcıyı koruduğu için gittigidiyor hesabımı kapattım. tüketici hakem heyetlerinde kazandığım başvurular var. beni mağdur eden pekçok markayla işim müşteri olarak bitti.

ama bu eleştiriyi getiren arkadaşlar da haklı. çünkü sesimizi duyurmazsak, düşündüklerimizi yapmazsak sonuç elde edemiyoruz. bu kadar problem karşılığında 3 kuruşluk hediye, 5 liralık indirim kuponuyla yolundan dönecekler varsa da (ki eminim birkaç güne akıllarınca bu şekilde gönül almaya çalışacaklar), o zaman bunları hak ediyoruz arkadaşlar.

işte bu yüzden ben, malımı göndermeyen, üstelik “fatura kestiğimiz için iptal yapamazsınız” diyerek parama da el koyan, ayrıca yukarıda detaylıca belirttiğim sebeplerle bizi keriz yerine koyan hb’den ebediyen ayrılıyorum ve müşteri hizmetlerini arayarak “yaşattığınız mağduriyetten dolayı hesabımı kapatıyorum” diyerek tüm ilişkimi noktalıyorum. el mi yaman, bey mi göreceğiz.

-----------------------------------------------------------------

ekleme 2: müşteri hizmetleri cevap vermiyor. uygulama üzerinden iptal yapmak istediğinizde, "müşteri hizmetleri beni arasın" seçeneği var. tıklıyorsunuz, sizi arıyorlar ama karşıda muhatap yok, habire müzik çalıyor. iptal işlemi bile problem.

-------------------------------------------------------------------

ekleme 3: aradan aylar geçti ve ben bu süre zarfında bu site ile ilişkimi tamamen bitirdim. artık ağırlıklı olarak amazon.com dan alışveriş yapıyorum. herkese tavsiye ederim. adamlar son 2 siparişimi de 24 saatte teslim ettiler.

hepsiburada’yı kaç yıl kullandım bilmiyorum. belki de kurulduğundan beri alışveriş yapmışımdır. ama “süperhızlı kargo” seçtiğim ürünlerde bile bana 24 saatte teslimat yapmamıştı.

-------------------------------------------------------------------

edit 4: nihayet aylar sonra bir müşteri hizmetleri yetkilisiyle görüşerek üyeliğimi iptal edebildim. darısı diğer “hb”zedelerin başına.
  • bankanızı arayıp chargeback - harcama itiraz talebinde bulunun. sayı artarsa bankalar ile sorun yaşarlar.
  • mağduriyet var. yazdıklarınıza güvenerek sizi destekliyorum.
  • destekliyorum, hizmet kaliteleri inanılmaz düştü !!
  • kredi kartı ile yapılan işlemlere için (bkz: chargeback)

bankanızı arıyorsunuz ve hepsiburada işlemi için chargeback başlatmak istediğinizi söylüyorsunuz. bankanızın 10 günü var. diyelim ki banka çakallık yapıp işlemi yapmadı. olsun onunda çözümü var. kartınız visa ise visaya bankanızı şikayet ediyorsunuz ve chargeback istediğinizi söylüyorsunuz. sonra bankanız size kuponlar puanlar ile chargeback işlemi yapıyor. üzülmeyin aynı işlemi mastercard ilede yapabiliyorsunuz.

chargeback işleminde parayı alan şirket/kuruluş size hizmet veya ürün sattığını ispatlayan belgeyi bankaya göndermeli. fatura herkesin adına düzenlenebileceği için gerçerli değil. mesela kargo teslim tutanağı bir delildir. ıslak imzanız bulunur. hepsiburadanda herhangi bir kargo almadığınız için 10 gün sonra paranız iade. para iadesi geldikten sonra ürün gelirse korkmanıza gerek yok. ürünü alın ve kullanıp iade etmeyin. bu seferde onlar uğraşsın.
  • adamlar ismin hakkini veriyor
    aldiginiz urunleri gondermedik hepsiburada
  • bakın, yasal olarak, kvkk uyarınca şirketlere "hangi bilgilerimi topluyor, ne amaçla işliyor, kimlerle paylaşıyorsunuz" gibi soruları sorabiliyorsunuz, ve şirketler kanunen buna yanıt vermek zorundalar.
    ben bunu birden fazla şirkete mail atarak denedim hatta, yerli-yabancı 1-2 gün içinde tatminkar cevaplar aldım, koskoca browser opera'dan bile.

hepsiburada'nın kvkk soruları için verdiği maile yazdım, bilin bakalım ne oldu?
    tahmin edemezsiniz.
    (bkz: mail delivery failure)

böyle bir skandal olabilir mi? bırakın anasayfaya kolay bir link bırakmayı, zar zor bulunman mailleri bile devredışı. inanılır gibi değil. bunu aslında bildirsem maddi-manevi müthiş cezası var, fakat böyle ahlaksız bir şirketle uğraşmak istemiyorum, yoksa sonuçlarını onlar da eminim biliyorlardır.
    sırf bu sebep bile kullanmamak için yeter de artar, beter olsunlar.
  • satışları %10 artmazsa ben de bir şey bilmiyorum.
  • bu tür platformlar ile sorun yaşıyorsanız en etkili yöntemlerden birisi de bankanıza harcama itirazı yapmak. gittigidiyor denen platformdan yaklaşık iki ayda alamadığım iadeyi bankaya itiraz edince 4 gün de geri almıştım.
  • katıldığım kampanyadır. benim için bittiler.
hesabın var mı? giriş yap