şükela:  tümü | bugün
 • herpes simplex uçuk oluşturan virüsün latince adıdır. insanlarda sadece dudak bölgesinde etkilidir, kuşlarda ise öldürücüdür.
 • tedavisi icin zovirax onerilebilecek virutik hastalik.
 • (bkz: zovirax)
 • dudakta ucuk yapan tipi dudakta hep vardir. vucut direncinin dustugu zamanlarda * aktif hale gelerek * ucuk yapar.
 • asiri stresli ya da sikintili oldugunuz zamanlarda ortaya ciktigi gibi, bazen cok korktugunuzda da olur.

  (bkz: kabus gordugunu anlamanin yollari)
 • ortadan kaybolana kadar depresif olmaya sebep olabilecek kadar gıcık bir virüs.. iğrenç bir kaşıntı, konuşurken tam o noktada iğrenç bir gerginlik, hassasiyet.. bu virüs çok küçük yaşta bulaşıyor, çocukluktan sonra ortaya çıkması hemen hemen imkansız. küçükken, bu virüsü taşıyan biri tarafından -yanaktan da olsa- öpülürseniz bulaşıyor. ve hayat boyu vücudun bir yerinde saklanıyor, bağışıklık sistemi zayıfladığında, stresli zamanlarda ya da b vitamini eksikliğinde hemen dudaktan baş veriyor. çok fırsatçı, çok it bir virüs yani. neyse ki uçuk oluşturmadan önce haber veriyor, şiddetli ve uzun süren bir kaşıntı ile. bu sırada hemen zovirax sürülürse savaş başlamadan bitiyor. ama zovirax yanınızda yoksa ya da gece siz fark etmeden çıktıysa vay halinize. zovirax gene çok büyümeden kurutuyor ama o kuruyana kadar çektiğimi de bir ben bilirim.
  umuyorum ki ilerde virüsü vücuttan tamamen kaldırabilecek, bir anlamda uninstall edebilecek bir ilaç falan çıkar ortaya. aksi takdirde, hayat boyu zovirax...
 • her virüs gibi insan vücuduna bi kere yerleşti mi kalıyor, bağışıklık sistemi düştüğünde ya da çöktüğünde kendini ele veriyor ve canlanıyor. normalde kristalize olarak bulunan virüs can kazanıyor. hsv1 ve hsv2 olarak tanınan iki tip arasında 50% genetik yatkınlık bulunmakta ancak yaygın inanç hsv1 i "iyi" hsv2 yi kötü anlamlandırmaktadır. oysa mesele bu iki virüsün etkin olduğu bölgeler arasındaki farka sosyal bakıştır. hsv1 vakalarının çoğu oral bölgede görülürken hsv2 genital organlar etrafında bulunur. vücudunuzun bu bölgeye yakın kısımlarına bir yere yerleşmişse genitalde bulunduğunda ve bağışıklık sisteminiz zayıf düştüğünde aktif hale gelecektir. vücdunda hsv1 olanlar hsv2 yi aldıklarında ataklar, ilk kez hsv gören birine göre daha hafif olabilir. zira hsv1 e karşı vücut çoktaaan antikor üretmiş oluyor. bulaşıcıdır. yazık ki vücuttan atmak söz konusu değildir. ancak semptomları görüldüğünde çeşitli müdahaleler olabilir. bu konuya ilişkin detaylı bir site için http://www.herpesonline.org/hsv1vs2.html

  bugün yapılan testlerle bu virüsü bedeninizde taşıyıp taşımadığınız anlaşılabiliyor. sanıldığı gibi yalnızca cinsel olarak aktif olan bireylerde değil erişkinlerde genitallerde rastlanılabilirken, dudaklarda olanı çok küçük yaşlarda da vücuda girmiş olabiliyor. doktor değilim. meraklı bi okuyucunun buldukları.
 • goz cevresinde ucuk cikarttiginizda capak nedir ogreten virus. insanlarda sadece dudak bölgesinde degil yuzun belirli bolgelerinde ve agiz icerisinde de etkilidir.
 • zamanında tedavi başlamaz ve insan kendine özen göstermez ise nadir vakalarda herpes hepetatis denilen karaciğer rahatsızlığına yol açan virüstür.
 • halk arasında uçuk adı altında bilinen lezyona sebep olan virüstür. tip1 ve tip2 gibi türleri vardır. genellikle 10 yaşın altında çocuklarda ilk kontaminasyonla birlikte ağız içinde ve dışında büyük ülsere alanlar şeklinde kendini gösterir. bu ülserlerin üzeri gri plaklarla kaplıdır. çocuklarda 3 hafta içerisinde iyileşir. ancak bu dönemde ülserler ağrılı oldukları için çocuğun beslenmesi sıkıntılıdır.

  yetişkin dönemde ise, vücutta latent şekilde bulunan virüsün herhangi bir immün sistemi baskılayıcı durum **** karşısında reaktif olması sonucu meydana gelir. en çok dudağın ağız içine bakan ıslak mukozası ile ağız dışında bulunan kuru mukozasının birleşim yeri olan vermillion hattında meydana gelir. ilk olarak veziküller halinde kendini gösterir, veziküllerin patlayıp ülsere olma aşamasından sonra dudak dışındaki dokulara da sıçrayabilir. parmakların enfekte olmasıyla dolama meydana gelir. semptomları genel olarak veziküllerin çıkmasından önce hafif sızlama ve kaşıntı şeklinde olabilir. bir hafta içerisinde yara bırakmadan iyileşir.
hesabın var mı? giriş yap