şükela:  tümü | bugün
 • veda astrolojisi. sağlık üzerindeki astrolojik ve çevresel etkilerin matematik hesaplarla saptanması.
 • hint astrolojisi olarak da bilinir. genellikle tanınan, gazetelerin astroloji eklerinde burcunuza göre günlük falınız tarzı köşelerde görülen batı astrolojisinden farklı olarak hint astrolojisi gezegenlerin gökyüzünde şu anda bulundukları konumu esas alır. yani batı astrolojisi gibi 2000 yıl önceki konumlara göre hesap yapmaz, dünyamızın ekseninin presesyon hareketini kaale alır. 2000 yıl kaadra önce koç burcu 21 martta başlıyordu, yani baharın başlangıcı olarak kabul edilen dönemde.
  batı astrolojisi 2000 yıl önceki konumlara böylece tropikal zodyak adı verir. koç burcunun başlangıcını bahar başlangıcına göre hesaplar, buna göre sayfalarca yorum yaparlar. ama aslında kendisi koç zanneden birçok insanın doğdukları zaman güneş koçta değil balıktadır.
  hint astrolojisinin yani jyotishin bir diğer farkı da batı astrolojisinde yer bulan uranüs, neptun ve plutonu uzak oldukları ve etkili olamayacakları gerekçesiyle haritalara koymamalarıdır. böylece jyotish, bulunan her yeni göktaşını haritalara koyan ve herhangi bir astronomun bu gök cisimlerine taktıkları mitolojik isimlere (ve onların mitolojideki karakter özelliklerine) göre yorumlar yapan batı astrolojisinden önemli ölçüde ayrılır.
  hint astrolojisi sadece sağlık üzerine olmadığı gibi yaşamın tüm alanlarına göre yorumlar yapar ve her alan için divisional charts (sanskritçe varga) adı verilen özel haritalar çıkarır. evlilik için bir harita, kariyer için bir harita, çocuklar için bir harita liste uzar da gider. bu haritalar çok özel hesaplama yöntemleriyle çıkarılır. aslında önemli olan genel doğum haritasıdır (rasi) ama birçok pandit, yani hint astrolojisi uzmanı eş haritası olan navamsayı da rasi kadar önemli tutar çünkü eski hint geleneklerinde evlilik ve kişinin eşi, kaderini paylaştığı kişi olarak önemli yer tutar.
  tabii kişinin genel durumu ve geleceğini öğrenmek için bu yeterli değildir bir de dasa adı verilen hayatı çeşitli dönemlere bölen bir sistem vardır ki özellikle vimsottori dasa sistemi üzerinden hesap yapılır. buna göre kişinin hayatı jüpiter dönemi saturn dönemi merkür dönemi diye sırasıyla gezegenlere göre devam eder.bu dönemin iyi ya da kötü geçmesi gezegenlerin haritadaki konumuna bağlıdır.
  gezegen genelde 6,8 ve 12. evdeyseler kötü konumdadırlar ama ististai durumlar olabilir. (altıncı evin yöneticisi altıncı evde filan)
  batı astrolojisinde gezegenlerin etkileşimleri açılar üzerinden yapılır. mesela hayırlı üçgen açılar, uğursuz kare açılar vb. ama hint astrolojisinde bu yoktur. belli özel durumlara göre görünümler vardır. mesela saturn bulunduğu evden sayıldığında üç yedi ve onuncu evlere ve oradaki gezegenlere görünüm yapar. diğer gezegenler için de böyle kurallar vardır.
  bir de yoga adı verilen gezegenlerin özel bir konumda toplandıkları zaman oluşan etkiler vardır. tabii yoga başka anlamlarda da kullanıldığı için kafanız karışmasın. burada çeşitli isimlerde yogalar vardır ve gezegenler özel konumlardayken meydana gelirler. mesela 9. evin ve 10 evin yöneticileri aynı evdelerse veya yer değiştirirse veyahutta birbirlerine görünüm yaparlarsa rajayoga adı verilen çok özel bir yoga oluşur, bu sayede kişi bulunduğu meslekte büyük başarı elde eder, yükselir.
  jüpiter ve ay aynı evde veya birbirlerine göre köşe evlerde (birbirine dört, yedi veya on ev uzaklıkta) olurlarsa gaja kesari yoga oluşur, kişi şöhretli olur. ayrıca fakirlik, mutsuzluk, kazalar vb. veren yogalar da vardır ki adlarına yoga değil dosha denir zaten.
  jyotishde evlerin özel anlamları vardır. mesela bir, beş ve dokuzuncu evler kona evlerdir çok hayırlıdır. keza kendra adı verilen köşe evler de. altı, sekiz ve on ikinci evlerse uğursuz dushtana evlerdir. 3, 6, 10 ve 11. evlerse upachaya adını alırlar.
  tabii transitler ve astrakavarga adı verilen gezegenlerin belli evlerden geçerkenki puanlarına göre yapılan hesaplamalar da jyotishte önemli yer tutarlar.
  kısacası jyotish 5000 yıllık belki daha da fazla bir geçmişi olan kadim bilgiler sınıfına giren özel bir astrolojidir. iyi bir pandit kişinin haritalarına bakarak hangi gün başına neler geleceğini ayrıntılı olarak bilebilir. evlilik, çocuk sahibi olma vefat gibi tarihleri hesaplayabilir. haritalarından kişinin annesi babası ve akrabaları hakkında bilgi sahibi olabilir. tabii pandit, başarılı olmak için kendini dünya nimetlerine fazla kaptırmaz, tanrıya yakındır. sağlığına beslenmesine dikkat eder, içkisi sigarası yoktur. en üst düzey panditlerse zaten haritaya gerek duymaz kişinin sadece yüzüne bakarak bütün geçmişini geleceğini sülalesini okuyabilir.
  bu panditlerden biri ulu önderimiz atatürk'e vefat edeceği 10 kasımı şifrelerle anlatan o meşhur halıyı vermişti zaten.
 • en az beş bin yıllık geleneğe dayanan batı astrolojisinden farklı birçok özel hesaplama içeren veda öğretilerinin bir parçası olan astroloji türü. genel anlamda jyotish olarak bilinir.
  (bkz: jyotish)
 • modern astrolojiye kıyasla çok daha doğru tespitler sunandır.
  sistem yine 12 burç şeklindedir ve oğlak burcunun timsah ile sembolize edilmesinin dışında diğer tüm simgeleri aynıdır.
  burçların başlangıç ve bitiş tarihleri ise farklıdır.
  şöyle ki ;

  koç :14 nisan-13 mayıs
  boğa :14 mayıs-13 haziran
  ikizler :14 haziran-13temmuz
  yengeç:14 temmuz-13 ağustos
  aslan :14 ağustos-13 eylül
  başak: 14 eylül- 13 ekim
  terazi: 14 ekim-13 kasım
  akrep: 14 kasım- 13 aralık
  yay: 14 aralık- 13 ocak
  timsah*: 14 ocak -13 şubat
  kova: 14 şubat-13 mart
  balık:14 mart- 13 nisan
 • (bkz: lale dinç)
 • bu astrolojiyi çalışmak istiyosanız hesap yapmak için bi programa ihtiyacınız olacak. online hesap yapan siteler guvenilir hesaplar yapmıyorlar.
  vedik astrolojisi hesabı yapan programların önerilenlerinden biri şu:

  kala 2013 vedic astrology software

  programı bedava edinmek için şuraya bakın
  (bkz: kala vedic astrology software/@social justice warrior)
 • vedik astroloji nedir?

  yukarıda yazan bilgileri görünce yazma ihtiyacı hissettim. vedik yanı jyotish öğreti ışık ilimi ve öğretisi olarak geçer. bundan 5 bin yıl önce 5 hintli aziz in dünyaya indirdiği inanılmaz matematiksel insan zihninin ötesinde bir bilgidir. astrolojinin geröek özü ve ilk halidir. başlangıcıdır. ay ı ve sabit yıldızları temel alır. diğer astrolojilere göre daha doğeu çıkması ile bilinir. kendi içinde yogalar, bir insanın hayat akışı ve bundaki dönemleri net olarak gösterir, yogalar özellikleri hüçleri ve zayoflıklarını gösterir. gezegenlerin yanındaki yıldızlar inanılmaz bilgiler verir. burçlar bunların yanında çok yüzeyseldir. hindistanda insanlar birbirlerine burçlarını değil hangi yıldız olduklarını sorarlar. 27 sabit yıldız vardır. ve bu yıldızlar insanların hayatlarını anlatan inanılmaz kaynaklardır. insanlar haricinde ülkelerin, şirketlerin dğnyada başlangıcı olan herşeyinnharştasına ve varoluş sürecinde nasıl bir süreçte ilerleyeceğine bakılabilinir. orta okulda insanlara öğretilmeye başlanması gereken çok önemli bir ilimdir...
 • (bkz: ayşen tok)