• 23 yaşında kafamdaki değişik baş ağrısı ve karın ağrısı sebebiyle fark ettiğim muhtemelen hastalık. bundan 1 hafta önce başımda saçma denilecek bir ağrı başladı ve ne hikmetse yıllardır tansiyon ölçmeyen biri olarak tansiyonumu ölçtüm 14/10 çıktı. sonrasında annemin evhamlarıyla ölçtük hep sabah harici 13/9 dan aşağı hiç inmedi. sonrasında dahiliye doktoru yüksek olduğuna ve ekg da aritmi olduğuna karar verip kardiyolojiye yönlendirdi. bu arada yağlı tuzlu sekerli her seyi yemem yasak. kardiyolog da yaşımın çok genç olduğunu ve bu yaşta kalp ultrasonumda da tansiyonun gözüktüğünü söyleyip holter taktı. klinikteki en genç insandım*
    muhtemelen hipertansiyon tanısı konulacak ama böbreklerime ve kalbime de detaylı bakılacak bu süreçte. şuan evhamlanan herkese karşı gençliğimiz var denen ekrem ımamoglu gibi dolanıyorum etrafta.
    sonuc: holter sonucum iyi çıktı şükürler olsun yalancı tansiyonmus.
  • içime mi doğdu bilmiyorum tansiyon aleti alıp ölçünce 135- 95 civarı ortalama tansiyonum olduğunu görünce hemen kan verdim.

kanda kollestrol, trigliserid (sanırım böyle yazılıyordu) ürik asit yüksek çıktı ki bunlar kardiyovasküler risk belirtisiymiş.

yani hiç tansiyonumu ölçmesem farkında olmayacağım ve böbrek, damar, kalp sistemim çökecek. sonra 50 de fark edince iş işten geçmiş olacaktı.

coversyl verdi doktor. normale döndü.

siz siz olun yavaş yavaş öldüren bu rahatsızlığı dikkate alın.
  • bu şey annemi bırakmıyor. dün gece hastanedeydik yine hastanedeyiz.
  • babaannem 95 yaşında gerçi şu an zatürre nedeniyle yoğunbakımda 1 aydır ama öncesinde turp gibiydi,kendi işini kendi gören atik bir kadındı..

30 yıldır hipertansiyonu vardı sadece ama hiçbir zaman rahatsızlık yaşamadı,hatta doktor kuzenimiz tansiyonuna baktı bir gün "hala 22/12 başında ağrı falan var mı"dedi

o da "yoh adam ne ağrısı başım neyim ağrımaz benim hiç"dedi..

kadında 30 yıl öncesi de meğerse varmış ve farkında değilmiş.30 senedir ilaç kullanıyordu ve hiç tansiyon şikayeti olmadı..

şu an zatürre sebebiyle yatıyor işte,allah yardımcın olsun canım benim...
  • ensefalopati yaparsa (bkz: biswanger hastalığı) yani ht bağlı demiyelinizasyon hastalığına yol açar.
    ayrıca bu durumda multiinfarkt demans yani demans +yürüyüş bozukluğu görülür.
  • 17/12 ile ben de aranızdayım. hipertansif biriyim artık.
  • konsültasyonlarda ht ile ifade edilir.
  • bugün bende şüphelendikleri şey.

normalde düşük tansiyonlu bir insanım ne zaman bir ilaç içsem (basit bir ağrı kesici bile) o gün terleme başlar ve tansiyonum inanılmaz yüksek değerlere çıkar. sebebini bilmiyorum.
  • tip 2 diyabet, hipertansiyon, kolesterol ve romatoid artrit hastası olan bir komşumuz için yasaklı ve yenilecek besinler olmak üzere bir liste hazırladım. aklıma gelen her şeyi yazmaya çalıştım. belki birilerinin de işine yarar. sayfa 1, sayfa 2

diyabet hastası iseniz sebzeler, sebze yemekleri ve et yemekleri dışındaki yemekleri (bulgur, tam buğday makarna, kepekli pirinç, tam buğday ekmeği, baklagiller vs.) çok fazla tüketmemelisiniz. bu besinlerin glisemik indeksi düşük olsa bile karbonhidrat içerikleri yüksek olduğu için glisemik yükleri yüksek olur.
hesabın var mı? giriş yap